Kozmetik ÜrünlerModa & GüzellikTrend

Makyajın Olmazsa Olmazı: Far, Nasıl Sürülür?

İyi bir makyajın en önemli noktalarından biri, gözlere derinlik katan farlardır. Far uygulaması yaparken hem farklı yapılarda farları kullanabilirsiniz hem de bu farları farklı şekillerde uygulayabilirsiniz. Bu yazımızda, gözlerinize eşsiz bir güzellik katacak far, nasıl sürülür ondan bahsedeceğiz. Far sürme ipuçları, farklı far uygulamaları ve daha fazlası, yazımızda sizi bekliyor!

Özellikle son dönemde popülerleşen far uygulaması, biraz emek isteyen bir makyaj türüdür. Bazı noktalara dikkat ederek en iyi sonucu elde edebilirsiniz. Peki nedir bu noktalar? Farklı farklı far uygulamalarını nasıl yapabilirsiniz? Detaylar, yazımızda!

Günlük Far Uygulaması

Far sürmenin farklı farklı türleri vardır. Günlük far uygulaması, gece farı uygulaması, özel günler için far… Günlük far uygulamasında en önemli noktalardan biri, aşırıya kaçmamaktır. Aşırıya kaçtığınız bir makyaj, günlük makyajdan ziyade gece makyajına yakın olur. Günlük far sürerken;

 • Öncelikle bir baz uygulaması yapabilirsiniz. Far sürmeden önce baz uygulamak, farın daha iyi görünmesinde etkilidir. İyi bir baz uyguladıktan sonra gündüz makyajı için açık tonlarda far seçebilirsiniz. Açık tonlar, günlük makyajda en çok tercih edebileceğiniz tonlardır. Göz kapaklarınıza ve kaş kemerinize far sürebilirsiniz.
 • Daha sonra sürdüğünüz far rengiyle uyumlu, orta tonda bir far ile gözün dış köşesinden başlayıp ortaya doğru far uygulaması yapabilirsiniz. Bu uygulamayı far fırçası ile yaparsanız sonucunu çok daha iyi olur.
 • Son olarak far rengini biraz koyulaştırmak için en koyu farınız ile gözün dış köşesinden içe doğru bir uygulama yapabilirsiniz.

Bunun haricinde tek renk far uygulaması da günlük olarak kullanabileceğiniz bir fardır. Tek renk far uygulaması yapmak için klasik bir far rengi seçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken iyi bir fırça kullanarak farı, göz kapaklarınıza sürmektir.

Günlük göz makyajınızı bu adımları kullanarak yapabilirsiniz. Günlük makyajınız için daha doğal tonları tercih edebilirsiniz.

Gölgeli Far Uygulaması

Hem gece makyajlarında hem de biraz ağır makyaj yapmak istediğiniz zamanlarda buğulu, gölgeli makyajlar tercih edebilirsiniz. Hem zıt renklerle hem de benzer tonlardaki renklerle farklı makyaj uygulamaları yapabilirsiniz. Birkaç noktaya dikkat edebilirsiniz:

 • Gölgeli bir makyaj yapmak isterseniz üç farklı tonda far seçebilirsiniz. Açık, orta ve koyu tonda far seçebilirsiniz.
 • Öncelikle açık renkli farı göz kapağına sürerek gözünüze baz uygulayabilirsiniz.
 • Daha sonra gölge işlemini yapmak için orta tonda bir far seçebilirsiniz. Göz kapağının katlanma çizgisi boyunca orta tonlu bir makyajı far fırçasıyla far sürebilirsiniz. Böylece göz kapağınızda doğal bir görüntü de oluşturabilirsiniz.
 • Son uygulamada göz kapağının içinden dışarıya doğru hafif bir yoğunluk katmanızı sağlayacak en koyu renkte farı uygulayabilirsiniz.
 • Far fırçası ile, sürdüğünüz farı göz kapaklarınız üzerinde yavaş yavaş dağıtabilirsiniz. Yuvarlak hareketlerle farı dağıttığınızda yumuşak bir görüntü oluşur.

Kalem Far Uygulaması

Far tipleri de far sürerken farklılık yaratacak detaylardan biridir. Toz far, krem far ve kalem far gibi farklı far tipleri vardır. Kalem farlar, kolay ve hızlı şekilde uygulayabileceğiniz farlardandır. Kalem farı kolayca uygulayabilirsiniz:

 • Farların dokuları farklıdır. Bu yüzden kalem far sürerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta; yumuşak dokulu ve rahatça dağılan bir far seçmektir. Bu sayede farı kolayca uygulayabilirsiniz.
 • İstediğiniz renkte bir kalem far alıp göz kapaklarınıza nazik bir şekilde far uygulaması yapabilirsiniz.
 • Kalemin ucunu biraz sivrilttiğinizde kirpik diplerinize de kolayca far uygulaması yapabilirsiniz. Kirpik diplerine far uyguladıktan sonra dilerseniz far fırçasıyla ya da parmaklarınızla farı göz kapağınızda dağıtabilirsiniz.

Krem Far Uygulaması

Bir diğer far türü, krem fardır. Daha yüksek pigmentasyonu olan krem farların dokusu yumuşaktır. Bu sayede de herkes tarafından sevilir. Neredeyse likit kıvamda olan krem farı uygulamak için fırçaya ihtiyacınız vardır. Eyeliner fırçası ya da far fırçası ile krem farı göz kapaklarınıza kolayca uygulayabilirsiniz. Göz kapağının ortasından başlayıp kirpik diplerine doğru nazik hareketlerle farı göz kapaklarınıza sürebilirsiniz.

Far Sürme İpuçları

Far sürerken bazı noktalara dikkat ederseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Bunun için şu ipuçlarına göz atabilirsiniz:

 • Göz far sürmeye başlamadan önce mutlaka gözlerinize astar olarak bir baz uygulamalısınız. Bu sayede farın gözünüzde daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca göz kapaklarınızı da far için hazırlamış olursunuz.
 • Far sürerken renk seçimi son derece önemlidir. Kendinize yakışan bir renk seçmenin haricinde taban için daha açık bir renk; daha sonra orta bir renk ve bitiş için daha koyu bir renk seçebilirsiniz. Ayrıca göz pınarlarınız için daha vurucu, parlak bir renk de seçebilirsiniz.
 • Fırça kullanarak far uygulaması yapmak hem hijyenik açıdan hem de sonucun daha iyi olması açısından önemlidir. Sert çizgilerden kaçınıp dairesel hareketler yaparak farın güzelce dağılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Gözlerinize derinlik, bakışlarınıza farklılık katmak için orta tonlu renkler kullanabilirsiniz. Karıştırma fırçası kullanarak yukarı ve dışa doğru farı uygulayabilirsiniz.
 • Gözlerinizin daha canlı ve parlak görünmesi için göz pınarınıza küçük bir fırça ile parlak dokunuşlar yapabilirsiniz. Ayrıca maskara da kullanarak bakışlarınızı netleştirebilirsiniz.

Bunları haricinde şu noktalara da dikkat edebilirsiniz:

 • Seçtiğiniz farların kalitesine dikkat etmeniz önemlidir. Çok ucuza alacağınız farların içeriğine göz atmanız, cildinize zarar verecek bir şey kullanmamanız gerekir.
 • Far sürdükten sonra hata yaptığınız yerleri düzeltmek isterseniz ucunu makyaj temizleyiciye batırdığınız bir pamuk kullanabilirsiniz.
 • Farınızın daha kalıcı olmasını isterseniz farı transparan bir pudra ile sabitleyebilirsiniz.

Güzelliğinize güzellik katacak far uygulamaları için yazımızda bahsettiğimiz ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Size en uygun renkleri, en uygun far türlerini de Çiçeksepeti’nde keşfedebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir