TeknolojiMobil ÜrünlerTeknolojik Ürünler

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Etme Yöntemleri

Zaman, tasarruf devri. Sadece bütçeniz için değil, dünya kaynaklarının hızla azaldığı şu günlerde gelecek içinde tasarruf etmek oldukça önemli. Tabii bahsettiğimiz bu tasarruf hali yaşam standartlarınızı aşağı çekecek veya sizi zorlayacak durumlar olmamalı. Basit ama etkili birkaç yöntemi kullanarak hem kendinize hem de doğaya katkıda bulunabilirsiniz. Bu yazımızda teknolojiyi kullanarak tasarruf etme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Teknolojiyi kullanarak tasarruf etme yöntemlerinden bahsederken aslında giderleri düşürmekten değil, farkında olmadan kaybedilen kaçakların önüne geçmekten bahsediyoruz. Bu tür farkında olunmayan küçük ayrıntılar bütçenizle birlikte çevreye ve dünyanın geleceğine de zararlıdır.

Tasarruf Yöntemleri

Tasarruf denildiğinde ilk akla gelen yöntemlerin biraz dışına çıkarak teknoloji yardımıyla neler yapabileceğiniz gelin birlikte bakalım.

1-) Mobil Uygulamalarla Harcamaları Takip Edin

Teknolojiyi kullanarak tasarruf etme yöntemleri - mobil uygulamalar
Bütçenizi takip etmek mobil uygulamalar sayesinde artık daha kolay.

Günümüz dünyasında mobil uygulamalar sayesinde plan yapmak ve takip etmek oldukça kolay bir hale geldir. Su içmekten spor rutininize, alışverişten finans takibine kadar her şeyi mobil uygulamalar üzerinden takip edebilirsiniz. Finansman konusunda da gelir ve gider kalemlerinizi tablolar halinde aylık, haftalık olarak takip etmenize olanak sağlayan birçok uygulama mevcut. App Store ve Google Play’de bulabileceğiniz bütçe uygulamalarıyla ne kadar harcama yaptığınız kategori bazında görebilirsiniz. Bu sayede gereksiz harcamaları tespit etmeniz kolaylaşır ve bütçeniz üzerindeki hakimiyetinizi artırarak tasarruf edebilirsiniz.

2-) Bu Kadar Aboneliğe Gerek Var Mı?

Teknolojiyi kullanarak tasarruf etme yöntemleri - abanoelikler
Abonelikler, günümüzde günden güne artmaktadır.

Teknolojik gelişmelerle birlikte birçok farklı ihtiyaç ortaya çıktı. Fakat gerçekten tüm bunlara ihtiyacınız olup olmadığını çözmeniz gerekiyor. Abonelikler günümüzde en çok harcama yapılan alanların başında geliyor. Netflix, Amozon Prime, Youtube Premium, Disney+, Spotify, Apple Music, Gain, Mubi, S Sport+ derken bir de bakmışsınız bir sürü platforma abonesiniz. Peki, gerçekten kaç tanesini düzenli kullanıyorsunuz? Bu kadar çok uygulamadan sizin için gerekli olanları seçip diğerleriyle vedalaşmanız bütçeniz için oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.

Abonelikler demişken cep telefonu tarifenizdeki servislerden bahsetmeden olmaz. Faturanızı incelediğiniz zaman fark edeceksiniz ki aslında kullanmadığınız veya daha az kullandığını birçok şeye gereksiz para ödüyorsunuz. Operatörlerin sunduğu güvenlik, video, ek internet paketi gibi servisler ekstra ücretlendirilir. Kullanmadığınız veya farkında bile olmadığınız bu servislerden çıkarak bütçenizdeki ek masraflardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca otomatik ödeme talimatı vererek fatura ödemeyi unuttuğunuzda ortaya çıkan hat açma-kapama ücreti gibi sorunlarında önüne geçebilirsiniz.

3-) Spor Salonu Üyeliğinize Veda Edebilirsiniz

Teknolojiyi kullanarak tasarruf etme yöntemleri - evde spor
Evde spor yaparak spor salonu üyelik ücretinden kurtulabilirsiniz.

Spor salonları, zinde ve sağlıklı kalmak için oldukça geniş imkanlar suna alanlar. Tabii ki gerçekten kullanırsanız… Birçok kişinin spor salonuna üye olduktan sonra düzenli bir şekilde gitmediği bir gerçek. Eğer bir spor salonu üyeliğiniz varsa sonlandırmanız bütçeniz için oldukça faydalı olacaktır. Fakat üyeliği sonlandırmanız, spor yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Bunun yerine evinizde ücretsiz uygulamalar veya videolarla spor yapabilirsiniz. Ekstra bir yatırma girmeden sadece spor ekipmanları edinmeli ve Nike + Running, Runstastic, FitWell, Fitness Point vb. uygulamaları indirerek programlı bir şekilde spor yapmaya başlamalısınız. Ek olarak Youtube üzerinde birçok kanal ücretsiz spor programları yayınlıyor. Bu fırsatları da değerlendirebilirsiniz.

4-) Akıllı Ev Ürünleri Kullanın

akıllı ev ürünleri
Akıllı yaşam alanı ürünleri, kontrol dışında tasarruf da sağlar.

Ev ışıklandırması, ısıtma, ürün hazırlama veya güvenlik. Tüm bu adımları akıllı ev ürünleri kullanarak yapmanız daha az harcama yapmanıza olanak tanıyacaktır. Doğru ışıklandırma yaşam alanları için oldukça önemlidir. Telefonunuzdan kontrol edebileceğiniz akıllı ampul veya akıllı ışık sayesinde hem enerji tasarrufu sağlarsınız hem de aydınlatmayı dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca LED ampul kullanarak %75 daha fazla enerji tasarrufu ve kabaca 25 kat daha fazla kullanım elde edebilirsiniz.

Işıklandırma dışında mutfakta kullandığınız birçok gereci de akıllı telefon vasıtasıyla yönetmek artık mümkün. Su ısıtıcı, kahve makinesi, çay makinesi gibi ürünlerde bu tarz özellikler sunuluyor. İstediğiniz tarzda içeceği doğru derece ve birleştirme ile sunan ürünler hem enerji hem de madde tasarrufu sağlar. Ekstra olarak da kıvamında yapılan ürünün tadı ayrı güzel olacaktır.

Yaşam alanında akıllı ürün sayısı ne kadar çok artarsa o kadar çok kontrol ve tasarruf ortaya çıkar. Örneğin; prizleri akıllı priz ile değiştirerek televizyon, klima gibi cihazların gereksiz harcama yapmasının önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Akıllı priz, uzaktan kontrol imkanı sunması sayesinde evde olmasanız bile güç noktalarını kontrol ederek açık kalan birçok cihazı kapatmanıza olanak tanır. Daha üst seviye kontrol için Amazon’un Alexa sistemi gibi sesli yardımcıları kullanabilirsiniz. Ek olarak kış aylarında ısınma için kullanılan kombinizi akıllı termostat ile eşleştirerek tasarruf etmeniz mümkündür. Günün hangi saat ve aralığında sıcaklığın ne kadar olmasını isterseniz ayarlama yapabilir, dışarıda olduğunuz zamanlarda ısıyı düşürebilir veya kapatabilirsiniz.

5-) Sabit İnternet Paketinizi Kontrol Edin ve Pilleri Şarj Edin

bilgisayar
İnternet paketinizi kontrol ederek gereksiz harcamaya son verebilirsiniz.

Artık internetsiz ev neredeyse günümüzde yok gibi. Fakat sabit internet paketlerinin fiyatları da bir haylü yüksek. Bu nedenle ne kadar hıza ihtiyacınız olduğunu belirleyerek internet paketinizi daha aşağı bir pakete çekebilirsiniz. Özellikle tek başınıza yaşıyorsanız ve birkaç cihaz kullanıyorsanız yüksek hızdaki bir pakete gereksiz ücret ödüyor olabilirsiniz.

Son olarak ise evdeki birçok basit cihazın pille çalıştığını unutmamak gerekiyor. Üzerinde pek durulmasa da pil tüketimi hem çevre hem de bütçe için oldukça zararlı. Şarjlı pil kullanarak maliyeti azaltabilir ve uzun vadede kar edebilirsiniz. Ayrıca doğa dostu bir iş yapmanın gönül rahatlığı da cabası değil mi?

Teknolojiyi kullanarak tasarruf etme yöntemlerini anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Yazımızda geçen ürünler ve çok daha fazlasını Çiçeksepeti Extra’da bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir