Cam Güzeli Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması


1
4 shares, 1 point

Çiçekler kendilerine has bir güzellik taşırlar. Her biri birbirinden farklıdır aynı insanlar gibi. Herkesin seveni nasıl farklı ise çiçeklerin de sevenleri de farklıdır birbirlerinden.

Her çiçeğin ayrı fanı olsa da, balkonları, bahçeleri güzelleştiren iyi huylu ve bakımı oldukça kolay olan süs bitkilerinden cam güzeli her zaman ayrı bir yere sahiptir. Hemen herkesin evinde olan bu küçük ve narin çiçeği gelin yakından tanıyalım…

Cam Güzeli Vikipedia‘da, Balsaminaceae familyasının en bilinen çiçeği olarak anlatılıyor. 850’den fazla türü olan bir familyanın en bilinen üyesi olan bu çiçek, aynı zamanda kına çiçeği olarak da bilinir.

Cam Güzeli Çiçeğinin Özellikleri
 • Yeni Gine olarak da adlandırılan Cam Güzeli çiçeğinin botanikteki adı Impatiens wallerianadır.
 • Afrika kökenli olan bitkinin ilk kalıntılarına Hindistan, Çin ve Malezya’da da rastlanmıştır.
 • Cam Güzeli çeşitleri doğada oldukça fazladır. Bunlar kırmızı, pembe, somon, mor, beyaz ve turuncu çiçeklere sahiptir. Rengarenk oluşları evde ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmelerini sağlamıştır.
 • Cam Güzelinin özellikle açık havayı sevmesi sebebi ile balkonlarda ve bahçelerde özellikle güneş alabilecek yerlerde konumlanırlar.
 • İlkbahar ve sonbahar arasında devamlı çiçek açar ve iyi bakıldığı takdirde (eğer kışları yumuşak geçiyor ise) bütün sene çiçeklerini koruyabilir. Yaprakları hafif yeşil ya da kırmızı yeşil renkte olur.
 • Cam güzelinin boyu 30 cm ile 2 metre arasında değişir. Çok dallı yapısı vardır.

Açık havayı ve güneşi sevdiği için ve renkli çiçeklerini sergilemek için daha çok evlerde pencere kenarlarına konduğundan bu çiçeğe ‘cam güzeli’ yakıştırması yapılmıştır.

cam güzeli çiçeği
Görsel: plantsam.com
Cam Güzeli Çiçeğinin Bakımı

Cam Güzelinin bu kadar sık tercih edilmesinin sebebi güzelliği kadar bakımının da kolay olmasıdır.

 • pembe cam güzeli
  Görsel: provenwinners.com

  Cam Güzeli çok fazla su istemez. Atılım Üniversitesi Çevre Düzenleme Müdürlüğü Cam Güzeli için toprak kurudukça su verilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak bitkinizin toprağını tamamen kurutmamakta fayda var. Toprak kurumaya başladıkça hafif hafifi sulanabilir. Kış aylarında ise sulama işi iyice azaltılmalıdır.

 • Bitki yazlık bir çiçek olduğu için kış aylarında soğuktan korumak gerekir. Ancak çok fazla sıcaklığı da sevmezler.
 • Güneşi ve açık havayı çok seven cam güzeli güneşin altında direkt kalmaktan çok hoşnut olmayacaktır. Filtrelenmiş güneş ışığı ise Cam Güzelinin en sevdiğidir. bu sebeple pencere önlerinde perdeden güneşi izlemeye bayılırlar.
 • Cam Güzelinin esas istediği havadar bir ortamdır.
 • Sulama esnasında, bitkiye verilen suyun her zaman aynı günde ve aynı ölçüde verilmesi, ayrıca suyun toprağın her yerine ulaşması önemlidir.
 • Toprak isteği, geçirgen, kreçsiz ve besleyici olanlardır. Organik maddelerce zengin, gübreli topraklar Cam Güzeli için uygundur.
Cam Güzeli Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Cam güzeli çiçeği kökten ayırma, tohumdan veya çelikle çoğaltılır. Nisan ve mayıs aylarında havalar ısınırken tohumlar ekilir, 10 gün içerisinde çimlenme görülür ve toplamda bir buçuk ay sonra bitki kendini göstermeye başlar.

kırmızı turuncu somon cam güzeli
Görsel: benary.de

Kimi cam güzeli türlerinde bu süre uzayabilmektedir. Bu sebeple hemen çimlenme görülmezse normal karşılanabilir. Tohum ekildikten sonra havalar iyice ısınmadıysa ev içerisinde veya ılık bir ortamda tutulmalıdır. Bu işlemde en iyi sıcaklık 18 derecedir. Altına düşülmemesi bitkinin gelişim hızı açısından oldukça önemlidir.

Çelikle çoğaltma yapılacaksa örnek çeliklerin yaz sonunda alınması gerekir.

Bir diğer çoğaltma yöntemi ise kökten ayırmadır. Köklerinden ayrılan çiçeği direkt olarak yeni bir saksıya dikebilirsiniz. Oldukça pratik olan bu yöntem sayesinde, yeni bitkininz en kısa sürede büyüyecektir. Bu işlem sonrasında iki bitkiye de rutin bakımlarını yapmayı ihmal etmemek gerekir.

Çiçekleri çoğaltma yöntemleri ile alakalı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilir, kökten ayırma ve çelikle ayırma hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cam Güzeli budama işlemi de oldukça pratiktir. Filizlenmeyen dalları ve solan çiçekleri temizleyerek budama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Cam Güzeli Çiçeği Hastalıkları Nelerdir?

Sümüklü böcekler, yaprak bitleri ve beyaz sinekler Cam Güzelinin en çok mücadele ettiği rahatsızlıklardır. bunların haricinde küf, mantar kökenli hastalıklar, çökerten hastalığı da denilen pythium çürüklüğü, toprak kökenli bir hastalık olan rhizoctonia ve kırmızı örümcekler de örnek olarak gösterilebilir.

Hangi ay hangi çiçeği ekmeli öğrenmek için, aylara göre listelenmiş çiçeklere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cam Güzeli Çiçeği Neden Solar?
saksıda cam güzeli
Görsel: 99Roots.com

Cam Güzeli çiçeği bakımı oldukça pratik bir çiçektir. Bu sebeple eğer evinizdeki Cam Güzeli soluyor ise çok büyük ve basit bir yanlışlık yapıyorsunuz demektir. Yeni Gine Çiçeğinin solma sebebi genellikle sulama hatasıdır. Fazla veya az sulama çiçeğinizin yüzünü aşağı düşürebilir. Eğer fazla sulama yaptıysanız toprağının kurumasını bekleyip az su vererek yeni bir sulama rutinine başlayabilirsiniz.

Sulamayı yerinde yapıyorum ancak soluyor diyorsanız belkide toprağın diplerine su ulaşmıyor olabileceği seçeneği düşülebilir. Bu durumda toprağın alt kısımlarına su iletmenin bir yolu bulunmalıdır. Saksının altındaki tabağa su doldurup kökten çekmesini bekleyebilirsiniz.

eğer yine de çiçeğiniz kendine gelmiyorsa bir hastalık olabilir. Önce saksı değişimine giderek köklerini kontrol etmeli ardından ilaç ile tedavi etmeye çalışmalısınız. eğer çiçeğiniz için geri dönüş yok ise sağlam çelikleri ayırıp yeniden yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Cam Güzeli Çiçek Açmıyor ise Ne Yapılmalı?

Cam Güzeli bitkiniz çiçek açmıyorsa düzenli budama yaparak dalların hava almasını sağlayabilirsiniz. Özellikle solan çiçekleri budayarak temizlemek, yeni çiçekler için oldukça mühimdir. bunun dışında çiçek vitaminleri kullanarak da bitkinizin çiçek açmasına yardımcı olabilirsiniz.


6 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba, Katmerli bir cam güzelim var üzeri tomurcuk dolu acmayada başladı ancak pekçok yaprağı sararıp düşüyor bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim Sevgiler

 2. Merhaba havalar soğuduğu için evin içine aldım ama yaprakları hep döküldü mevsimsel birşeymi acaba

 3. Merhabalar camguzelim çiçek açıyor ama yapraklarının uçları kuruyor ne yapmalıyım acaba yardımcı olursanız sevinirim

 4. Merhaba cam güzeli çiçeğimi çoğaltmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz.? Teşekkürler şimdiden.

 5. Yeni fide diktim Gübreli toprakta neden sinekleşir ve sinekten nasıl arınabilir yardımcı olurmusunuz

Seda Sipahi