TeknolojiTeknolojik Ürünler

Robot Süpürgeler Hakkında Her Şey: Ürün Önerileri, Bakımı ve Temizliği

Teknolojinin hayatımıza son dönemde iyiden iyiye entegre ettiği birçok ürün var ve neredeyse onlarsız yapamaz olduk. Akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar, Bluetooth özellikli ses sistemleri ve son olarak robot süpürgeler. Kullanan herkesin çok beğendiği ve ev temizliğinde en büyük yardımcılardan biri haline gelen robot süpürgeler, pratik ve oldukça kolay temizlik imkanı sunan cihazlardır. Peki, robot süpürge alırken nelere dikkat etmelisiniz, bakımı ve temizliği nasıl yapılmalı? Bu yazımızda robot süpürgeler hakkında merak edilenleri cevaplarken yeni ürün almak isteyenlere ürün önerilerinde bulunacağız.

Yurt dışında ülkemizden daha önceleri kullanılan ama son birkaç yılda ülkemizde de oldukça popüler hale gelen robot süpürgeler, farklı özellikler sunar. Birçok markanın ev temizliğinde kolaylık sağlamak için yarıştığı bu alanda, her bir ürünün kendine has özellikleri bulunur. Bunun için robot süpürge seçimi yapmadan bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır.

Robot Süpürgeler

Şimdi gelin önce robot süpürgenin çalışma mantığını anlatalım ve sonrasında adım adım ilerleyelim.

Nasıl Çalışır, Faydaları Nelerdir?

Robot süpürgeler nasıl çalışır?
Robot süpürgeler, zeminde algılanan kirleri fırçalarla temizleyen cihazlardır.

Akıllı robot süpürgeler belli bir algoritma kullanır ve temizliği belli sınırlar dahilinde gerçekleştirir. Yani aslında robotik bir zeka sistemi ile çalışmaktadır. Süpürge açıldığında kızılötesi sinyal göndererek odanın taramasını yapar ve büyüklüğünü hesaplar. Duran engelleri ve detayları belirledikten sonra ise çalışmaya başlar.

  • Robot süpürgelerin sunduğu en büyük avantajlardan olan mobil uygulama üzerinden kontrol, istenilen alanın temizlenmesi için büyük bir pratiklik sağlar. Evde olmasanız bile mobil uygulama üzerinden evinizin temizliğini yapabilir, eve geldiğinizde tertemiz bir ortamda rahatça dinlenebilirsiniz.
  • Üzerinde yer alan sensörler sayesinde robot süpürgeler her alanı temizler ve kendini korur. Robot süpürgelerden daha iyi verim alabilmek için evinizdeki koltukların ayaklı olması büyük avantaj sağlar. Sanılanın aksine robot süpürgeler halıları da oldukça iyi temizler ve kıl, saç ve tüyleri fırçaları ile toplar.
  • Sensörlerin bir diğer avantajı ise kir durumunu analiz edebilmesidir. Özellikle evcil hayvanı olan kişiler bilir ki kıl ve tüy evin her alanına dökülür. Bu kirliliği sensörleri ile fark eden süpürge, yaklaşık 10 kata kadar güç artırarak ortamı temizler. Ayrıca ıslak zeminde çalışma özelliği olan modeller için banyo ve tuvaletteki ıslaklık sorun değildir.
  • Robot süpürgelerin bir diğer artısı ise kendi şarj durumlarını kontrol edebilmeleridir. Bataryası zayıfladığında şarj istasyonuna dönen süpürge, pilleri dolduktan sonra temizliğe kaldığı yerden devam eder.
  • Evde küçük çocuğu ve bebeği olanlar için robot süpürgelerin sunduğu UV sterilizasyon özelliği büyük bir artıdır. Bakterilerin yok edilmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde çocukların zeminde rahatça oynamasına izin verebilirsiniz.  

Robot Süpürge Bakımı ve Temizlenmesi

Robot süpürge bakımı ve temizlenmesi
Robot süpürgenin performansını kaybetmemesi ve uzun ömürlü olması için bakımına dikkat etmek gerekir.

Doğru bir şekilde temizlenmeyen robot süpürge zamanla performansını yitirir. Bunun önüne geçmek için yapabilecekleriniz ise şu şekildedir:

  • Süpürgenin deposunu boşaltarak temizliğe hazır hale getirmek için haftada bir veya birkaç haftada bir yüzeysel temizlik yapmanız gerekir. Bu işlemi süpürgenin kullanım sıklığına uygun şekilde belirleyebilirsiniz.
  • Detaylı bir temizlik için ise ayda bir veya iki kez yeterli olacaktır. Bu işlemi yaparken de pisliğin toplandığı hazneyi boşaltın. Sonrasında fırçaları çıkarın ve yıkayarak detaylı bir şekilde temizleyin. Fırçaları takmadan önce iyice kuruduğundan emin olmayı unutmayın.
  • Robot süpürgelerde bir adet ana fırça ve farklı sayıda yan fırça bulunur. Kirleri toplayan fırçaların temiz olmaması süpürgenin hareket etmesini zorlaştırır. Ayrıca çekiş gücüne de olumsuz etkiler. Bu nedenle detaylı temizlik yaparken ana fırçayı ılık su ve sabunla güzelce yıkamanız iyi olacaktır. Yıkama işlemi sonrasında kuruduğundan emin olarak süpürgeye takabilirsiniz.
  • Durmadan hareket halinde olan süpürgenin tekerleklerini düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Çünkü tekere dolanan ip, saç veya başka bir şeyler robotun hareketini zorlaştıracaktır.
  • Son olarak robot süpürgeler lazer ve sensörler yardımıyla hareket eder. Bu nedenle lazer ve sensör alanının temiz olması önemlidir. Cihazın engelleri ve kirleri tespit etmekte zorlanmaması için arada bu alanları silmeniz faydalı olacaktır.

En İyi Robot Süpürge Modelleri

Yukarıda çalışma mantığı ve bakımı hakkında bilgiler verdiğimiz robot süpürgeler, hayatı kolaylaştıran cihazlardır. Siz de bir robot süpürge almak istiyorsanız kullanım alanını belirlemeniz faydalı olacaktır. Islak zeminde çalışma, halıdaki performansı, sert zeminde çekim gücü gibi kriterleri dikkate alarak seçim yapabilirsiniz.

1-) Xiaomi Mi Robot Vacuum

Robot süpürgeler - Xioami Mi
Xiaomi robot süpürge ile hayatınıza kolaylık ve konfor katın.

Robot süpürge denildiğinde akla ilk gelen markalardan olan Xiaomi, Mi Robot ile konforu evinize getiriyor. 2500 mAh’lık bataryası sayesinde tek seferde 90 metrekarelik bir alanı temizleyebilen süpürge, mobil cihazlar üzerinden kontrol edilebilir. Son derece hassas HEPA filtreleri sayesinde en ufak parçaları bile çekip hapseder. Ayrıca içinde bulunan su tankı sayesinde ıslak temizliği de rahatlıkla gerçekleştirir.

2-) Anker Eufy RoboVac

Robot süpürgeler -Anker
RoboVac G10; Hybrid Akıllı Dinamik Navigasyon ve Wi-Fi kontrolü ile size farklı kullanım avantajları sunar.

Sırada fiyat/performans açısından oldukça başarılı bir ürün var; Anker RoboVac. Bu robot süpürge; 1300pa yüksek emiş gücü, üçlü filtre sistemi ve farklı temizleme ayarları sayesinde oldukça kapsamlı temizlik yapabilir. Ayrıca yüksek kapasiteli pil ömrü ile 2 saate yakın tam kapsamlı çalışır. Pil seviyesi çok düşük olduğundan istasyonuna geri döner ve %80 şarja ulaştığında temizliğe kaldığı yerden devam eder.

3-) Coredy Robot Vacuum

Robot süpürgeler - Coredy
Coredy Robot Vacuum, tam şarjla 110 dakikaya kadar sürekli temizlik yapabilir.

Coredy R300 ile tertemiz evin tadını istediğiniz gibi çıkarın. 1400pa güçlü emiş gücü sunan model; kir, toz, saç, evcil hayvan kürk ve kalıntılarını toplar. 4 farklı temizleme modu sayesinde istediğiniz tarzda temizlik yapar. Özel tasarlanmış tırmanma tekerlekleri sayesinde halılar ve kapı çıkıntıları gibi yükseltiler onun için sorun değildir. Ayrıca büyük kir haznesi sayesinde uzun süre hazne temizliği gerektirmez.

4-) Viomi S9 Robot Vacuum

Robot süpürgeler - Viomi
Viomi S9, yasak bölge ve sanal duvar ayarları sayesinde girmesini istemediğiniz bölgeleri temizlemez.

Tek bir şarjla 220 dakika veya 320 metrekare temizleme imkanı sunan Viomi Robot Vacuum, temizlik için en iyi yardımcınız olacak. 2700pa emiş gücü sayesinde en küçük toz tanelerini bile rahatça çeker. Halılar ve farklı zeminler için akıllı sensörleri ile farklı basınç seviyeleri uygular. Bu sayede her ortam tam olarak olması gerektiği gibi temizlenir. Paspaslama modu sayesinde sulu temizlik yapabilir.

5-) iRobot Roomba İ7

iRobot Roomba İ7
iRobot Roomba İ7, her odayı temizlemenin en iyi yolunu bilir.

Patentli VSLAM® teknolojisine sahip iAdapt® 3.0 navigasyon ile Roomba İ7, evinizin her köşesini en iyi şekilde temizler. Imprint ™ Akıllı Haritalama özelliği sayesinde evinize özel temizlik alışkanlığı oluşturur. Kir ve toz 3 aşamalı temizlik sisteminden asla saklanamaz. Özel olarak tasarlanmış kenar süpürme fırçası ve çoklu yüzey kauçuk fırçalar ile küçük parçacıklardan halılardaki ve sert zeminlerdeki büyük çöplere kadar her şeyi süpürür. Ayrıca yüksek verimli filtre, küf, polen, toz akarı, köpek ve kedi alerjenlerinin %99’unu yakalar.

6-) Electrolux Pure

Electrolux Pure
Pure, geniş fırça ve FlowMotion sistemi ile birlikte her türlü zeminde harika toz alma performansı sunar.

Elektronik ev aletleri konusunda öncü markalar arasında yer alan Electrolux, PURE robot süpürge ile bu alanda da oldukça iddialı. 3D Vision System™ sistemini kullanarak tamamen otonom çalışan cihaz, zor yerlere ulaşmak için tasarlanmıştır. Robot süpürgeyi telefonunuz üzerinden kontrol edebilirsiniz. Son olarak PURE uygulaması ile kişiselleştirilmiş temizlik modları oluşturmanız ise oldukça kolaydır.

7-) Samsung POWERbot

Samsung POWERbot
Powerbot, CycloneForce teknolojisi ile daha az tıkanma ve daha fazla emiş gücü sunar.

Samsung teknolojisine ve kalitesine güvenenler için bir önerimiz var sırada; Powerbot. Rakiplerini geride bırakma konusunda oldukça iddialı olan Powerbot, toz ve kirleri çekmek için 20 kat fazla emiş gücü üretir. FullView sensörü sayesinde ise köşe noktaları ve engelleri tespit ederek o alanları daha fazla emiş gücü ile temizler. Ayrıca zemin türünü kendi tespit ederek ideal temizlik için modlarını ayarlama imkanı da sunan süpürge, akıllı telefonunuzdan ve Amazon Echo’dan kontrol imkanı da sunar. Bu sayede dilediğiniz yerden evinizi temizlemiş olursunuz.

8 -) Dyson 360 Heurist 

Dyson 360 Heurist
Dyson robot süpürge, V2 motoru sayesinde farklı seviyelerde emiş gücü ayarı imkanı tanır.

Güçlü dört çekirdekli işlemcisi ile evin her köşesini hafızasına alan Dyson 360 Heurist, her temizlik sırasında haritasını günceller. Kısacası güncel ve aktif bir temizlik planı oluşturur. 360° görüş sistemi sayesinde her köşede sensörler yardımıyla temizlik yapar. Tüm bu akıllı özelliklerin dışında alerjenleri filtreler ve daha temiz havayı dışarı salar. Bu sayede evinizin hava sirkülasyonuna katkı sağlar.

Robot süpürgeler hakkında merak ettiğiniz her şeyi anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Ürün önerilerimizde yer almayan farklı marka ve modeller ile daha birçok farklı ev & yaşam ürününü ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Ayrıca kampanyalardan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Okumayı sevebileceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir