Kendin Yap (DIY)TeknolojiTeknolojik Ürünler

Kablo Gizlemek İçin Dekoratif 8 Fikir

Yaşam alanlarını dekore ederken karşınıza çıkan sorunların en başında kablolar gelir. Çünkü her elektronik cihazın kendi bağlantı kablosu bulunmaktadır. Bu durumda ne kadar çok elektronik cihaz kullanırsanız, o kadar çok kablo demektir. Elektronik cihazlar dışında internet, veri aktarımı için bağlantı kabloları, telefon kablosu gibi kabloları da eklediğiniz de karmaşa kaçınılmaz olur. Fakat merak etmeyin, her şeyin çözümü olduğu gibi bu karmaşanın da çözümü var! Kablo gizlemek için ihtiyacınız olan fikirleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kablo düzenlemek için yardımcı olacak fikirler
Kablo düzenleyici ürünlerden faydalanarak yaşam alanlarınızı daha düzenli hale getirebilirsiniz.

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya ve her gün yeni ürünler sunmaya devam ediyor. Fakat kablosuz şarj vb. teknolojiler günden güne gelişse de hala en büyük sorun her cihazın kendi kablosunun olması… Bu cihaz kalabalığına bir de yaşam alanlarında gerekli olan hizmetler için kablolar eklenince ortaya çirkin bir görüntü çıkar. Ayrıca kabloların dışarıda olması veya birbirine karışması bazı tehlikeleri de yanında getirir. Kablolara basma, ezme veya takılma gibi olası durumlarda kabloya zarar verebilirsiniz. Bu da cihazınızın çalışmamasına neden olabilir. Tüm bu sorunları yaşamamak için kablo gizlemek en iyi çözümdür. Özellikle küçük çocukları ve evcil hayvanı olanlar kabloları gizlemek için bu yöntemleri kesinlikle kullanmalıdır.

Kablo Gizlemek İçin Öneriler

Kablo gizlemek için ihtiyacınız olan tüm ürünleri ÇiçekSepeti ev & yaşam sayfalarında bulabilirsiniz. Şimdi gelin yöntemlere birlikte bakalım.

1-) Kablo Kanalları

Kablo gizlemek için fikirler - kanallı süpürgelik
Kanallı süpürgelik ve diğer kablo kanalları ile yaşam alanlarında dolanan kabloları göz önünden kaldırabilirsiniz.
Görsel kaynak: Pinterest

Yaşam alanlarında her yeri dolanan internet, uydu, telefon vb. kablolar belli bir rota içerisinde ilerler. Bu nedenle görüntü kirliliğini engellemek için kanallı süpürgelik modellerini kullanarak kabloları gizleyebilirsiniz. Süpürgelikler dışında kabloları duvar ve zemin arasında gizlemenizi sağlayan kablo kapatıcıları da kullanabilirsiniz. Böylece dağınık görüntünün önüne geçer ve kabloların zarar görmesini de engellersiniz.

2-) Kablo Düzenleyici Kelepçeler

Kablo gizlemek için fikirler - kablo düzenleyici kelepçe
Kablo düzeneleyici kelepçeler, kabloların birbirine karışmasının önüne geçer.
Görsel kaynak: Pinterest

Bilgisayar, dekoder, televizyon gibi cihazların bir arada kullanıldığı bölgelerde kablo yoğunluğu yaşanır. Ayrıca mutfakta da benzer sorunları yaşamanız olasıdır. Kablo karmaşasının önüne geçmek için kablo düzenleyici kelepçeleri kullanabilirsiniz. Kelepçeler, kabloların arasına belli bir mesafe koyarak birbirlerine karışmasını engeller ve düzeni sağlar. Böylece dağınık görüntüden ve karmaşadan kurtulabilirsiniz.

3-) Televizyon Kablosu Gizleme Aparatı

Kablo saklamak için fikirler - Televizyon kablosu saklama aparatı
Televizyondan sarkan kabloları düzenlemek için televizyon kablosu gizleme aparatı kullanabilirsiniz.
Görsel kaynak: Pinterest

Yaşam alanlarının olmazsa olmazı olan televizyon, birçok kablonun bir arada kullanıldığı bir cihazdır. Gün kablosu, uydu bağlantısı, dekoder bağlantısı derken duvara asılı televizyondan bir sürü kablonun sarktığını görebilirsiniz. Bu çirkin görüntünün önüne geçmek için televizyon ünite arasına dikdörtgen boru veya kutular yerleştirebilirsiniz. Hatta bu boru veya kutuları duvarınızla benzer renge boyayarak dekoratif bir bütünlük elde etmeniz de oldukça kolay.

4-) Kablo Kutuları

Kablo gizlemek için fikirler - Kablo saklama kutusu
Kablolarının dağınıklığını kablo düzenleyici kutu ile dekoratif bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.
Görsel kaynak: Pinterest

Kablo düzenleyici kutular, yaşam alanlarında kabloların kullanıldığı her yerde harika çözümler sunar. Yatak başucunda, salonda veya çalışma masanızdaki dağınıklığı bu kutular sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz. Klavye, şarj aleti, internet, güç kablosu gibi uzatma kablolarını kutu içerisinde toplayarak çıkışlarını düzenli bir alandan vermeniz oldukça kolaydır. Ayrıca bu kutuları dekorasyonun bir parçası olarak da kullanmanız mümkün! Kutuları ahşap veya plastik olarak satın alabileceğiniz gibi evde bulunan ekmek veya ayakkabı kutularından kendiniz de yapabilirsiniz.

5-) Kabloları Dekorasyonun Bir Parçası Haline Getirin

Kablo gizlemek için fikirler - kablo dekorasyonu
Kabloları dekoratif şekilde kullanarak yaşam alanlarına farklı bir hava katabilirsiniz.
Görsel kaynak: woohome.com

Her ne kadar kablolar için saklama çözümleri anlatıyor olsak da kabloları dekorasyonun bir parçası haline getirmekte harika bir fikir. Özellikle çocuk ve genç odalarında farklı tasarımlar deneyerek fazla kabloları harika eserlere dönüştürebilirsiniz. Tabii ki bunu yaparken kabloları zemine veya duvara güvenli şekilde sabitlemeyi ihmal etmemelisiniz. Peki, nasıl mı yapacaksanız? Bunun için farklı kesimler ve renkli bantlar yeterli olacaktır. Farklı tasarımları kabloların üzerinde kullanabilir, kesimleri renkli bantlarla destekleyebilirsiniz.

6-) Dekoratif Kablo Kılıfları

Dekoratif kablo kılıfları
Dekoratif kılıflarla yaşam alanlarındaki kabloları daha şık bir şekilde sergileyebilirsiniz.
Görsel kaynak: Pinterest

Yaşam alanlarında kullandığınız ama gizleyemediğiniz kabloları daha şık bir şekilde kullanmanız mümkün. Bunun için etrafta dolanan kabloları dekoratif kılıflarla kaplamanız yeterlidir. Hatta kılıf kullanmak istemiyorsanız evinizde bulunan renkli ipleri kablolara sararak kendi kılıflarınızı oluşturabilirsiniz.

7-) Kitaplarla Kabloları Gizleyin

Kitaplarla düzenleme
Evinizdeki kitapları dekorasyonun bir parçası olarak kullanabilirsiniz.
Görsel kaynak: Pinterest

Çalışma odası, salon veya genç odalarında ortalık görünen kabloları kitapları kullanarak doğal bir şekilde saklayabilirsiniz. Bunu yapmak için tek gereken sevdiğiniz ve uzun kitaplar. Tasarım olarak da oldukça hoş görünen bu çalışma da kitapları televizyon ünitesi, çalışma masası, dolap rafları veya askılı raflar gibi bölgelerde kullanabilirsiniz.

8 -) Masaüstü Kablo Aparatları

Masaüstü düzenleme aparatı
Kablo düzenleyici aparatlar, kabloların kırılmaması ve düzenli görünmesi için oldukça faydalı bir yöntemdir.
Görsel kaynak: Pinterest

Çalışma masasında bulunan bilgisayar, telefon şarjı, güç bataryası gibi birçok kabloyu kablo düzenleyici aparatlar sayesinde düzenleyebilirsiniz. Bu yöntemde masa altı, masa yanı veya masa üstünde belli bir bölgeyi kullanarak kabloları aparat içerisinden geçirmeniz yeterlidir. Kullanmadığınız kabloların karışmaması ve kırılmaması adına da bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kablo gizlemek ve yaşam alanlarını daha kullanışlı hale getirmek için ihtiyacınız olan tüm ürünleri ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, özel fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir