Sağlıklı YaşamSpor

Tüm Ayrıntılarıyla: Dart Nedir ve Nasıl Oynanır?

Tüm dünyada oldukça sevilen oyunlardan biri olan dart, önemli bir spor organizasyonu olarak da öne çıkmaktadır. Keyifli olmasının yanı sıra farklı alanlarda oynama fırsatı vermesi nedeniyle popülerliği günden güne artmaktadır. Peki, dart tam olarak nedir ve nasıl oynanır?

Dart hakkında bilgilere tam olarak sıfır noktasından başlayalım ve ilk olarak “Dart nedir?” sorusunu cevaplayalım. Dart, iç içe ve farklı renklerde halkalardan oluşan bir hedefe belirlenmiş bir uzaklıktan ufak  okların atılarak puan toplanan bir oyundur. Orta Çağ’da okçular için bir eğitim oyunu olarak başlamıştır ve günümüzde Dünya Şampiyonası olan bir spordur. Ülkemizde kararla GSGM bünyesindeki Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’na bağlanarak resmi bir spor branşı haline gelmiştir.

Dart İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Dart malzemeleri
Dart oynamak için temel malzemeleri set halinde alabilir veya parça parça temin edebilirsiniz. Gerekli malzemeler şu şekildedir:

Nişan tahtası: Yaklaşık olarak 45 cm çapa sahiptir. Oynanan alana göre daha küçük veya büyük boyutlarda dart tahtası seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Tahtanın üzerinde 1-20 arasında kadar değerlerin yazılı olduğu 20 puan dilimi bulunmaktadır.t

Dart oku: Hedefe daha iyi gitmesi için arkasında tüy veya aparey (flight) takılı olan dart oku, yaklaşık olarak 16 cm boyutunda olur. Fakat farklı marka ve modellerde boyutların değişiklik gösterdiğini görebilirsiniz. Çok çeşitli şekil ve binlerce farklı desende değişik malzemeden üretilen oklar bulabilirsiniz.

Dart Nasıl Oynanır?

dart nasıl oynanır?
Dart, farklı şekillerde oynanan bir oyundur. Oyuncu için belirlenen hedef puana göre çeşitleri bulunan oyunun en çok bilinenleri şu şekildedir:
 • Dart 301,
 • Dart 501,
 • Elimination,
 • Dart 701,
 • Rapid Score,
 • Cricket ve High Score.

Öncelikle oyuna geçmeden önce oyun sahası hakkında bilgiler verelim. Bu bilgiler profesyonel oyunlar için verilen bilgilerdir. Oyunu kendi belirlediğiniz kurallara göre de oynayabilirsiniz:

Bord merkezinin(bulleye)yerden yüksekliği: 1,73 metre

Bordun atış çizgisine uzaklığı: 2,37 metre

Bord bulleye bölgesinden atış çizgisine uzaklığı: 2,93 metre

Atış Nasıl Yapılır?

 • Her oyuncu kendi dart okları ile atış yapmalıdır. Atış sırasında her ok teker teker ve tek elle atılmalıdır.
 • Bir atış üç okun oyun tahtasına atılmasından oluşmaktadır. Atış sırasında, atış tamamlanmadan tahtaya saplı olan oklardan birine dokunmak yasaktır.
 • Oyun tahtasından düşen ok tekrar atılamaz.
 • Atış tamamlanmadan önce tahtadan seken veya düşen ok puanlamaya dahil olmaz.
 • Gelelim atışı nasıl yapacağınıza; oku hangi elinizde tutuyorsanız aynı tarafın omuz genişliğinde atış çizgisine sıfırlanacak şekilde konumlanmanız gerekmektedir. Örneğin; sağ elle atış yapıyorsanız sağ ayanız önde olmalıdır. Öne dayadığınız ayağınızı 45 derecelik bir açı ile yana doğru döndürerek konumlanabilirsiniz. Sonrasından derin bir nefes alarak hedefe odaklanıp dart okunu fırlatabilirsiniz.

Dart Puanlama Sistemi

minik oklar
Oynanan oyun türüne göre puanlama kurallarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sayıdan düşmeli oyunlar:

 • Oyun türüne göre herhangi bir tek sayıdan başlayabilen oyunda atılan sayılar bu puanlardan düşülmektedir. Örneğin; 301, 501 gibi oyunlarda atışın toplamı kalan puandan çıkarılarak ilerleme kaydedilmektedir.
 • Atışın puan olması için dart okunun uç kısmının bir sayı ya da bölgeye değiyor olması gerekir. Oyun tahtasında bir yere çarpıp düşen oklar puan almaz.
 • Atılan okun tahta içerisinde düştüğü dilme ait olduğu yer puanını belirlemektedir. Atılan okları oyun bitiminde toplarken varsa yazıcı yoksa not ederek başlanan oyun puanından düşmek gerekir.
 • Puanla ilgili itirazlar diğer atışa geçmeden önce yapılmalıdır. Düşülen puanları tam olarak onayladıktan sonra diğer atış oyununa geçilmelidir.
 • Atışlar sonunda başlanan sayıdan 0 veya altına ilk düşen oyuncu oyunu kazanır.

Sayı ve alan kapatmalı oyunlar:

 • Bu oyun çeşitlerinde belirlenen sayı ve alanlarda her bir oyun için 3 atış yapılarak kapatılma gerçekleşir.
 • Oyun tahtası üzerindeki örümcek ağının sayılı üzerindeki ayıran bölümlerde belli bir sayı veya bölge kapatılmaktadır. Bu kapatma işlemi şu şekilde gerçekleşir; o sayı ya da bölge üç kere vurulduğunda aynı değere sahip olur kapatılır.
 • Kapatılması gereken bir sayının ikili bölgesine atılan ok, o sayının iki kere atılması ile aynı değere sahip olur. Bir oyuncunun kapattığı sayı ve alanlar dikkatlice not edilmelidir.
 • Tüm alanlar ve sayılar kapatıldığında toplamda en yüksek puanlı sayı ve alanları kapatan taraf oyunun kazananı olur.

Tüm eğlenceli oyunlar ve spor branşları için ihtiyacınız olan ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir