TeknolojiTrend

Dijital Çizim Yapabileceğiniz Uygulamalar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza yepyeni cihazlar oldu. Tabletler de bunlardan biri. Pek çok farklı noktada işinize yarayan tabletler ile yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de, çizim yapabilmek. Dijital bir şekilde resim çizebilmek için ise bazı uygulamalar kullanmanız önemli. Kağıt ve kalemi bir kenara bırakıp çizimlerinizi dijitalleştirmek isterseniz dijital çizim yapabileceğiniz uygulamaları, yazımızda keşfedebilirsiniz!

Son yıllarda dijital sanat yaratmak, çok daha kolay bir hale geldi. Hareket halindeyken, sınıfta, ofiste, dışarıda… Dilediğiniz her yerde tabletiniz ve dijital kaleminizle istediğiniz her şeyi çizebilirsiniz! Kendine özgü özelliklere ve araçlara sahip olan farklı dijital çizim uygulamaları, yazımızda sizi bekliyor!

Procreate

Dijital çizim uygulamaları
Dijital Çizim Yapabileceğiniz Uygulamalar

Platform: iPad uyumlu.
Ücret Bilgisi: Ücretli – Tek seferlik satın alım.

Procreate hem profesyonel olarak çizim yapanlar için hem de hobi tutkunları için oldukça iyi bir uygulama. Yalnızca iPad üzerinden kullanabileceğiniz bu uygulamada ayrıntılı ve gerçekçi resimler çizebilirsiniz. Sketch, ürün tasarımı, mimari çizimler, kartpostallar… Pek çok farklı çizimi Procreate üzerinde yapabilirsiniz. Uygulamada çeşitli fırçalar, kalemler ve diğer araçlar vardır. Bu sayede çizimlerinizi detaylandırabilirsiniz. Ayrıca yeni başlayanlar için bile oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Kullanıcı dostu arayüzüyle siz de çizimlerini dijitale taşıyabilirsiniz!

Sketchbook

Sketchbookpro3.png
Çizimlerinizi Dijital Olarak Yapabileceğiniz Uygulamalar, Görsel Kaynağı: de.wikipedia.org

Platform: Windows ve Mac Platformları.
Ücret Bilgisi: Ücretsiz.

Özelleştirebileceğiniz fırçaları ve çeşitli araçlarıyla Sketchbook da en iyi dijital uygulamalardan biri. Temiz ve basit bir arayüz sunan uygulama, özellikle yeni başlayan için oldukça kullanışlı. Ayrıca tabii ki profesyoneller için de sofistike sanat eserleri oluşturulmasını sağlayacak katmanlara sahip. Farklı marka bilgisayar ve tabletlerde doğal bir çizim yapmak için siz de bu uygulamayı kullanabilirsiniz!

Krita

Dijital çizim
Dijital Çizim Nedir? Görsel Kaynağı: de.wikipedia.org

Platform: Tüm bilgisayar platformları.
Ücret Bilgisi: Ücretsiz.

İllüstrasyon ve çizgi roman tarzında çizim yapmak isteyenler için en kullanışlı uygulamalardan biri, Krita. Bu uygulamayı farklı marka bilgisayar ve tabletlerde kullanabilirsiniz. 100’den fazla fırçayı kullanabileceğiniz gibi çeşitli paletleri ve fırçaları da içe aktararak uygulamada kullanabilirsiniz. Böylece detaylı, eşsiz, pürüzsüz çizimler yapabilirsiniz. Hem amatörler hem de profesyoneller için tasarlanmış bu uygulamayı siz de hemen deneyin!

Corel Painter

Digital Art & Painting Software - Corel Painter 2023
Hangi Uygulamalarda Dijital Çizim Var? Görsel Kaynağı: painterartist.com

Platform: Windows ve Mac Platformları.
Ücret Bilgisi: Ücretli- Yıllık Abonelik.

Hem Windows hem de Mac platformlarında kullanabileceğiniz uygulama, 900’den fazla fırçaya sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca bu uygulamada renk seçme seçenekleri de oldukça kolay! Farklı çizim stillerine uyum sağlayan arayüzü ile herkes tarafından sevilen Corel Painter, diğer uygulamalara göre biraz daha yüksek fiyatlı. Bu yönüyle biraz eleştiri alsa da en iyi seçeneklerden biri olduğunu söylemeden geçemeyiz. Siz de her güncellemede yenilikler sunan bu uygulamayı keşfedebilirsiniz!

Adobe Illustrator

Dijital çizim
Dijital Çizim Uygulamaları, Görsel Kaynağı: creativosonline.org

Platform: Tüm Platformlar.
Ücret Bilgisi: Ücretli-Abonelik temelli (Creative Cloud).

Keyifli dijital çizimler yapabileceğiniz bir diğer uygulama, Adobe Illustrator. Uygulama; özelleştirebileceğiniz fırçaları, araçları ve vektör grafikleri oluşturma yeteneği ile dijital çizime yeni bir soluk getiriyor diyebiliriz. Bu uygulamada, Procreate uygulamasında olan pek çok özelliği bulabilirsiniz. Ayrıca, diğer Adobe ürünleri ile de uygulama, kusursuz şekilde çalışır. Yani bilgisayarınızda da Adobe uygulamaları kullanıyorsanız çizimlerini bu platformda kolayca yapabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir