Çiçek Bakımı

Bitki Yetiştiriciliğinde Cocopeat Nedir?

Bitki yetiştirirken özenli olmak gerekir. Bitkinin huyunu suyunu bilmek, ona göre davranmak önemlidir. Bitki yetiştiriciliğinde kullanabileceğiniz malzemelerden biri de cocopeat, yani Hindistan cevizi kabuğudur. Peki cocopeat nasıl kullanılır, hangi bitkiler bu toprağı daha çok sever? Soruların cevabı blog yazımızda!

Yüksek su tutma kapasiteli, hava geçirgenliği iyi, harika drenaj sağlayan bir toprak düşünün… İşte o toprak, cocopeat! Bitkilerinizin sağlıklı şekilde büyüyüp gelişmesi için siz de bu toprağı kullanabilirsiniz. Hem diğer toprak çeşitleriyle karıştırarak hem detek başına cocopeat kullanımı, yazımızın detaylarında sizi bekliyor!

Cocopeat Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Hindistan cevizi lifi ya da cocopeat… Bitki yetiştiriciliğinde toprak alternatifi olarak kullanabileceğiniz bu ürün, bir organik yetiştirme ortamı malzemesi aslında. Genellikle sıkıştırılmış şekilde görebileceğiniz cocopeat, su ile nemlendiğinde hacim kazanan topraklardan biri. Ama tabii ki başka pek çok özelliği var. Peki nedir bu malzemenin asıl özellikleri derseniz şunlardan bahsedebiliriz:

Bitkiler için Uygun Toprak Çeşitleri
 • Yüksek Su Tutma Kapasitesi: Cocopeat, suyu iyi bir şekilde emer ve tutar. Yüksek su tutma kapasitesi sayesinde bitkilerin sulama ihtiyacının azaltmada ve suyun bitki kökleri tarafından daha verimli bir şekilde kullanılmasında etkilidir.
 • İyi Hava Geçirgenliği: Cocopeat, hava geçirgenliği olan bir malzemedir. Bitki kökleri için önemli olan oksijenin, köklere ulaşmasını sağlar. Bu, köklerin sağlıklı bir şekilde nefes almasını ve büyümesini desteklemede etkilidir.
 • Drenaj Sağlama: İyi bir drenaj sağlamada etkilidir. Suyun fazlasını hızlı bir şekilde tahliye eder. Böylece bitkilerin köklerinin çürümesini önlemiş olursunuz. İyi drenaj, bitki köklerinin aşırı suya maruz kalmasını engellemede ve toprakta aşırı nem birikmesini önlemede etkilidir.
 • pH Nötr Bir Ortam: Cocopeat, pH nötr bir ortamdır. Bitkilerin büyümesi için genellikle pH seviyesi önemlidir. Cocopeat, bitkilerin ihtiyaç duyduğu pH aralığını destekleyip pH dengesini korur.
 • Uzun Süreli Kullanım: Uzun süre dayanıklı bir malzemedir. Çürüme veya bozulma gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı düşüktür. Bu sayede cocopeat’i uzun vadeli bitki yetiştirme projelerinizde kullanabilirsiniz.
 • Kolaylıkla Elde Edilebilir: Çeşitli bahçe merkezlerinde, tarım mağazalarında ve çevrim içi satış platformlarında online olarak inceleyip kolayca satın alabilirsiniz.

Tüm bu özellikleri ile Hindistan cevizi lifi, bitkicilikte kullanabileceğiniz en iyi malzemelerden biridir.

Cocopeat Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi lifi ya da cocopeat, hem tek başına kullanabileceğiniz hem de diğer toprak çeşitleriyle birleştirebileceğiniz bir malzemedir. Bu toprak alternatifini kullanırken bazı noktalara dikkat etmeniz, bazı kurallara uymanız önemli:

Hindistan Cevizi Toprağını Nasıl Kullanabilirsiniz?
 • Hindistan cevizi lifi genellikle sıkıştırılmış formadır. Bu yüzden ilk kullanımdan önce, preslenmiş tuğla şeklindeki toprağı suya koyarak toprağın açılmasını sağlamalısınız. Nemlendikçe hacim kazanan toprak, kullanıma hazır hale gelmiş olur. Eğer ürünü toz formda tercih ettiyseniz de yine su ile karıştırarak ürünü kullanabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi lifini, toprak ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Böylece bitkilerinizin büyümesi için ihtiyaçları olan ortamı oluşturabilirsiniz. Genellikle eşit oranda cocopeat ve normal toprak karışımı kullanabilirsiniz. Ama bitkinizin ihtiyaçlarına göre iki ürünü de arttırıp azaltabilirsiniz.
 • Eğer bitkinizi yeni bir saksıya taşımak istiyorsanız yeni saksının dibi cocopeat ile doldurabilirsiniz. Böylece köklerin daha iyi hava almasını, daha iyi drenaj yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Cocopeat, tohum çimlendirmek için de uygun bir yöntemdir. Tohumlarını ekerken cocopeat kullanıp bitkinin büyümesi gereken nemli ortamı sağlayabilirsiniz.
 • Mevcut toprağınızın verimini arttırmak için de cocopeat kullanmak iyi bir yöntemdir. Toprağın su tutma kapasitesini arttırmak ve drenajı iyileştirmek için bu ürünü kullanabilirsiniz. Bunun için toprağınızı kazıp cocopeat eklemeniz ve iyice karıştırmanız yeterli.
 • Eğer cocopeat kullanıyorsanız bitkinizin sulama sıklığını, sulama düzenini ayarlamanız da oldukça önemli. Cocopeat suyu çok daha fazla tuttuğu için bitkilerinizi sulamadan önce toprağın kuruluğuna iyi bakmalısınız. Aksi halde kök çürümesi gibi sorunlar yaşamanız mümkün.

Genel olarak cocopeatin özelliklerinden ve kullanım şeklinden bahsettik. Siz de bitki yetiştiriciliğinde bu toprağı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Çeşitli cocopeatleri ve gübre türlerini ise Çiçeksepeti‘nin çiçek ve bitki kategorisinde bulabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir