SporTrend

Direnç Bandı Hareketleri: Yapabileceğiniz En Verimli Egzersizler

Spor yapmanın hem fiziksel hem zihinsel faydaları vardır. Fit görünmek, mutlu hissetmek ve sağlıklı olmak için siz de günlük hayatınıza egzersizleri dahil edebilirsiniz. Ayrıca bu egzersizleri farklı ekipmanlar yapabilirsiniz. Bu sayede antrenmanlarınızın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Mesela kettlebell veya direnç bandı kullanarak vücudunuzun daha iyi sıkılaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu yazımızda direnç bantları nasıl kullanılır, bu ekipman ile nasıl egzersizler yapabilirsiniz, bunlardan bahsedeceğiz!

Egzersiz yapmak, vücudunuz için en iyi yatırımlardan biridir. Farklı türlerde egzersizler deneyerek kendiniz için en iyi egzersizi bulabilirsiniz. Eğer pilates veya yoga yapmayı seviyorsanız bu egzersizleri çeşitlendirip daha etkili hale getirebilirsiniz. Mesela direnç bantlarını egzersiz rutininize ekleyerek spordan aldığınız verimi arttırabilirsiniz. Böylece daha kısa sürede ve daha etkili şekilde vücudunuzu şekillendirebilirsiniz. Peki direnç bandı nasıl kullanılır, ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi sorularınız varsa yazımızın devamına göz atabilirsiniz!

Direnç Bandı Nedir, Ne İşe Yarar?

Uzun bir şerit halindeki direnç bantları, egzersizlerinize ekleyebileceğiniz etkili bir ekipmandır. Bandın her iki ucunu tutarak ya da bandın uçlarını bağlayıp kullanarak egzersizlerinizin verimi arttırabilirsiniz. Direnç bantları ne işe yarar diyorsanız birkaç maddede direnç bandı kullanmanın faydalarından bahsedebiliriz:

 • Direnç bandı kaslarda sabit bir gerilim sağlıyor. Bu yüzden gücü eşit şekilde arttırmanıza yardımcı oluyor.
 • Bu bantlar sayesinde birçok kas grubunu aynı anda çalıştırabilirsiniz.
 • Egzersizlerinizdeki esneme hareketlerinizi direnç bantları ile daha derin şekilde yapabilirsiniz.
 • Çok yönlü bir kullanıma sahip olan bantlar ile çeşitli egzersizleri deneyebilirsiniz.

Şimdi gelin, direnç bantları ile yapabileceğiniz bazı egzersizlerden bahsedelim!

Direnç Bantları ile Egzersizler

Sumo Squat

Etkili ve Verimli Egzersizler için Direnç Bantlarını Deneyin, Görsel Kaynağı: spotebi.com

Squat, özellikle kalça sıkılaştırma ve bacak inceltme için yapabileceğiniz egzersizler arasındadır. Ayrıca selülitlerden kurtulmanız için de deneyebileceğiniz etkili hareketlerden biridir. Sumo squat da bacak kaslarını etkili şekilde çalıştırabileceğiniz bir egzersizdir. Bu hareket, en çok iç bacaklarınızda etkili olacak bir harekettir. Bu egzersize bir de direnç bantları eklerseniz çok daha etkili bir sonuç alırsınız. Bu hareketi denemek isterseniz şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak direnç bandını uçlarından birbirine bağlayın ve bacaklarınızın üst kısmına direnç bandını takın. Bant, dizlerinizin biraz üzerinde duracak.
 • Daha sonra ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Ayaklarınızı dışa yanlara doğru çevirin.
 • Ayak parmaklarınız dışa doğru, topuklarınız ise birbirine içe doğru bakacak şekilde durun.
 • Üst vücudunuz dik haldeyken klasik squat pozisyonuna iner gibi çömelin ve dizlerinizin iki yana bükülmesini sağlayın.
 • Çömeldiğiniz yerde derin bir nefes alın ve yukarı doğru kalkarken nefes verin.
 • Bu egzersizi 10-15 kere tekrarlayıp 2 set halinde uygulayabilirsiniz!

Bant Çekme

Yoğa Aerobik Egzersiz Direnç Spor Pilates Lastiği Pilates Bandı
Direnç Bantları ile Etkili Spor Yapın, Yoga Aerobik Egzersiz Direnç Spor Pilates Lastiği Pilates 

Direnç bantları ile yapabileceğiniz egzersizlerden biri de bant çekme. Sırt ve kol kaslarını geliştirmek için deneyebileceğiniz bu hareket, direnç bandı sayesinde çok daha etkili bir hal alıyor. Siz de omuz ve sırt kaslarınızı çalıştırmak için bu egzersizi deneyebilirsiniz:

 • Direnç bantlarıyla kollarınızı geliştirmek için öncelikle dik bir pozisyon alın.
 • Direnç bandını iki elinizin arasına alın. Bu esnada bandın hafif gergin olmasına dikkat edin.
 • Nefes alırken bandın izin verdiği ve kendinizi çok zorlamayacağınız şekilde bandı zıt yönlü çekin. Bu esnada kürek kemiklerinin birbirine yaklaştığını hissetmeniz gerekiyor.
 • Nefes verirken yine kontrollü şekilde bandı gevşetip kollarınızı birbirinize yaklaştırın. Bu egzersizi 10-15 kere tekrar edebilirsiniz.
 • Bu harekete benzer şekilde arka kollarınızı çalıştıracak egzersizler de deneyebilirsiniz. Bunun için bir ayağınızla bandın ortasına basıp ellerinizle bandı aşağıdan yukarıya çekebilirsiniz. Yine kontrollü şekilde bandı yukarı doğru çekip bırakabilirsiniz.

Yana Doğru Bacak Açma

8 Şeklinde Direnç Bandı Yoga Plates Ve Vücut Geliştirme Egzersiz Bandı
Bacaklarınızı Daha İyi Şekillendirmek için Direnç Bantları, 8 Şeklinde Direnç Bandı Yoga Plates Ve Vücut Geliştirme 

İç bacaklar, en zor şekillenen bölgelerden biridir. Buradaki kasları daha iyi çalıştırmak için egzersizlerinize ağırlık ya da direnç bandı ekleyebilirsiniz. Bu sayede etkili şekilde bacaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Yana doğru bacak açma hareketini denemek isterseniz şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak bir pilates matını düz bir zemine serin.
 • Matın üzerine yan şekilde uzanın. Ayak bileklerinize ya da dizlerinizin üst kısmındaki alana denk gelecek şekilde direnç bandını takın.
 • Derin bir nefes alıp üstteki bacağınızı dik şekilde yukarıya doğru kaldırın. Bacağınızı mümkün olduğunda yükseltin.
 • Daha sonra nefs verirken bacağınızı indirin. Ve bu hareketi 10-15 kere tekrar edin.
 • Aynı hareketi diğer bacağınız için de tekrar edin.

Çiçeksepeti’nde tüm egzersizleriniz için kullanabileceğiniz ekipmanları bulabilirsiniz. Yoga ve pilates matları, ağırlıklar, direnç bantları, spor giyim ürünleri… Tüm ürünler tek tık uzağınızda sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımıza:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir