Kendin Yap (DIY)

Birbirinden Farklı Yöntemlerle Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitap okumak, zihinsel olarak gelişmenin yanı sıra günün stres ve zihin yorgunluğu atmanın en etkili yöntemleri arasında yer alır. Yeni bir kitapla farklı bir dünyanın kapılarını aralarken aynı zamanda bilgi çeşmesinden de bir şeyler akmaya başlar. Bu nedenle kitap okumayı günlük hayatın bir parçası haline getirmek gerekir. Kitap okumayı kolaylaştıran ve kalınan yerin belirlenmesinde yardımcı olan kitap ayracı, oldukça fonksiyonel bir üründür. Siz de kendi kitap ayracınızı yaparak özgün bir ayraca sahip olabilirsiniz.

İnsan hafızasının önemli bir ayağı olan görsel hafıza, bir şeyi hatırlamanız için ilk başvurduğunuz yöntemler arasında yer alır. Bu nedenle aslında basit bir görevi olan kitap ayracı, aslında oldukça önemlidir. Otobüste, yazlıkta, evde, metroda okuduğunuz kitabı bıraktığınız yeri bulmanız, bir ayraç kullanmıyorsanız çoğu zaman zor olacaktır. Yayınevlerinin kitaplarla beraber hediye ettiği ayraçlar dışında eğer özgün bir ayraç edinmek isterseniz, aşağıda anlattığımız yöntemleri kullanarak bir ayraç edinebilirsiniz.

Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitap ayracı nasıl yapılır?
Evde kitap ayracı yapmak için birçok farklı yöntem deneyebilirsiniz.

Aşağıda anlatacağımız yöntemler, sadece size fikir verecektir. Bu fikirleri kullanarak farklı fikirlerin kapısını açabilirsiniz. Genel olarak kitap ayracı yapmak için şu malzemelere ihtiyacınız olacak; fon kartonu veya kağıt, cetvel, makas veya maket bıçağı, renkli boyama kalemleri, yapıştırıcı ve süsleme için boncuk.

 • Yöntem 1:

İlk yöntem olarak renkli fon kartonu kullanabilirsiniz. Fon kartonu veya renkli bir kağıdı dikdörtgen şeklinde istediğiniz büyüklükte kesin. Üzerine istediğiniz gibi bir yazı yazın veya desen çizin. Yazı olarak sevdiğiniz bir söz, bir kitaptan alıntı veya kitap okumanıza teşvik edecek sözleri kullanabilirsiniz. Karton veya kağıt ayracınızın üst orta noktasından bir delik açın ve ip veya kurdele geçirin. Bu ip veya kurdelenin ucuna tahta boncuk takarak ayracınızı süsleyebilirsiniz.

 • Yöntem 2:

Beyaz bir karton alarak kartonu dikdörtgen şeklinde kesin. Kestiğiniz kartonun üzerine mandala deseni çizebilir veya sevdiğiniz bir çizimi renkli boya kalemleriyle boyayabilirsiniz. Örneğin; bir gül deseni çizebilir veya tuttuğunuz takımın renklerine boyayabilirsiniz.  Sonrasında ayracınızın üzerine bir delik açarak ip geçirip boncukla tamamlayabilirsiniz.

Yöntem 3:

Renkli kağıtlar edinin ve bu kağıtlardan istediğiniz geometrik şekillerde kesimler yapın. Kestiğiniz şekilleri yapıştırıcı kullanarak sırayla uç uca yapıştırın. İsterseniz kestiğiniz şekilleri belli bir şekil oluşturacak şekilde keserek yapıştırabilirsiniz. Sonrasında kağıtların üzerine renkli kalemlerle yazı yazarak veya şekiller yaparak süsleme yapabilirsiniz.

Yöntem 4:

Çok sevdiğiniz bir figür veya şekli kartona çizerek kesin ve ortaya çıkarın. Kalan kartondan ince bir şerit kesin ve bu şeridi sağdan ve soldan şekle yapıştırın. Yapıştırırken orta kısmını boş bırakın. Bu boşluktan kitap sayfasını geçirerek ayracınızı kullanabilirsiniz.

Yöntem 5:

Kitap ayracı yapmak için ataçları kullanabilirsiniz. Renkli ataçlar ve düğmeler, oldukça özgün ayraçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Düğme yerine boncuk veya toka ucu gibi malzemeler de kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz malzemeyi ataca yapıştırın ve sonrasında ataçları birbirine geçirin. Burada dikkat etmeniz gereken konu, küçük ataçlar yerine büyük ataçlar edinmek olmalıdır.

Kitap Ayracı İçin Sözler

Üçgen
Hazırladığınız kitap ayracı üzerine güzel bir söz yazmak istiyorsanız, aşağıdaki örneklerimize bakabilirsiniz.
 • Deneyen kaybedebilir ama denemeyen zaten kaybetmiştir.
 • Aslında bizler rüyaların yapıldığı kumaştanız.
 • Bazıları mutluluk peşinde koşar, diğerleri ise yaratır.
 • Aşk birbirine bakmak değil, birlikte aynı yöne bakmaktır.
 • Keşke demek yerine bir dahaki sefere demeyi dene.
 • Unutmayın, mükemmelliğin arkasında korku yatar.
 • En huzurlu yalnızlığı kitap ayraçları yaşıyor.
 • Başlangıcı olan bir şey, nasıl olsa biter.
 • Geçmişi bir kitap gibi kullanın, eviniz gibi değil.
 • Kitaplar da dost gibidir, az fakat iyi seçilmiş olmalıdır.

Kendi kitap ayracınızı yapmak yerine hazır bir ayraç almak isterseniz Çiçeksepeti’ni ziyaret edebilirsiniz. Tüm kitap ve kırtasiye ürünlerini uygun fiyatlarla hemen sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir