Yaşam TarzıKitapKültür & Sanat

İyi Bir Lider Olmanız İçin Liderlik Yönünüzü Geliştirecek Kitaplar

İş hayatındaki kariyer yolculuğunuzda belli bir seviyeden sonra liderlik özelliklerinizi öne çıkarmanız gerekir. Peki, iyi bir lider nasıl olur ve nelere dikkat eder? Aklınızdaki tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz ve liderlik yönünüzü geliştirecek kitaplar bu yazımızda!

Geçmişten günümüze yönetim mekanizmaları birçok değişikliğe uğrasa da liderlik etmek hala oldukça önemli bir konu. Ancak günümüzde liderlik, çalışanlara ne yapacaklarını söylemekten daha çok vizyon, dinleme beceresi, empati, cesaretlendirme ve takım ruhunu yükseltme gibi özellikler istiyor. Bu nedenle çevreniz ve iş hayatınızda iyi bir lider olmak için bazı konular hakkında bilinç sahibi olmanız gerekiyor. Liderlik yönünüzü geliştirecek kitaplar okuyarak kendinizde bir farkındalık yaratabilirsiniz. Ayrıca neleri yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1-) Liderlik Etmeye Cesaret Etmek – Brene Brown

Liderlik yönünüzü geliştirecek kitaplar- liderlik etmeye cesaret etmek
Cesaret etmenin liderliğinize katkılarını bu kitapta bulabilirsiniz.

New York Times Çok Satanlar listesine tam dört kez giren Brené Brown tarafından kaleme alınan Liderlik Etmeye Cesaret Etmek, daha gözü pek bir lider olmanız için bir farkındalık yaratıyor. Lider kişiliklerin aslında cesur kişiler olduğu ve tüm savunmasızlığın yanı sıra başarısızlığı da göğüslediğini gösteren kitap, kendi yolunuzu bulmanız için size oldukça yardımcı olacaktır.

“Kariyerimdeki en önemli bulgularımdan biri cesur liderliğin yüzde yüz öğretilebilen, gözlenebilen ve ölçülebilen dört beceri grubundan oluştuğunu görmektir. Bu cesur çalışmaların, zor konuşmaların ve bir işe tüm yüreğinizle sahip çıkmanın öğrenilmesini sağlar. Bunlar kolay mıdır? Hayır. Çünkü her zaman cesareti rahatımıza tercih etmeyiz. Peki, bunca çabaya değer mi? Her zaman. Hayatlarımızda ve işimizde cesur olmak isteriz. Bu nedenle buradayız.”

2-) Değişime Liderlik Etmek – John P. Kotter

Liderlik yönünüzü geliştirecek kitaplar-  değişime liderlik etmek
Dünya gelişip değişirken siz geride kalmayın!

Dünya günden güne değişiyor ve gelişiyor. Artık şirketler ve yöneticiler de bu değişim hızına ayak uydurmak zorunda. John Kotter’ın değişim yönetimi ve liderlik hakkındaki fikirlerini içeren Değişime Liderlik Etmek, sadece iş dünyasını değil, küresel hızın getirdiği kalıcı değişimlere de ayak uydurmanın yöntemlerini anlatıyor. Yani büyük değişimler kapıdayken sizin geride kalmamanız için harika bir rehber diyebiliriz.

 “Değişime Liderlik Etmek, çalışma hayatına hazırlanan işletme öğrencilerinden kurumsal dünyada büyük dönüşüm süreçleriyle karşı karşıya kalan orta ve üst kademe yöneticilere dek herkes için faydalı bir rehber.”

3-) Mindfulness – Duygusal Zeka

Liderlik yönünüzü geliştirecek kitaplar- duygusal zeka
Duygularınızı keşfedin ve daha doğru yönlendirin.

Harvard Business Review Duygusal Zekâ Serisi’nde yer alan, son zamanlarda iş dünyasının trend kavramı Mindfulness üzerine hazırlanmış rehber niteliğindeki bu kitap, duygusal farkındalığınızı artırarak ana odaklanabilmenize yardımcı olacak. Altı kitaptan oluşan HBR Duygusal Zekâ Serisi, okuyucuya profesyonel yaşamın insani tarafı üzerine akıllı ve esaslı bir okuma seçkisi sunuyor. Dizide yer alan Mindfulness, Resilience, Mutluluk, Empati, İkna ve Özgün Liderlik gibi kitaplarla alanında uzman onlarca yazar, duygularımızın iş hayatını nasıl etkilediğini çeşitli araştırmalara dayanarak gösteriyor. Kesinlikle bu seriye göz atmanızı tavsiye ederiz.

“Çünkü olumlu bir bakış açısına sahip olmak ve şükretmek duygusal dayanıklılığın gelişip güçlenmesine çok değerli bir katkı yapar.”

4-) Outliers – Malcolm Gladwell

Liderlik yönünüzü geliştirecek kitaplar- outliers
Bazı insanlar neden başkalarından daha başarılı olur?

Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikaye vardır; onların çok zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikayesinin bundan çok farklı olduğunu öne sürüyor ve anlatıyor. Bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gereklidir. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekicidir.

“Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor.”

5-) Karar Kitabı – Mikael Krogerus & Roman Tschapeller

Liderlik yönünüzü geliştirecek kitaplar- karar kitabı
Bildiklerinizi ve hissettiklerinizi hayata geçirmeniz için Karar Kitabı harika bir rehber!

Liderlik hakkında okuduklarınızı hayata geçirmek için önce karar vermeniz lazım. Bunun için uluslararası çok satan İletişim Kitabı’nın yazarları şimdi de Karar Kitabı’nda çok kullanılan 50 karar verme modelini anlatıyor. Takım modelinden proje yönetim şemalarına kadar bilinenleri ve geliştirmek istenenleri, nasıl yapacağımıza dair teknikleriyle detaylı bir şekilde bu kitapta bulabilirsiniz.

“Sınırların dışına çıkmak isteyen kişi, sınırlar içerisinde kalan kişiden üstündür.”

6-) Etkili Yöneticilerin 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Etkili Yöneticilerin 7 Alışkanlığı - Stephen R. Covey
Yönetim kademesinde karşınıza çıkacak temel sorunların cevaplarını bu kitapta bulabilirsiniz.

Yönetim esaslarına dair bir kılavuz arıyorsanız, Etkili Yöneticilerin 7 Alışkanlığı size oldukça yardımcı olacaktır. Başarılı yöneticilerin rutin olarak uygulamalar ve koyduğu temel eylemler sizi bekliyor. Ek olarak tutumları ve becerileri bu kitapta yer alıyor.  

“Nasıl etkili bir yönetici olurum? Bu soruyu cevaplamak için, önce ‘gündelik’ rutinlerin yarattığı iş yükünden başımızı kaldıralım. Olaylara daha geniş bir perspektiften bakalım. Bize bugünün neticelerini getiren zihniyete meydan okuyalım, böylece yarın harikulade sonuçlar elde edebilelim.”

7-) Düşler Nasıl Gerçekleşti? – Robert Iger

Düşler Nasıl Gerçekleşti? - Robert Iger
Büyük güç, büyük sorumluluk getirir. Başarı için ise cesaret kesinlikle gereklidir.

Liderliği Walt Disney Şirketi’nin başındaki kişiden dinlemek ister misiniz? O zaman “Düşler Nasıl Gerçekleşti?” tam olarak aradığınız eser. Rekabetin en yüksek seviyede olduğu bir alanda karar alma ve yönlendirme hakkında her şeyi bu kitapta bulabilirsiniz. Çağımızın en yenilikçi ve başarılı CEO’larından birinin size yol göstermesine hazır olun.  

“Robert Iger sadece çığır açan doksan altı senelik bir tarihin beklentilerini karşılamakla kalmamıştır. Aynı zamanda Disney markasını beklentilerin ötesine de taşıyıp bunu zarafetle ve cesaretle yapmıştır. Bu kitap size bunu nasıl başardığını anlatacak.”

Liderlik yönünüzü geliştirecek kitaplar hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona eriyor. Kişisel gelişim kitaplarını ve diğer tüm kitap türlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir