Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçlarıKozmetik Ürünler

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır?

Vücudunuzda yer alan istenmeyen tüylerden kurtulmanın farklı yolları vardır. Epilasyon, ağda ve tüy dökücü krem bu yöntemlerin başında gelir. Tüy alma yöntemlerinin acı vericiliğinden kurtulmak için kullanabileceğiniz tüy dökücü krem, kolay uygulanabilen formu sayesinde özellikle hassas ciltler için idealdir. Peki, ideal tüy dökücü krem kullanımı nasıl olmalıdır? Cevabı yazımızda.

Birçok farklı marka tarafından üretilen tüy dökücü, markaların kullandığı formüle göre kullanıma sahiptir. Genelde temizlik istenen bölgeye uygulandıktan sonra 5-10 dakika kadar bir bekleme süresi sunar. Bazı çeşitler duşta su altında kullanılırken bazıları ise bekleme süreci sonrasında spatula ile temizleme gerektirir.

Tüy Dökücü Krem Kullanım Adımları

Tüy dökücü krem kullanımı
Pürüzsüz bir cilt için tüy dökücü sprey ve krem kullanabilirsiniz.

Tüy dökücü sprey ve krem çeşitleri, temizlenmek istenen alandaki tüylerdeki keratin maddesini eriterek kılların köklere yakın bir noktadan dökülmesini sağlar. Bu sayede kıllarda sertleşme ve ters yönde çıkma gibi sorunlar yaşamadan temizlik yapılır. Kullanılan markaya göre kullanım değişse de aşağıda yer alan adımları takip ederek tüy dökücü krem kullanımını rahatlıkla yapabilirsiniz.

  • İlk olarak ürünü kullanmadan önce talimatları okuyun ve uygulama sırasında paket üzerinde yazılan süreyi aşmamaya özen gösterin.
  • İlk olarak aldığınız ürünün kullanım talimatlarını dikkatle okuyun ve uygulama sırasında talimatlarda belirtilen bekleme süresini aşmamaya özen gösterin.
  • Tüyleri temizlemek istediğini bölgeye kremi kulları tamamen kapatacak şekilde sürün. Bu işlem için genelde paket içerisinde bulunan spatulayı kullanabilirsiniz.
  • Kremi sürdükten sonra paket üzerinde belirtilen süre kadar bekleyin. Bu süre 3-5-10 dakika kadar olabilir.
  • Ardından küçük bir bölgedeki kremi spatula ile sıyırıp tüylerin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Tüyler dökülüyorsa kremi cildinizden tamamen sıyırın. Eğer tüyler çıkmıyorsa birkaç dakika kadar daha bekleyebilirsiniz.
  • Kremi sıyırdıktan sonra ise cildinizi bol su ile durulayın. Bu aşamada sıcak su kullanan birçok kişi vardır ancak bu yöntem yanlıştır. Buhar ve yüksek sıcak su cildin kurumasına neden olur. O yüzden soğuk su ile durulama yaptıktan sonra nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Tüy Dökücü Krem ile İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Vücut bakımı
Etkili tüy dökücü ürünler hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Tüy dökücü kullanımı hangi bölgeler için uygundur?

Genel olarak tüy dökücü kremler; kol, bacak, göğüs gibi ana bölgelerde kullanılmaktadır. Koltuk altı, bikini bölgesi gibi hassas noktalar için ise özel olarak üretilen hassas bölgeler tüy dökücü kremlerini tercih etmeniz gerekir. Aldığınız üründe Aleo vera ve E vitamini içeriği olması, hassas ciltler için faydalı olacaktır. Ayrıca Shea yağı başta olmak üzere bitkisel yağlar içermesi de cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcıdır. Ek olarak tüy dökücü krem erkek serileri de vücudundaki tüyleri almak isteyen erkekler için özel olarak tasarlanmaktadır. Kadın tüylerinden farklı yapıda olan erkek tüyleri için bu ürünleri tercih etmeniz gerekir.

Tüy dökücü nerelerde kullanılmaz?

Kremin içeriği ve kullanılan malzemelere göre vücudun farklı bölgelerinde kullanımı mümkündür. Ancak çok hassas bölgeler olan yüz, göğüs ucu ve genital bölge iç kısımlarında kullanılmaması gerekir. Özel bölgeler için epilasyon veya farklı temizleme işlemleri kullanmanız daha sağlıklıdır.

Tüy dökücü sprey ve kremin faydaları nelerdir?

Acısız ve hızlı bir şekilde tüylerden kurtulmanızı sağlayan tüy dökücü, daha bakımlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayan özel formüllü kremleri tercih ederek cildinizi ipeksi bir parlaklığa kavuşturabilirsiniz. Ayrıca kılları köklerine yakın bir noktadan eriterek döktüğünden tıraş bıçaklarının aksine kılları inceltir ve zamanla daha yumuşak çıkmasını sağlar. Böylece hem pürüzsüzlük hissi daha uzun süre hem de dokunduğunuzda ele batan sert kıllardan kurtulmuş olursunuz.

En iyi markaların tüy dökücü sprey ve krem çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:


Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir