Çiçek Bakımı

Mimoza Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Güzel görüntüsü ile gören herkesi büyüleyen mimoza çiçeği, gümüşi akasya veya mimoza olarak farklı isimleriyle bilinen akasya ağacı türünün bir çiçeğidir. Genelde ocak ve mart ayları arasında bulunduğu iklime göre çiçeklerini açmaktadır. Peki, mimoza çiçeği nasıl bakılmalıdır? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Latince ismi Acacia dealbata olan mimozanın anavatanı Güney Avusturalya, Güney Afrika, Fransa ve İtalya’dır. Geniş bir coğrafyada yayılım gösteren bu büyük ağaç, ülkemizde de sıkça görünen bir türdür. Bilinen 800 ile 1200 tür arasında mimoza bitkisi bulunmaktadır. Baharın müjdeleyicisi olarak da bilinen bu güzel çiçek süs bitkileri arasında da oldukça popülerdir.

Mimoza Çiçeği Özellikleri

Mimoza çiçeği özellikleri
Şubat sonu mart başı gibi güneş sarısı çiçeklerini açmaya başlayan mimoza, kokusu ile baharın en güzel müjdeleyicileri arasında yer alır.

İstanbul’da en çok adalarda görünen mimoza çiçeği, bahçelerin ve açık balkonların süs bitkisi olarak da tercih edilir. Ayrıca kesme çiçek, bitki çayı ve parfüm olarak da kullanılmaktadır.

 • Yaprakları mavi gri ve gümüşi tonlarında olan mimozanın genç yapraklarında beyazımsı sarı ile beyazımsı yeşil tonlarını görebilirsiniz. Bu tarz farklı tonlar onu oldukça özel bir görüntüde göstermektedir.
 • Mimoza ağacının dalları yeşil ile gri tonları arasındadır ve tüylü bir yapıya sahiptir. Gövdesi yuvarlaktır ve türüne göre uzunluğu 15 metreyi bulabilir.
 • Bir baştan çıkan çok sayıda çiçekten oluşan toplu çiçekler, dalların ucundan salkım şeklinde açmaktadır. Parlak sarı tonlarındaki çiçekler gösterişi görüntüsüyle oldukça beğenilmektedir.
 • Kökleri oldukça geniş bir alana yayılan ağacın ana kökü dışında yanlara giden kökleri de bulunur. Bu nedenle topraktan çıkan fışkınlara sık rastlanmaktadır.
 • Kendine özgü pudralı, tatlı ve yumuşak bir kokusu vardır. Bu nedenle birçok ülkede ve kültürde ritüellerde tütsü olarak kullanılmaktadır.
 • Parfümlerde de sıkça tercih edilen mimoza çiçeği; Chanel Coco Mademoiselle, Bulgary Pour Femme, Versace Yellow Diamond gibi dünyaca ünlü parfümlerin aromasında bulunmaktadır.

Mimoza Ağacı ve Çiçeği Bakımı

Mimoza çiçeği bakımı
Mimoza çiçeği bakımı hakkında tüm bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.
 • İlkbaharda veya sonbaharda aldığınız mimoza fidesini dikebilirsiniz. Güneş almayı seven bir ağaç olmanın yanı sıra dikim yaptığınız yerin rüzgardan korunması önemlidir. Ayrıca toprağın drenajının iyi olması gerekir. Yoğun killi topraklar en sevdiği topraktır. Kumlu ve alkali yapıdaki topraklarda da iyi gelişim göstermektedir.
 • Mimoza yetiştirmek için iklim oldukça önemlidir. Mimoza çok soğuk bölgelerde yaşayamaz. Maksimum dayanabileceği sıcaklık -5°C civarlarındadır. Ayrıca uzun süreli soğuk kış geçiren bölgelerde de yaşamanı sürdürmesi zordur. Bu nedenle kış aylarında saksısını içeri taşımanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Mimoza ağacını bahçede yetiştirecekseniz soğuk havalarda don yaşanmadan önce ağacı donmaya ihtimaline karşı koruma altına almanız gerekir. Taban kısmı için kuru ot ve yapraklarla malç tabakası yapabilirsiniz. Üstü için ise yapağı örtüleri tercih edebilirsiniz.
 • Bahçede bakılan mimoza ağacı çok fazla sulama istemez. Fazla sulama, köklerine zarar vereceğinden düzenli ve toprak kurudukça sulama yapmak yeterlidir. Saksıda ise durum biraz daha farklıdır. Düzenli olarak sulama yapmanız gerekir. Kış aylarında çok fazla sulamadan soğuklardan korumalısınız. Yaz aylarında ise sıcak havanın etkisiyle daha sık bir sulama yapabilirsiniz.
 • Mimoza çiçek açtıktan sonra budama işlemi yapılabilir. Kış aylarında çiçeksizken budama yapmanız durumunda sonraki aylarda çiçek açmayacaktır. Budama için çiçek açan dalları hafifçe kestikten sonra tabandan fırlayan fışkınları kesmelisiniz. Bu fışkınlar, ağacın zayıflamasına neden olmaktadır. Bunun dışında kış aylarında donan, kırılan veya kararan dallar varsa bu dalları da kesmeniz gerekir.

Mis Kokulu Mimoza Çiçeği Anlamı

Bahar çiçeği
Göz kamaştırıcı altın rengi çiçekleriyle herkesin çok beğendiği mimoza çiçeği, Kadınlar Günü için özel bir anlam taşımaktadır.

Özel bir hikayesi bulunan bu çiçek, Kadınlar Günü sembolü haline de gelmiştir. Hikayesi ise kısaca şu şekildedir:

İkinci Dünya Savaşı’nı çok büyük kayıplarla sonlandıran İtalya’da kadınlar birliği üyesi üç kadın, yalama dair umutlarını kadınlara aşılamak ister. Bu nedenle de toplumun yeniden inşası ve umutların yeşermesini sembolize edecek bir çiçek seçmeyi teklif ederler. Sunulan karanfil, mimoza ve anemon çiçekleri arasından kazanan mimoza olur. Mimozanın kazanmasındaki etkenler; mart ayında çiçek açması ve baharın müjdeleyicisi olmasının yanı sıra yeni başlangıçları simgelemesidir. Ayrıca kırılgan ve naif görüntüsünün aksine güçlü ve dayanıklı olmasıdır.

Bu güzel hikayenin etkisiyle mimoza çiçeği Kadınlar Günü başta olmak üzere tüm anlarda güzel bir hediye olarak tercih edilmektedir. Siz de sevdiklerinizi mutlu etmek için tıpkı diğer çiçek türleri gibi mimoza çiçeğini de tercih edebilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir