Orman Gülü Ağacı Nedir? (Yetiştirilmesi & Bakımı)


1
1 point

Pembe çiçekleri bahçelere neşe dağıtan Orman Gülü nasıl bir bitkidir? Bakımı nasıl yapılmalıdır ve nasıl yetiştirilir? Ne gibi faydaları vardır? Hepsini sizler için derledik!

Fundagiller familyasının çiçekli bir türü olan Orman Gülü (Ormangülü) odunsu çalılardan oluşur. Çok fazla uzamayan türleri oldukça fazladır bu sebeple saksılarda da yetiştirilir. Orman gülünün bilimsel adı Rhododendrondur ve ağaç ile gül sözcüklerinin birleşmiş halini yansıtmaktadır.

çiçekli ağaçlar
Görsel: Bored Panda
Orman Gülü Özellikleri
 • orman gülü ağacı
  Görsel: japan times

  Orman gülü ağacı kış aylarında yapraklarını döken bir türdür. Bazı türlerinin ise yaz kış yeşil kalan yaprakları vardır.

 • Sarı, kırmızı, pembe, mor ve mavi gibi renkte çiçekleri vardır. Oldukça gösterişli bir ağaç olduğunu söyleyebiliriz. Bunun temel sebebi ise elbette bol ve renkli olan çiçekleridir.
 • Yaz ayında çiçekleri açar. Haziran, temmuz ve ağustos ayını çiçekli geçirir.
 • Orman gülü genellikle çalı ve bodur ağaç formundadır. Ancak yer yer odunsu olarak da gözlemlenmiştir.
 • Orman gülü bol tohum verir. Tohumları oldukça küçüktür.
 • 10 cm olan boylarda orman gülü görülebildiği gibi boyu 50 metreyi geçen orman gülü türlerinin olduğu da bilinmektedir. Ancak genel olarak 20 cm ile 30 metre arasında boyunun değiştiğini söyleyebiliriz. *
 • Yaklaşık 130 cinsi bulunan orman gülü, Türkiye’de bol yağış alan dağlık alanlarda görülür. Bunlardan doğal olarak yetişen türler; Mor çiçekli ormangülü (Rhododendron ponticum), Beyaz çiçekli ormangülü (Rhododendron ungernii), Sarı çiçekli ormangülü (Rhododendron luteum), Pembe çiçekli ormangülü (Rhododendron smirnowii) ve Kafkas ormangülü (Rhododendron caucasicum) olarak bilinmektedir. Bazı kaynaklarda orman gülü bitkisinin Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaygın olan 700 türü olduğu söylenmektedir.
Orman Gülü Bakımı

Toprak ihtiyacı: Orman gülü asitli ve rutubetli yapıya sahip olan topraklardan hoşlanır. Genel olarak nemli toprakları sevdiğiniz söyleyebiliriz. Drenaj bakımından yeterli topraklar tercih edilmelidir. Eğer toprak fazla tuzlu ise bitkinin yetişmesi pek mümkün değildir.

rhododendron
Görsel: Thrifty Fun

Sıcaklık ve güneş isteği: Orman gülü serin ortamlardan hoşlanır. Yaprakları büyüdükçe ihtiyaç duydukları güneşlenme miktarı azalır. Yaprakların büyümek için güneşe ihtiyacı vardır. Yeteri kadar güneş alamayan orman gülünün büyümesi ve çiçeklenmesi yavaş olur. Orman gülü sabah güneşi sever. Bu sebeple bahçelerinize ekerken sabah güneşi alabilecekleri bölgeleri tercih etmeniz bitkinin gelişimi açısından faydalı olacaktır. Eğer yeteri kadar güneşlenme sağlanamıyorsa aydınlatılarak bitki stabilize edilmeye çalışılabilir.

Orman gülü yarı gölge ortamlarda gayet mutlu olabilir. Belirttiğimiz gibi, güneşi yalnızca sabahları arzular. Hatta güneş gereğinden fazla gelirse yaprakları ve çiçekleri deforme olabilir.

Sulama: Her bitkide olduğu gibi orman gülü için de sulama çok önemlidir. Orman gülü ağacını sularken yumuşak su kullanılmalıdır. Yumuşaktan kasıt elbette kireç oranı çok düşük, mümkünse kireçsiz sular kullanılmalı. Yeterli yağış alan bölgelerde yağmur uyu ile sulanması en sağlıklı yöntemdir.

Orman gülü sularken bilhassa çiçeklenme döneminde bitki köklerine su verilmez. Sulama üstten yapılır.

Orman gülü gelişim döneminde yeteri kadar sulanırsa bolca çiçek açar. Bitkinin hassasiyeti sebebi ile sulamaya çok dikkat etmek gerekir. Eğer iyi drene edilmemiş toprakta bol sulama olursa bitkiye zarar verebilir.

Eğer saksıda yetiştiriyorsanız yağmurlama yapmayı ihmal etmemelisiniz. Haftada bir kere, su dolu bir kap içerisine saksınızı batırmanız önerilir. Bu kap içerisinde çok soğuk olmayan bir miktar su bulunmalıdır. Toprak komple ıslanıp da suyu biraz çektikten sonra saksıyı iyice süzdürdükten sonra eksi yerine alabilirsiniz.

Nem isteği: Orman gülü için orantılı nem hayli önemlidir. Bazı orman gülü türleri rutubetli ortamlardan hoşlanır. Bitki genel olarak gelişim dönemi içerisindeyken nemin yüksek olmasından hoşlanır.

Tüm bu ortamları sağladıktan sonra orman gülü ağacınız için rutin bazı bakımları gerçekleştirmeniz gerekir. Bunlardan en önemlileri bitkinin toprağının beslenmesi ve bitkinin budanmasıdır. Bitkinin beslenmesi için toprağın düzenli olarak beslenmesi gerekiyor. Toprak için organik gübre tercih edilebilir. Eğer toprak yapısının asidik özelliği az ise bunu dengelemek için bir takım müdahalelerde bulunulabilir. Budama kısmına geçecek olursak aslında orman gülü budamanın çok gerekli olmadığını söyleyebilmek mümkün. Ancak bol çiçekli bir orman gülü ile karşılaşmak istiyorsanız elbette birkaç küçük dokunuş ile budama yapmanız gerekir. Yaz başlarken, henüz ilkbahar tam bitmemiş ancak yaz sıcakları da hızlı bir şekilde gelmemişken bitkinin yeni sürgünlerinin uçlarından birer parça alarak budama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bitkinin çiçekleri solduktan sonra ağaçtan temizlenmesi, bir sonraki sene açacak olan çiçeklerin verimi için oldukça önemlidir.

orman gülü ağacı
Görsel: better photo
Görsel: Gardenia
Orman Gülü Çoğaltma

Orman gülü çoğaltmak isterseniz bunun için birkaç yöntem kullanabilirsiniz. İlki tohum ile çoğaltmadır. Tohum ile orman gülü üretmek isterseniz ve tohumları hazır almayacaksanız sonbahar öncesinde tohumları toplayarak kurutmanız gerekir. Tohumların dış çeperinde bulunan kapsüllere müdahale etmeden bu kapsüllerin kendiliğinden açılmasını beklemeniz gerekiyor. Ardından tohumları çimlendirmek gerekiyor. Bunun için kasalara serperek ektiğiniz tohumları ışık alan bir ortamda bekletmelisiniz. Fideler çok yavaş büyüme gösterebilir, bu normaldir. En nihayetinde bir ağaç yetiştirdiğinizi unutmamak gerek. Eğer daha hızlı sonuç almak istiyorsanız çelikle üretim hem düşük bütçeli hem de hızlı sonuç veren bir çoğaltma yöntemidir.

Üzerinde tomurcuk olmayan çelikler ana bitkiden alınarak yapılan bu işlem hakkında daha detaylı bir bilgi almak için bitki çoğaltma yöntemlerini anlattığımız yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Orman Gülü Saksı Değişimi

Eğer saksıda orman gülü yetiştiriyorsanız birkaç yılda bir saksı değiştirmeniz gerekiyor. Saksı değişimi için en müsait zaman dilimi ise ilkbahar başlamadan hemen öncedir. Şubat veya mart ayı tercih edilebilir. Eğer yetiştirdiğiniz bölgeye bahar geç geliyorsa mart sonunu bekleyebilirsiniz. Saksı değişimi oldukça basittir ancak bitki köklerine zarar vermeyecek şekilde yani özenle yapılması gerekir. Orman gülü saksı değişimi başka saksı bitkilerinde nasıl oluyorsa aynı şekilde yapılıyor. Saksı Nasıl Değiştirilir? Saksı Değiştirilirken Nelere Dikkat Edilir? öğrenmek için tıklayın!

Saksı değiştirirken toprak değişimi de yapılmalıdır. Saksı değişiminden sonra toprak komple nemli olacak şekilde sulanır ve eski yerine geri alınır. Bu alışma sürecinde sulama düzenli bir şekilde devam etmeli ve bitki gözlemlenmelidir.

orman gülü
Görsel: Robertharding
Orman Gülü Faydaları

Orman gülü hem faydalı hem de tehlikeli bir bitkidir. Zehirleyici özelliği de bulunduğu için bir uzman tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Orman gülünün faydaları arasında ağrı kesici olma özelliği en belirgin olandır. Çok çeşitli ağrılar için kullanılabilir. Romatizmal eklem ağrıları da bunlardan biridir.

Orman Gülü Balı Nedir?

Deli bal olarak bilinen orman gülü balı, doktor gözetimi altında tedavi amaçlı da kullanılabilen bir çeşit baldır. Bu bal, arılar tarafından orman gülü çiçeklerinden elde edilir. Acı bal olarak da bilinen deli bal zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Son yıllarda orman gülü balı sebebi ile meydana gelen zehirlenme vak’aları ağırlıklı olarak ülkemizde görülmektedir. Bu sebeple dikkatli olmakta her zaman fayda vardır. Bünyesi alışık olmayan kişiler tarafından bir tatlı kaşığı dahi tüketildiğinde tehlikeli olabilen deli bal, tansiyon düşürücü etkisi ile bilinmektedir.

Bakmaya doyamayacağınız etkileyici ağaçlar için tıklayın!


1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir