Moda & GüzellikKozmetik ÜrünlerTrend

Biberiye Yağı: Faydaları ve Kullanım Alanları

Akdeniz ikliminin şifalı bitkilerinden biri olan biberiye, farklı formlarıyla kullanabileceğiniz bir bitkidir. Çeşitli aşamalardan geçirilerek biberiye yağına dönüştüğü hali de, şifası ile ön plana çıkar. Biberiye yağı ile ilgili tüm detayları blog yazımızda bulabilirsiniz!

Yaprakları, çiçekleri, suyu, yağı… Biberiye bitkisi pek çok farklı tarzda kullanabileceğiniz bir bitkidir. Her haliyle farklı bir faydası vardır. Saçlarınızı uzatmak için suyundan, yemeklere tat katması için yapraklarından faydalanabilirsiniz. Peki yağı ile neler yapabilirsiniz? Gelin, detaylara geçelim!

Biberi Yağı Nedir?

Kolay bir şekilde yetiştirilen biberiye bitkisi, her dem yeşil bitkilerden biri. Biberiye yağı da bu bitkiden elde edilen, arındırıcı ve canlandırıcı özellikleri olan, odunsu kokulu bir yağ. Bitkinin çiçekli ve yapraklı kısımlarından elde edilen bu yağ ile siz de pek çok derdinize derman olabilirsiniz!

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağı kullanımı
Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?

Bu yağın pek çok faydası olduğundan bahsettik. Peki nedir bu faydalar?

 • Antioksidan ve antibakteriyeldir. Bu özellikleri sayesinde saç bakımında, cilt bakımında ya da mutfakta kullanabilirsiniz.
 • Vücudu gripten ve enfeksiyonlara karşı korumada kullanışlıdır.
 • Hem yara temizliğinde hem ev temizliğinde kullanabileceğiniz yağlardan biridir.
 • Rahatlatıcı, gevşetici özellikleri vardır. Bu sayede hem eklem hem kas ağrılarına iyi gelir.
 • Mantar oluşumuna ve kaşıntı hissine karşı kullanabilirsiniz.
 • Sivilce lekelerinin, güneş lekelerinin iyileşmesinde etkilidir.
 • Ciltteki renk eşitsizliklerini gidermek için kullanabilirsiniz.
 • Gaz giderici ve idrar söktürücü olarak biberiye yağını kullanabilirsiniz.
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi olduğu için cilt masalarında biberiye yağını kullanabilirsiniz. Selülit oluşumunu biberiye yağı ile engelleyebilirsiniz.
 • Saç derinize biberiye yağı ile masaj yaparak daha sağlıklı bir saç derisine kavuşabilirsiniz. Ayrıca biberiye yağının sahip olduğu mineral ve vitaminler sayesinde saçlarınızın uzaması daha hızlı olur.

Hem cilde hem saça hem vücuda iyi gelen biberiye yağını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Cilde, vücuda, saçlara faydası olan bu yağı düzenli olarak kullanarak faydasını görebilirsiniz.

Biberiye Yağını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Saç çıkardığı bilinen biberiye yağını kullanarak saçlarınızın daha güçlü ve gür olmasını sağlayabilirsiniz. Biberiye yağı ayrıca derideki ölü deriyi atmada etkilidir. Saç köklerine masaj yaparken deriyi temizleyen bu yağ, saç derisinde sivilce oluşumlarını önler. Bu yağı kullanmadan önce de yine uzmanlara danışmanız önemlidir. Yağın yanlış kullanımının zarar vermesi de mümkündür. Cildinizi rahatlatıp cildinize parlaklık vermek için de biberiye yağını kullanabilirsiniz. Biberiye bitkisinden üretilen yağın farklı kullanım şekilleri vardır. Uçucu yağ olarak, çay olarak ya da kolonya olarak da biberiye bitkisini kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı kullanım metotlarını da deneyebilirsiniz:

Biberiye Yağının Kullanım Alanları
 • Solunum yoluyla biberiye yağını kullanabilirsiniz. Yağı koklayarak faydasını görebilirsiniz. Koklayarak kullandığınız biberiye yağı ile dikkatinizi toplayabilirsiniz.
 • Masaj yoluyla biberiye yağını kullanabilirsiniz. Kas ağrılarını bu yağ ile geçirebilirsiniz.
 • Selülit masajı için biberiye yağını kullanarak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.
 • Ovalama ve masaj yönteminde biberiye yağı etkili bir yağdır.
 • Uçucu yağ olarak biberiye yağını kullanabilirsiniz. Aromaterapi için bu yağı kullanırken az miktarda yağı buhurdana damlatarak ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

Solunum rahatsızlıklarında, cildi iyileştirmede ya da psikolojik rahatlık için biberiye yağını kullanabilirsiniz. Çiçeksepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde biberiye ile ilgili aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bitkiyi, baharatını, yağını… Hepsini online olarak kolayca satın alabilirsiniz! Ayrıca fırsatlardan, uygun fiyatlardan ve farklı ödeme seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir