Sağlıklı YaşamMalzeme & Ekipman

Nebulizatör Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Medikal bir cihaz olan nebulizatör, astım ve koah gibi nefes almakta zorlanan hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Sıvı formundaki ilaçları buhar haline getirerek akciğerlere ulaştırır. Böylece solunum yolu hastalıklarının iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Farklı çeşitleri olan nebulizatör hakkındaki bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Hastaların ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda farklı çeşitleri bulunan nebulizatör cihazlarda, “nebul” ismi verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Tasarım ve çalışma prensibi olarak farklılaşan cihazların çoğunda kompresör, ağızlık ve hava hortumu sabittir. Yaş, hastalığın özelliği ve ihtiyaçları, marka gibi etkenlere göre ayrışan cihazlar hakkında bilgilere gelin şimdi daha yakında bakalım.

Nebulizatör Çeşitleri Nelerdir?

Nebulizatör nedir?
Nebulizatör, solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için oldukça iyi bir yardımcıdır.

Solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan nebulizatör, sıvı haldeki ilaçları çok küçük partiküller haline getirerek akciğerlerdeki alveollere kadar taşır. Bu sayede ilaçların solunum yoluyla vücuda alınması sağlar. Herkesin ihtiyaçlarına göre seçim yapabileceği nebulizatör cihazlar üç ana çeşitte üretilmektedir:

  • Kompresörlü Nebulizatör: Cihaz içinde bulunan sıvı halde ilacı sıkıştırılmış hava ile buhar formuna çeviren cihazdır. Sıvı formdaki ilaç, partiküllere ayrılarak soğuk hava hakine gelir ve elde edilen soğuk hava solunum yoluyla kişiye verilir. Evde kullanım için uygun bir model olması nedeniyle en çok tercih edilen türlerden biridir. Küçük ve hafif versiyonları olduğundan taşınabilirdir. Bu sayede birçok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Ultrasonik Nebulizatör: Cihaz içerisinde bulunan sıvı haldeki ilacı ultrasonik ses dalgaları sayesinde buhar formuna çevirmektedir. İlaç verme özelliği dışında su buharı verme özelliği de bulunmaktadır. Geniş bir su haznesine sahip olan cihaz ile hem soğuk hem de sıcak su buharı verilebilir. Ortam nemlendirme içinde kullanılabilmektedir. Oldukça sessiz olması nedeniyle de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.
  • Mesh Nebulizatör: Elektrik enerjisi yardımıyla titreşim oluşturarak sıvı formdaki ilacı aerosol haline getirmektedir. Haznede çok az miktar ilaç kalmasını sağladığı için tedavi veriminin de yüksek olmasını sağlar. Çok sessiz olmanın yanı sıra cebe sığacak kadar küçük olan modelleri de bulunmaktadır. Bireysel kullanım için daha uygundur.

Nebülizatör Nasıl Kullanılır?

Nebulizatör nasıl kullanılır?
Farklı markalar tarafından üretilen cihazların, farklı çalışma şekilleri olsa da genel itibariyle kullanım detayları hakkında bilgi verebiliriz.
  • Cihazı kullanmadan önce kişisel hijyene dikkat etmek oldukça önemlidir. Ellerinizi bol su ile yıkamalı ve güzelce kuruladıktan sonra cihaza dokunmalısınız.
  • Sonrasında cihazın ilaç haznesini açarak ilacı bu kısma yerleştirmelisiniz. Yerleştirme işlemi sonrasında ilaç haznesini kapatıp ağızlığı uygun bir şekilde ağzınıza geçirmelisiniz.
  • Ağızlığı geçirdikten sonra maske ile boru bağlantılarına ufak bir göz atmanız faydalı olacaktır. Herhangi bir sorun görünmüyorsa cihazı çalıştırmaya başlayabilirsiniz.
  • Ağızlığı taktıktan sonra aparatın kenarlarından hava girişi meydana gelmemelidir. Cihaz çalışırken ağızdan nefes almalı ve burundan vermelisiniz. İlaç verme işlemi bittikten sonra uyarı veren cihazı kapatabilir ve maskeyi çıkarabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Solunum cihazı
Nebulizatör kullanıma dair en çok sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.
  • Nebulizatör temizliği nasıl yapılır?

Solunum yollarına direkt olarak hava gönderen cihazın temizliği oldukça önemlidir. Makine kullanıldıktan sonra ilaç kabı ve ağızlık borudan ayrılmalıdır. Sonra ayrılan bu aparatları belli aralıklarla sabunlu su ile temizlemeniz gerekir. Hortum kısmını ise yıkamak yerine düzenli olarak değiştirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ek olarak nebulizatör parçalarını bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Yüksek ısı nedeniyle parçalar deforme olabilmektedir.

  • Nebülizatör kaç dakika kullanılmalı?

Tedavi süreleri ve ilaçların türlerine göre değişim göstermekle beraber ortalama olarak 10-15 dakika kadar kullanılmaktadır.

  • Bebek ve çocuklarda nebülizatör nasıl kullanılır?

Çocuk ve bebelerin ilaçları yutamaması veya şurup tüketememesi gibi durumlarda cihaz kullanımı yaygındır. Cihazlar sayesinde hem yan etkiler daha az görülür hem de ilaçlar daha hızlı etki eder. Kullanım için ağızlık maskenin çocuklar için uygun versiyonunu almanız yeterli olacaktır. Ayrıca bu cihazları buhar makinesi olarak da kullanabilirsiniz. Bebek ve çocuk odalarında gerekli nemim sağlanması uyku kalitesi ile hava kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan sağlık ve medikal ürünlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir