Çiçek Bakımı

İnci Çiçeği Bakımı ve Faydaları ( İnci Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? )

 İnci Çiçeği, bir diğer adı ile Müge nasıl bir çiçektir? Nasıl yetiştirilir? Faydaları nelerdir ve nasıl bir anlamı vardır? İnci Çiçeğine dair merak edilen her şey bu yazımızda sizinle!

Dünyanın en güzel 15 çiçeği* listesinde yer alan inci çiçeğinin botanikteki adı Convallaria Majalis, halk arasında Mayıs çanı ya da Müge olarak da biliniyor. Türk Dil Kurumu ise İnci Çiçeği için “Zambakgillerden, temren biçimindeki yaprakları arasında, ince bir sap üzerinde küçük çan biçiminde beyaz çiçekler açan bir süs bitkisi, müge” olarak bir tanım soruyor. Wikipedia Müge çiçeği ismi için Fransızcası olan “muguet” kelimesinden geçtiğini yazıyor. İnci çiçeği nedir sorusunun yanıtını verdiğimize göre biraz daha derinlere dalabiliriz artık.

*Dünyanın en güzel 15 çiçeğini öğrenmek için buradan yazımıza ulaşabilirsiniz.

İnci Çiçeğinin Özellikleri
 • Bilinen inci çiçeği, Zambakgiller familyasından olup, Orta Avrupa’nın dağ ve ormanlık bölgelerinde yetişirken, ülkemizde daha çok İstanbul, İzmir ve Toros dağlarının olduğu bölgelerde yetişir.
 • Küçük beyaz çiçekli ve hoş kokulu bir çiçektir.
 • Yaklaşık 15-30 cm boyutunda olan inci çiçeğinin küçük kırmızı yemişleri vardır ve zehirlidir.

İnci Çiçeği zehirli bitkiler sınıfına giriyor. Bu sebeple bu çiçeği kullanırken çok dikkatli olmak ve doktorunuza danışmadan KESİNLİKLE KULLANMAMAK gerekiyor.

 • Beyaz çiçekleri salkımlar halinde büyür.
 • Bitkinin çiçeği kök, rizom, sap, yaprak ve çiçekleri, yapışkan bitki sıvısı, uçucu yağ ve glikozitleri içerir.
 • Çiçeklerinden çıkarılan esans, parfüm yapımında kullanılır.
 • Nisan ve mayıs aylarında çiçek açar ve çiçekleri küçük beyaz çanları andırır. Bu sebeple ülkemizde Mayıs Çanı olarak da adlandırılır. İlk baharda kendini göstermeye başlayan çiçekler yaz aylarında coşar ve kış mevsimine doğru dökülür. Bundan sonra bitki için bir dinlenme süreci başlar.
 • Bitki gölgeli ve rutubetli yerleri sever. Gölge ağaç altlarında yetişebilir.

Müge çiçeğinin hızlı bir yer örtücü özelliği vardır. Dikilen bölgede hızla yayılırken etrafında hiçbir soğanlı veya mevsimlik bitkinin gelişimine izin vermez.

İnci Çiçeğinin Yetiştirilmesi ve Bakımı
 • İnci çiçeği dolaylı güneşten de yararlanabilir. Doğrudan güneş ışığı onun için şart değilidir.
 • Ilıman iklimleri sever. Fazla sıcak ve fazla soğuk hava çiçeklerine olduğu kadar köklerine de zarar verir. Kış aylarında özellikle soğuktan korunmalıdır. Sera veya oda sıcaklığı 12 derecenin altına düşürülmemelidir.
 • Görsel: jparkers.co.uk

  Çiçekleri narin olduğu için hava akımından etkilenmemeleri gerekir. İyi korunmalıdır. Bakıldığı yede başka cisimlerle temas halinde olmamalıdır.

 • İnci çiçeğinde sulama çok önemlidir. Sulamanın düzenli olması gerekir. Bitkiyi sularken genellikle aynı günde ve aynı ölçüde su kullanılmalıdır. Bitkinin boyutunda oluşan fazlaca bir büyüme sonrası ölçü değiştirilebilir. Yaz aylarında da nispeten daha fazla su verilebilir.
 • Bitkiye verilen su toprağın her yerine eşit olarak yayılmalıdır. Oda sıcaklığında bekletilmiş, dinlendirilmiş su verilmelidir.
 • Yılda bir defa vitamin desteği yapılmalıdır. Bu hem bitkinin daha uzun yıllar yaşamasına hem de çiçeklerinin daha gür çıkmasına sebep olacaktır.
 • Müge çiçeği saksı değişimi 2 senede bir ilkbaharda yapılır. Saksı değişimi inceliklerinin yer aldığı Nasıl Saksı Değiştirilir yazımızı buradan okuyabilirsiniz?
 • Müge çiçeği nasıl çoğaltılır? Nisan ayında çoğaltılması uygundur. İnci çiçeğinin çoğaltılması kökten ayırma yöntemi ile olur. İlkbaharın ortasına doğru bitki kök kitlesi ile birlikte toprağından çıkarılır. Toprağından hafifçe arındırılır. Yeni bitkiler kökten ayrılmaya başlar eğer ayrılmayan sürgünler var ise bunları steril bir bıçak ile keserek ayırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus ayırdığınız her parçada yeterince sürgün ve kök bulunmasıdır. Ardından yeni sürgünleri saksılara dikerek rutin inci çiçeği bakımınızı ana bitkiye yaptığınız gibi uygulayabilirsiniz.

İnci çiçeği kurutulurken gölge alanda bu işlemin gerçekleştirilmesi önemlidir. Aksi halde bitki güneşin de etkisi ile özelliğini kaybedebilir.

İnci Çiçeğinin Faydaları ve Kullanımı
Müge ile sık sık karıştırılan Kardelen Çiçeği – Görsel: WallpapersCraft.com
 • İnci çiçeği kalp çarpıntılarını keser.
 • Kalbi ve damarları güçlendirir. Kalp için belki de en faydalı bitkidir.
 • İnci çiçeğini kan basıncını ve akışını düzenleyici etkisi var.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Hazma fayda sağlayan inci çiçeğinin müshil etkisi de vardır.
 • İnci çiçeği kullanımı çay şeklindedir. İnci çiçeğinin çiçek açtığı Nisan ve Mayıs aylarında yaprak ve çiçekleri toplanıp gölge ve havadar bir yerde kurutulur. 2 tatlı kaşığı kurumuş yaprak ve çiçek karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlenen çay, günde iki-üç kez birer bardak içilir. Doktor kontrolünde tüketilmesi gerekmektedir.

İnci Çiçeği zehirli bitkiler sınıfına giriyor. Bu sebeple doktor kontrolünde tüketilmesi önemlidir.

İnci Çiçeğinin Anlamı
müge çiçeği
Görsel: thompson-morgan.com

İnci çiçeğinin anlamı zarafettir. Kırılganlığı, zarifliği ve güzelliği temsil eder. Başı öne eğiktir diye mi bilinmez hüzünlü bir bakışı vardır yer yer. 60’lı yıllarda gelin buketlerinde sıklıkla yer bulmuş, mutluluğun saf halini temsil eden bir çiçektir.

İnci çiçeğinin hikayesi net olarak bilinmemekle birlikte dilden dile farklılık gösteren anlamları bize fikir verebilmekte. Çiçeğe Bulgarcada”Genç Kızın Gözyaşı” ismi verilmiş. İngilizcede Ürkek anlamı vardır. Kalp için en faydalı olan bitkilerden biri olan inci çiçeğinin kırılan kalpleri ve gözyaşlarını temsil ettiğini bu sebeple aşkından ve hüzünlü sevgisinden boynunu aşağı eğdiğini düşünebiliriz.

Çiçeklerin hikayelerini öğrenmek isterseniz Kendileri Kadar Hikayeleri de Etkileyici Olan 7 Çiçek yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

İnci Çiçeği Fiyatı

İnci çiçeği tohumu 2-3 TL civarı bir fiyatla satışa sunulmaktadır. Saksıda bir inci çiçeğine sahip olmak isterseniz de 20TL’den başlayan fiyarlarla inci çiçeğine ulaşabilmeniz mümkün. İnci çiçeği nerede bulunur derseniz çiçek marketlerden ve online olarak edinebilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir