Trend

En Lezzetli Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Soğuk kış günlerinde hem içinizi ısıtan hem de hastalıklara karşı sizi koruyan çaylardan biri, kuşburnu çayıdır. Vitamin deposu olan, lezzetiyle herkes tarafından sevilen kuşburnu çayını siz de bu kış deneyebilirsiniz. Peki en lezzetli kuşburnu çayı nasıl demlenir diyorsanız, cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Gülgiller familyasının bir üyesi olan kuşburnu, kokusu ve rengiyle ön plana çıkan bir çaydır. Kuşburnunun sadece çayını değil; reçelini, marmelatını, şekerlemesini de yapabilirsiniz. Kuşburnunu hem tek başına demleyebilirsiniz hem de farklı bitkiler ile kuşburnunu karıştırarak çeşitli çaylar hazırlayabilirsiniz. Mesela ıhlamur, hibiskus, zencefil, papatya gibi bitkiler ile kuşburnunu karıştırabilirsiniz. Ayrıca kuşburnunu tek başına demleyerek eşsiz bir tat yakalayabilirsiniz. Gelin, tek başına bir kuşburnu çayı nasıl en güzel şekilde demlenir, yakından bakalım!

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Kuşburnu çayı nasıl demlenir
Adım Adım Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?
 • Öncelikle, bir fincan kuşburnu çayı için 1-2 çay kaşığı kuşburnu tohumunu bir fincan suya ekleyin.
 • Kuşburnu tohumlarını suyla birlikte kaynatmaya başlayın.
 • Çayınızın rengi ve kokusuna göre kaynama süresini değiştirebilirsiniz ama genellikle kuşburnunun 5-6 dakika kaynatılması yeterlidir.
 • Kaynayan çayı bardaklara koymadan önce süzgeç yardımıyla süzün. Bardaklara süzülmüş kuşburnu çaylarını paylaştırın.
 • Çayı paylaştırdıktan sonra zevkinize göre çayınızı tarçın veya bal ile tatlandırabilirsiniz.
 • Kuşburnu çayı, antioksidanlar ve diğer bileşenleriyle sağlıklı bir içecektir. Ama her gıdada olduğu gibi kuşburnunda da aşırı tüketim, mide rahatsızlığı ve diğer yan etkiler oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden doktorunuzdan önce kuşburnu çayı tüketmenizi öneririz.

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu çayı nasıl demlenir
Hem Lezzetli Hem Faydalı

Kuşburnu çayının faydaları arasında; sinüzit, grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi olması ilk sırada yer alır. Ayrıca kuşburnu çayı, mide ve bağırsak sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Ve bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir.

C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu sayede grip gibi hastalıkların atlatılmasında etkili olur. İsterseniz sıcak isterseniz soğuk için; kuşburnu çayı, midedeki asit oranını düzenlemede etkilidir.

Ayrıca kuşburnu çayının; vücutta demir tutulmasını sağladığı, yani kansızlık sorunu yaşayanlar için doğal bir destek olduğu da bilinir.

Lezzetli Bir Kuşburnu Çayı Demlemek için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kuşburnu çayı nasıl demlenir
Lezzetli Bir Kuşburnu Çayı Demlemek için Neye Dikkat Etmelisiniz?

Kuşburnu çayının demlenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Kuşburnu çayının demlenmesinde en önemli faktör sıcaklıktır. Çayın demlenmesi sırasında sıcaklık aşırı derecede yüksek olursa, çayın içindeki faydalı bileşenler zarar görebilir ve çayın faydaları azalabilir. Bu nedenle, kaynamış suyun sıcaklığını orta derecede tutarak çayın demlenmesini sağlamalısınız.
 • Çayın demlenme süresi de çok önemlidir. Kuşburnu çayının demlenmesi için en fazla 5 dakika süre tutabilirsiniz. Eğer demlenme süresi bu sürelerin üstünde olursa çayın faydalarından yararlanamayabilirsiniz.
 • Kuşburnu çayını demlenirken kullanacağınız suyun temiz olması da çok önemlidir. Özellikle evde kendi kendinize çay demleyecekseniz suyun içinde bulunan kirleticiler ve katı maddelerin filtrelenmesi gerekir. Böylece kuşburnu çayının içeriğinde bulunan faydalı bileşenlerin kaybı en aza indirilebilirsiniz.
 • Kuşburnu çayını demlerken dikkat edebileceğiniz bir nokta daha var: Kuşburnunun alüminyum ile temas etmemesi! Çünkü alüminyum ile temas eden çay, vitaminlerini kaybediyor.
 • Son olarak; kuşburnu çayını demlerken çayın tadını güzelleştirecek bazı malzemeleri de çaya ekleyebilirsiniz. Mesela karanfil, tarçın ya da zencefil gibi baharatlar sayesinde daha lezzetli bir kuşburnu çayı elde edebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir