Kendin Yap (DIY)Trend

Kurutulmuş Bitkilerle Tablo Yapımı: Kendi Tablonu Yap! (DIY)

Çiçekler, yaşam alanlarını güzelleştirmenin en güzel yollarından biridir. Kesme çiçek, saksıda çiçek, kuru çiçek… Pek çok farklı çiçek ile evinizde harikalar yaratabilirsiniz. Kuruttuğunuz bitkileri evinizde farklı şekillerde sergileyebilirsiniz. Vazolarda, epoksi ile şekillendirerek ya da tablo olarak! Kurutulmuş bitkilerle tablo yapımı nasıl olur derseniz, yazımızın devamına göz atın!

Evdeki tablolara kendi dokunuşunuzu katmak, ürünlerinizi özelleştirmek isterseniz kuruttuğunuz çiçekler en güzel seçeneklerden biri olur. Tazeyken aldığınız bir buket çiçeği, hevesiniz iyice geçtikten sonra kurutmaya başlayabilirsiniz. Birkaç dal çiçeği alıp defterinizin arasına koyarak kurutabilirsiniz. Ayrıca çiçekleri ters şekilde asarak da kurutabilirsiniz. Daha sonra evinize enerji, güzellik ve mutluluk katacak çiçekleri çerçevenin içine koyarak şık bir tablo hazırlayabilirsiniz. Şimdi yavaş yavaş kuruttuğunuz çiçekler ile nasıl tablo hazırlayabileceğinize geçelim!

Kurutulmuş bitkilerle tablo yapımı
Evde Basit Adımlarla Kuru Çiçeklerle Dekorasyon Ürünleri Tasarlayın!

Kurutulmuş Bitkilerle Tablo Yapımı

Kurumuş çiçekler, dekorasyonda sık sık kullanabileceğiniz ürünlerdir. Kurumuş çiçekler ile baskı yapabilirsiniz veya epoksi kullanarak çeşitli aksesuarlar yapabilirsiniz. Ayrıca en güzel seçeneklerden biri olarak kurumuş çiçekler ile tablolar hazırlayabilirsiniz! Sevdiğiniz, evinize uyacağını düşündüğünüz çiçekleri bir araya getirip basit tekniklerle harikalar yaratabilirsiniz. Adım adım tablo yapımına geçmeden önce hangi malzemeleri kullanabilirsiniz, ondan bahsedelim:

 • İlk olarak tabii ki istediğiniz, zevkinize uyan çiçeklere ihtiyacınız olacak. Bu çiçekleri direkt olarak kuru alabileceğiniz gibi taze bir buket çiçek alıp çiçekleri de kurutabilirsiniz.
 • Daha sonra yine kendi zevkinize uygun bir çerçeve stili seçmeniz gerekir. Çerçeveyi seçerken aynı zamanda çiçeklerinizin boyutuna da uygun bir seçim yapabilirsiniz. Bu sayede sonradan çiçekleri bölmeniz, kısaltmanız gerekmez.
 • Çerçevenin içinde arka plan oluşturmak için düz ya da renkli bir A4 kağıdı da alabilirsiniz. Böylece çiçeklerinizin arkası daha iyi görünür.
 • Fon için seçtiğiniz kağıdı yapıştırmak için de çift taraflı bir bant ya da yapıştırıcı almanız gerekiyor. Ve son olarak 1 adet makas! Bu basit malzemeleri topladıktan sonra kendinize özgü çiçek tablonuzu hazırlayabilirsiniz!
Kurutulmuş bitkilerle tablo yapımı
Kurutulmuş Bitkilerle Tablo Yapımı: Evinizi Özgün Ürünlerle Güzelleştirin!

Şimdi adım adım, kuru çiçeklerden tablo yapımına geçelim:

 • İlk olarak kuruttuğunuz çiçekleri hazırlayın. Çiçeklerde dikenler varsa ya da iyice bozulmuş yapraklar varsa bunları kesebilirsiniz. Daha sonra çiçeklerin saplarını farklı boyutlarda ufaltabilirsiniz.
 • Daha sonra fon kağıdını düz bir zemine koyun. Hazırladığınız tüm çiçekleri kağıdın üzerine yerleştirin. Eğer kağıdınız, çerçeveden daha büyükse, çiçekleri yerleştirmeden önce kağıdı çerçeveye göre kesebilirsiniz.
 • Daha sonra çiçek aranjmanını kendinize göre ayarlayın. Çiçeklerin sabit şekilde durması için yapıştırıcı ile çiçeklerin arkasını kağıda yapıştırabilirsiniz. Bu aşamada çok fazla yapıştırıcı kullanmamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Yapıştırma işlemi bittiğinde aslında neredeyse tüm iş bitmiş diyebiliriz. Artık tek yapmanız gereken, hazırladığınız kağıdı çerçevenin içine yerleştirmek!
 • Çiçekleri yapıştırdığınız kağıdı çerçevenin içine yerleştirip çerçeveyi kapatabilirsiniz. Artık bu çerçeveyi isterseniz duvara asabilirsiniz isterseniz kitaplığınızda kullanabilirsiniz! Ayrıca isterseniz bu ürünü kişiselleştirerek sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz!

Şeffaf Cam Çerçeve ile Dekoratif Tablo Yapımı

Kurutulmuş bitkilerle tablo yapımı
Kuru Çiçekler ile Evinizi Güzelleştirecek Dekorasyon Ürünleri Yapın!

Sadece klasik çerçeveler ile değil, cam ve kapaklı çerçeveler ile de bu tasarımları oluşturabilirsiniz. Tarzınıza uygun bir şeffaf camlı çerçeve seçerek içerisine çiçekleri yerleştirebilirsiniz. Bu aşamada herhangi bir yapıştırıcı kullanmadan da çiçekleri camların arasında sıkıştırabilirsiniz. Bunun için;

 • Şık ve beğendiğiniz bir çerçeve,
 • Şeffaf bir tutkal,
 • Kuruttuğunuz çiçekler ve bitkilere ihtiyacınız olacak.

Sonraki adımlar ise diğerine benzer olarak şu şekilde:

 • Cam çerçeveyi güzelce temizleyin. Dışarıdan baktığınızla çiçeklerinizin nasıl görünmesini istiyorsanız çiçeklerinizi o şekilde çerçevenin içine dizin.
 • Şeffaf tutkal ile çiçekleri nazikçe yapıştırıp sabitleyin.
 • Daha sonra çerçeveyi kapatıp çiçek tablonuzun keyfini çıkarın!

Çiçekleri kullanarak farklı tasarımlara sahip çeşitli tablolar oluşturabilirsiniz. ÇiçekSepeti’nde kendi hobileriniz için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Online olarak çok çeşitli ürünleri inceleyip uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir