Çiçek BakımıTrend

Tüm Detaylarıyla: Bitkiler için Sıvı Gübre Nasıl Kullanılır?

Evde bitki yetiştirirken bitkilerinize daha çok özenmeniz gerekir. Onların doğadaki gibi verimli olması, beslenebilmesi için bazı ek besinler ile büyümelerine yardımcı olmanız önemlidir. Bitkinin daha iyi büyümesi için sıvı gübre kullanımı, oldukça iyi bir yöntemdir. Bitkinin toprağını düzenli olarak beslediğinizde bitkinizin verimi artar. Sıvı gübre nedir, bitkiniz için gübreyi nasıl kullanabilirsiniz, detaylar yazımızda!

Doğadaki bitkiler, ekstra besine ya da gübreye ihtiyaç duymaz. Doğadaki diğer yanlılar sayesinde bitkiler de kolayca beslenir. Ama evin içinde yetiştirdiğiniz bitkiler, belli aralıklarla gübreye, toprak değişimine ihtiyaç duyar. Toprağın azot, fosfor gibi ihtiyaçlarını gidermek için belli aralıklarla toprağa gübre ekleyebilirsiniz. Bu sayede bitkinizin daha verimli, daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Sıvı Gübre Nedir?

Sıvı Solucan Gübresi 1 LT
Bitkileriniz için Sıvı Gübre Kullanımı, Sıvı Solucan Gübresi

Bitkiler için kullanabileceğiniz çeşitli gübreler, besinler vardır. Kimi zaman yumurta kabukları ve muz kabukları bile bitkinizin büyümesine yardımcı olur. Bir de sıvı gübreler vardır. Hayvan gübresinin su ile karıştırılmış hali olan sıvı gübre, çeşitli bitkilerde kullanabileceğiniz ve bitkilerinizin verimini arttırabileceğiniz bir üründür. Sebzeler için sıvı gübre kullanarak sebzelerin verimini arttırabilirsiniz. Yeşil yapraklı bitkilerin gövdelerinin daha sağlam olmasını sağlayabilirsiniz. Bitkinin gelişimini iyileştirebilirsiniz.

Sıvı gübreyi bitkinize hem topraktan hem de yaprak aracılığıyla uygulayabilirsiniz. Peki nedir sıvı gübrenin faydaları derseniz birkaç maddede şunlardan bahsedebiliriz:

  • Bu tarz gübrelerin kullanımı son derece kolaydır. Bu yüzden sıvı gübreler, diğer gübrelere göre daha çok tercih ediliyor.
  • Uygulaması kolay olan gübre, ayrıca toprağa kolayca işleyebildiği için tercih sebebi.
  • Sıvı gübre, bitkilerin verimliliğini de arttırıyor. Bu yüzden de bitkiler için daha çok tercih edilen bir gübre haline geliyor.

Sıvı Gübre Kullanımı Nasıl Olur?

Bitkiler için sıvı gübreyi hem hazır halde satın alıp kullanabilirsiniz hem de kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hazır olarak sıvı gübre satın almak için linkteki ürünlere göz atabilirsiniz. Gübrenizi kendiniz hazırlamak için ise yazımızın devamına göz atabilirsiniz!

Sıvı gübre kullanımı nasıl olur
Sıvı Gübre Kullanımı Nasıl Olur?

Genel olarak bitkiler için hazırlayabileceğiniz sıvı gübre, hayvan gübresinin sulandırılmış halidir. Ama bunun yanında bazı otları, hatta yumurta kabuklarını da sıvı gübreye dönüştürebilirsiniz. Bunun için suyunu çıkarmak istediğiniz ürünleri bir araya toplayıp suyunu çıkarmanız gerekir. Bokaşi metodu, bunun için uygun yöntemlerden biridir.

  • Suyunu çıkarmak istediğiniz meyve kabuklarını, otları, yumurta kabuklarını büyük bir kovaya doldurun.
  • Bu malzemelerin suyunun çıkması için önce çürümeleri gerekiyor. Çürümeleri için de onları oksijen ile temas etmeyecekleri bir yere koyabilirsiniz..
  • Oksijenle temas etmemesi gereken otları ve kabukları, kovaya doldurduktan sonra bunun üzerine su ya da yağmur suyu doldurabilirsiniz.
  • Gübrenin hazır olduğunu, kutunun üzerinde kabarcıklar olmadığında anlayabilirsiniz.
  • Gübreniz hazır olduğunda 1 ölçü sıvı gübreyi 20 ölçü su ile seyrelterek bitkileriniz için kullanabilirsiniz. Bu suyu sulama suyu olarak kullanabilirsiniz.

Hem hobi bahçelerinizde hem de evin içinde baktığınız çiçeklerinizde gönül rahatlığıyla bu gübreleri kullanabilirsiniz. Bitkilerinizin verimliliğini arttırıp onları daha iyi beslemenizi sağlayacak bu gübreler ile siz de bitkicilikte yeni bir kapıyı aralayabilirsiniz!

Bitkinizi beslemek, onlara bakım yapmak ve evinizi güzelleştirmek için aradığınız her şey ÇiçekSepeti‘nde! Binlerce ürün arasından dilediğinizi seçin, uygun fiyatlı alışverişin keyfini çıkarın! 

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir