Kendin Yap (DIY)Trend

Ev Temizliğinde Sirke Nasıl Kullanılır?

Yaşam alanlarını temizlerken birçok temizlik ürünü kullanılır. Fakat içerisinde kimyasal madde barındıran ürünler her ne kadar hızlı sonuç verse de uzun süre maruz kalmanız durumunda sağlığınız için sorun oluşturabilir. Bu durumun önüne geçmek için etkili ve doğal bir temizleyici olan sirke, en çok kullanılan üründür. Sirke, titiz insanların çok iyi bildiği harika bir temizleyicidir. Şimdi gelin sirkeyi temizlikte nerelerde kullanabileceğinize birlikte bakalım.

Doğal çözümler, her zaman en sağlıklı sonuçları elde etmenizi sağlar. Bu nedenle basit görünen ama oldukça etkili olan sirke ile temizlik yöntemini birçok alanda kullanabilirsiniz. Üstelik öyle geçici bir temizlikten bahsetmiyoruz! Doğal ve kapsamlı bir temizlik için sirkeyi farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Sirke İle Temizlik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sirke ile temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Sirkenin temizlikte kullanım alanlarına geçmeden önce bazı uyarılarda bulunmak faydalı olacaktır.
 • Temizlik için pek çok alanda etkili olan sirke, mermer ve granit gibi yüzeylerde kullanılmamalıdır. İçerisinde bulunan asit, zamanla bu yüzeyleri yıpratır ve parlaklıklarını yok eder. Bu nedenle mermer ve granit yüzeyleri ılık su ve bulaşık deterjanı ile silebilirsiniz.
 • Birçok kişi temizlik sırasında çamaşır suyu kullanır. Fakat sirke ile temizlik yaparken asla çamaşır suyu ile sirkeyi karıştırmayın. Bu karışım zehirli klor gazı salınımına neden olur ve sağlık için oldukça zararlıdır.
 • Teknolojik ürünlerin ekranları genelde oldukça hassastır. Bu nedenle sirkeyle temizlik yaparken bu yüzeyleri silmeniz ekrana zarar verebilir. Özel olarak üretilmiş bezler ve ürünlerle temizlik yapmanız daha doğru olacaktır.
 • Doğru bilinen yanlışlardan birisi de ütü temizlemek için sirke kullanmaktır. Sirke her ne kadar kireç temizleme de etkili olsa da ütünün içerisindeki mekanizma için zararlı olabilir. Bu nedenle ütü temizleyici ürünler kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Yumurta, peynir, yoğurt gibi protein bazlı ürün lekelerini temizlerken sirke kullanmamalısınız. Çünkü protein enzimleri ile asidin bir araya gelmesi lekeyi daha kötü hale getirecektir.

Sirke İle Nereler Temizlenir?

Sirke ile nereler temizlenir?
Sirkeyi nerelerde kullanmamanız gerektiğini anlattığımıza göre sıra geldi en etkili olduğu alanları anlatmaya…

Genel Temizleyici Sprey Yapma

İlk olarak birçok alanda kullanabileceğiniz genel bir doğal temizleyici tarifi ile başlayalım. Hazırlaması oldukça basit olan bu karışım ile birçok alanı doğal ve etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Malzemeler: Boş bir sprey kabı, sirke, su ve isteğe bağlı olarak lavanta yağı, portakal yağı veya limon yağı.

Hazırlanışı:

 • Boş bir kaba 2 bardak elma sirkesi, üzüm sirkesi veya beyaz sirke alın ve 1 bardak su ile karıştırın.
 • Doğal temizleyicin aslında hazır ama sirke kokusu yerine yaşam alanlarının daha güzel kokması için içerisine lavanta yağı, portakal yağı gibi doğal yağlardan birkaç damla ekleyebilirsin. Yağlar yoksa da mandalina veya limon kabuklarını karışım içerisine atarak karıştırabilirsin.
 • Hazırladığın karışımı ister sprey olarak istersen de yüzey temizleyici olarak kullanman mümkün.

Lekesiz Çamaşırlar İçin Sirke Kullanımı

Lekesiz çamaşırlar için sirke kullanımı
Sevdiğiniz kıyafetleri aşağıda yer alan önerileri kullanarak tertemiz hale getirebilirsiniz.

Çamaşırları temizlemek için kimyasal temizlik ürünleri en etkili çözümü sunar. Fakat birçok deterjan içindeki maddeler yüzünden ürünlerin rengini zamanla soldurur ve kumaşına zarar verir. Beyaz sirke ile çamaşırlarınızdaki lekeleri çıkarabilir ve renklerini koruyabilirsiniz.

 • İlk olarak yumuşatıcı yerine farklı bir yöntem kullanımından bahsedeceğiz. Sigara kokusu, is kokusu, kızartma kokusu gibi kokuları kıyafetlerinizden çıkarmak için bir su bardağı sirkeyi makinenin yumuşatıcı gözüne koymanız yeterli olacaktır. Kokular doğal bir şekilde kıyafetlerinizden çıkacaktır.
 • Evcil hayvanınız varsa tüylerini kıyafetlerinizden çıkarmanız oldukça zordur. Tüylerden kıyafetleri arındırmak için beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz. Ayrıca koltuk altı lekelerini yok etmek ve deterjan kalıntısı oluşmasının önüne geçmek için ideal çözümdür.
 • Şarap lekesi, en inatçı lekelerin başında gelir. Lekeyi çıkarmak için temiz bir süngeri sirkeye batırın ve lekeli yeri silin. Sonra ürünü yıkama talimatına uygun şekilde yıkayın. Bu işlemin etkili olabilmesi için leke olduktan 24 saat içinde uygulamanız gerekmektedir.
 • Son olarak çamaşırların durulama suyuna birkaç damla sirke damlatmanız renklerin korunması için oldukça yardımcı olacaktır.

Bulaşıklar İçin Sirke Kullanımı

Bulaşık temizliği için sirke kullanımı
Pırıl pırıl bardaklar ve inatçı lekeler için basit yöntemler mevcuttur.
 • Yanmış yemek kalıntıları ve yağlı bulaşıkları temizlemek için bulaşıklara sirke dökün ve bir süre bekletin. Sonra azıcık bulaşık deterjanı ile yıkayıp durulayın. Lekelerin hemen çıktığını göreceksiniz.
 • Cam bardakların ilk günkü parlaklığında kalması için beyaz sirke oldukça kullanışlıdır. Bardakları bir kaba alın ve kaba ılık su doldurun. Lekelerin yoğunluğuna göre birkaç kaşık sirke ekleyin ve bir süre bekletin. Ayrıca cam ve kristal bardaklar için durulama suyuna birkaç kaşık sirke eklemeniz de bardaklarınızın parlaklığını korumasına yardımcı olacaktır.
 • Fincandaki inatçı kahve lekesini çıkarmak için sirke ve tuzu karıştırıp lekeleri bu karışımla ovun. Sonra durulayın. Kahve fincanınız ilk günkü gibi temiz hale gelecektir.
 • Bakır ve pirinç kaplarda çıkmayan inatçı lekeleri çıkarmak için kabın içerisine biraz tuz ve sirkeyi döküp karıştırın. Leke kendini bırakana kadar güzelce ovalayın. Kaplar tertemiz olacaktır.

Yüzey Temizliğinde Sirke Kullanımı

Yüzey temizliği
Yaşam alanlarındaki birçok yeri aşağıda yer alan yöntemler ile rahatça temizleyebilirsiniz.
 • Cam yüzeyleri, balkon ve pencere camlarını temizlemek için sirke harika bir çözümdür. 1 ölçü sirkeye 3 ölçü su olacak şekilde hazırladığınız karışımla cam, sehpa, pencere, vitrin ve aynaları silebilirsiniz.
 • Klima ve hava nemlendirici cihazlar, bakterilerin yuva yaptığı alanlardır. Yukarıdaki karışımı kullanarak cihazların filtrelerini rahatça temizleyebilirsiniz.
 • Balkon temizliği yapmak için sirke ve suyu bire bir oranında karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu karışım sayesinde balkona gelen böcek ve sinekleri de uzak tutmuş olursunuz.
 • Banyo duş kabini, küvet, lavabo ve klozetleri temizlerken anlatacağımız yöntemden faydalanabilirsiniz. Temiz bir süngeri beyaz sirkeye batırın ve lekeli noktaları süngerle silin. Sonra durulayın. Lekelerden iz kalmadığını göreceksiniz. Özellikle sabun köpüğü izleri için bu yöntem oldukça etkilidir.

Kirece Karşı Sirke Kullanımı

Kireç temizliği
Kireç ile ilgili sorunlarınızı basit bir şekilde çözebilirsiniz.
 • Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin iç kısımlarındaki kireçleri sirkeli bezle silerek temizleyebilirsiniz. Sonrasında temiz su ile durulama yapmayı unutmayın.
 • Makas gibi metal ürünlerde oluşan pas ve kiri anlatacağımız yöntem ile rahatça temizleyebilirsiniz. Makası veya ürünü sirke içerisine daldırın ve bir süre bekletin. Sonra durulayın. Pasın aktığını göreceksiniz.

Tüm temizlik ürünleri ve malzemelerini ÇiçekSepeti’nden temin edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir