Kendin Yap (DIY)Trend

Yaşam Alanlarındaki Böcekleri Uzaklaştırmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Yaşam alanlarını ne kadar temiz ve hijyenik tutsanız da bazen davetsiz misafirlerle karşılaşabilirsiniz. Genellikle açık kalan havalandırma boşluğu veya kıyafetleriniz vasıtasıyla yaşam alanlarına giren haşereler, bazen zararlı bazen ise zararsızdır. Bu ayrımı yapmak oldukça zor olduğundan hemen hemen herkes kimyasal bir müdahale ile böcek ilacı kullanır. Fakat kimyasal ilaçlar haşereleri uzaklaştırmak yerine direkt yok eder. Ayrıca yaşam alanları içinde sağlıksızdır. Bu nedenle böceklere zarar vermeden uzaklaştırmaya çalışmak en iyi yöntemdir. Peki, “Böcekleri uzaklaştırmanın doğal yolları nelerdir?” diye düşünüyorsanız, cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Her canlı türü gibi haşerelerinde sevmediği şeyler vardır. Bu nedenle kimyasal ürünlere başvurmadan önce böcekleri uzaklaştırmanın doğal yöntemleri hakkında araştırma yapmanız daha faydalı olacaktır. Eğer bu yöntemler faydalı olmazsa profesyonel yardım alarak haşerelerden kurtulabilirsiniz.

Böcekleri Uzaklaştırmanın Doğal Yolları

Şimdi aşağıda farklı türler için adım adım doğal kurtulma yöntemlerini sıralayacağız.

Karıncaları Uzaklaştırmanın Doğal Yolları

Böcekleri uzaklaştırmanın doğal yolları - karıncalar
Yaşam alanlarında sıkça karşılaşılan karıncaları uzaklaştırmak için oldukça basit birkaç yöntemi kullanabilirsiniz.
Görsel kaynak: Pinterest

Karınca ve kanatlı karınca türleri, hemen hemen tüm iklim türlerinde yaşayabilen canlılardır. Koku alma duyuları olağanüstü olduğundan genelde mutfak ve çevresinde görebilirsiniz. Üstelik yaşam alanınızın kaçıncı katta olduğu onlar için önemsizdir… Kimyasal bir yöntem kullanmadan karıncaları rahatlıkla yaşam alanlarından uzaklaştırmanız oldukça kolaydır.

 • Karıncalar, nane kokusundan pek hoşlanmaz. Bu nedenle karıncalardan kurtulmak için nanenin güçlü kokusunu veren uçucu yağları kullanabilirsiniz. 10 damla nane uçucu yağı ve bir bardak suyu ile karıştırın. Karıncaların geldiği veya bulunduğu yerlere dökün. Günde iki kez bu yöntemi tekrarlayın. Ayrıca kuru nane yapraklarını da bu alanlara serpebilirsiniz.
 • Sirke ve su karışımı karıncaları uzaklaştırmada en çok bilinen yöntemdir. Bir sprey şişesinin yarısını su, diğer yarısını da beyaz sirke ile doldurun ve güzelce çalkalayın. Karışımı karıncaların bulunduğu bölgeye püskürtün. Böylece karıncalar koku alma duyularını kaybedecek ve mutfağa doğru gelemeyecektir.
 • Karıncaların sevmediği kokular arasında yer alan tarçın ve karanfil ile onları uzaklaştırmanız mümkündür. Toz tarçına biraz nane yağı ekleyerek karıncaların bulunduğu ortama dökebilirsiniz.
 • Pudra şekerinin kokusu karıncaları çeken bir kokudur. Kabartma tozu ile karıştırdığınız pudra şekeri karıncaları tek bir yere toplayacak ve uzaklaştıracaktır. Bu yöntem kanatlı karıncalar içinde oldukça etkilidir.
 • Son olarak tuz, karıncaları uzaklaştırmak için iyi bir yöntemdir. Tuzu karıncaların bulunduğu alana serperek uzaklaşmalarını sağlayabilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak suya bolca tuz atın ve kaynatın. Karışımı bir sprey şişesine doldurun ve karıncaların yaşam alanına girdiği yerlere püskürtün.

Hamamböceklerini Uzaklaştırmanın Doğal Yolları

Böcekleri uzaklaştırmanın doğal yolları - hamamböcekleri
Hamamböcekleri ile mücadele biraz zorlu olsa da doğal yöntemlerle uzaklaştırmanız mümkündür.
Görsel kaynak: Pinterest

Yaşam alanlarında sıkça karşılaşılan haşereler arasında yer alan hamamböcekleri, karanlık ve kirli yerleri sevdiğinden gündüzleri pek ortalıkta gözükmez. Fakat geceleri bir anda özellikle tuvalet ve banyo giderlerinden yaşam alanlarına girebilir. Banyo ve mutfak dolaplarının dipleri, beyaz eşyaların arkaları, ahşap mobilyaların iç kısımları gibi karanlık ve nemli yerlere dikkat etmenizde fayda vardır.

 • Hamamböcekleri, defne ve nane gibi esanslı kokusu olan bitkilerden hoşlanmaz. Bu nedenle birkaç defne yaprağı ve nane yaprağını böceklerin gelebileceği yerlere yerleştirirseniz, yaşam alanınızı bir süre sonra terk edeceklerdir.
 • Limon kabuğu birçok böceğin sevmediği bir kokudur. Yaşam alanlarındaki giriş noktalarını tespit ederek limon kabuklarını bu alanlara bırakın. Böylece hamamböceklerinin gelmesini engelleyebilirsiniz.
 • Soğan ve karbonat karşımı hamamböcekleri için iyi bir püskürtücüdür. 1 adet soğanı ince ince doğradıktan sonra üzerine 1 çay kaşığı karbonat atın ve karıştırın. Bu karışımı hamamböcekleri gidene kadar her gün bulunabilecekleri her yere sürün.
 • Nane yağı hamamböceklerini uzak tutmak için oldukça etkili bir uçucu yağdır. Tuzlu su nane yağını karıştırın ve yaşam alanlarında böceklerin görüldüğü yerlere püskürtün. Sürekli uygulama sonrasında böceklerin alanı terk ettiğini görebilirsiniz.

Örümcekleri Doğal Yöntemlerle Uzaklaştırma

Böcekleri uzaklaştırmanın doğal yolları - örümcekler
Örümceklerden kurtulmak için doğal çözümler oldukça etkilidir.
Görsel kaynak: Pinterest

Yazın sıcaklar, kışın ise aşırı soğuklar nedeniyle bazı örümcek türleri yaşam alanlarının farklı bölgelerine girebiliyor. Oldukça küçük olanlarından orta büyüklüktekilere kadar birçok örümcek türü çoğu kişin oldukça korkutucu. Fakat onları öldürmeden doğal yöntemlerle yaşam alanlarınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

 • Birçok böcek türü gibi örümceklerde naneden pek hazzetmez. Nane yağı ve sıvı deterjan karışımı tüm örümcek türlerinin yaşam alanlarını terk etmesini sağlayacaktır.  Örümcek ağları genelde tavanda, kapı arkalarında ve beyaz eşyaların arkalarında görülür. Bu alanlara 200 ml su, 15 damla nane yağı ve birkaç damla sıvı deterjanı karıştırıp püskürtün. Örümcekler bir an önce o alanı terk edecektir.
 • Nane yağı yerine bu karışımı; lavanta, çay ağacı, okaliptüs veya sitronella yağı ile de yapabilirsiniz.

Tahtakurularını Uzaklaştırma Yöntemleri

Böcekleri uzaklaştırmanın doğal yolları - tahtakuruları
Tahtakuruları oldukça hızlı çoğalan canlılardır. Bu nedenle gecikmeden müdahale edilmesi gerekir.
Görsel kaynak: Pinterest

Yaşam alanlarında genelde yatak odası, valiz, elbise dolabı veya baza içlerinde ortaya çıkan tahtakuruları, ısırmaları halinde ciltte kaşıntı ve kızarmalara neden olan canlılardır. Çok hızlı üredikleri için fark edildikleri an aşağıda yer alan yöntemlerle müdahale etmeniz gerekir. Eğer bu yöntemler işe yaramazsa profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz.

 • Tahtakuruları oldukça fazla sayıda yumurta bırakan canlılardır. Bu yumurtalar birçok durumda kendini korur ve aylar sonra bile çıkıp çoğalabilir. Fakat yüksek derece ısıya maruz kaldıklarında yok olurlar. İstila edilen bölgeyi buharlı temizleyici veya ütü buharı ile temizlemek kurtulmanıza yardımcı olabilir.
 • Bir diğer yöntem olarak karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat, tahtakurusunun vücudundaki nemi emer, böylece tahtakurusu hareket edemez hale gelir. Eğer yuvaladıkları yeri tespit edebildiysen, o bölgelere bol miktarda karbonat serpip 2-3 saat kadar beklemelisin. Sonrasında alanı temizlemen gerekir. Haftada 2-3 kez bu işlemi tekrarladıktan sonra birkaç haftaya tahtakuruları yok olacaktır.

Pireleri Doğal Yöntemlerle Uzaklaştırma

Pireleri temizleme yöntemleri
Evcil dostlarınızı rahatsız eden pirelerden doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Minik dostunuz kedi veya köpeğinizin, gereğinden fazla kaşındığını fark ettiyseniz veya vücudunda normal olmayan kızarıklar oluştuysa bilin ki pirelerin saldırısına uğramıştır. Çok hızlı çoğalan ve uzun sıçrayışları nedeniyle yaşam alanlarına da yayılma ihtimali olan pireler, anında müdahale gerektiren canlılardır.

 • Pireler, yukarıda da söylediğimiz gibi çok uzun sıçrama yeteneği olan canlılardır. Bu nedenle yaşam alanlarını pirelerden tamamen temizlemek için sıkı ve dip köşe bir temizlik yapmak şarttır. Yıkanabilen tüm eşyaları en yüksek sıcaklıkta yıkamanızı tavsiye ederiz. Sonrasında ise doğal pire spreyinden her yere sıkmanız faydalı olacaktır.
 • Doğal pire spreyi için 4 bardak beyaz sirke, 2 bardak su, 120 ml limon suyu, 60 ml cadı fındığı yağını bir şişe içerisine boşaltın. Güzelce çalkaladıktan sonra her yere sıkın. Fakat mobilya gibi hassas ürünlere sıkmadan önce küçük bir alanda deneme yapmanız daha iyi olacaktır. Kumaş ve malzeme türüne göre mobilyalarınıza zarar gelsin istemeyiz.
 • Hazırladığın karışımı evcil dostunun da üzerine hafif hafif sıkman ve aynı anda tarağı ile taraman pirelerden kurtulmasına yardımcı olur.

Yaşam alanlarındaki böcekleri uzaklaştırmanın doğal yolları hakkında genel bilgileri verdik. Eğer bu yöntemler işe yaramazsa profesyonel yardım almanızı yeniden hatırlatmak isteriz. Karışımlar ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için ÇiçekSepeti‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir