Anne & BebekTrend

Bebek Bezi Nasıl Seçilir?

Bebekler ve yaklaşık 2,5-3 yaşına gelmiş çocuklar, bebek bezi kullanır. Tuvalet eğitimi alana kadar bebeklerin kullandığı bezi seçmek ise oldukça önemlidir. Özellikle ilk kez çocuk sahibi olan ebeveynlerin, bebek bezi reyonlarında uzuuun uzun vakit geçirmesi mümkündür. Eğer siz de bebek bezi nasıl seçilir bilmiyorsanız ve bebeğiniz için en iyisini seçmek istiyorsanız yazımızın detaylarını okumaya devam edebilirsiniz!

Her bebeğin kullandığı bezin farklı olması mümkündür. Farklı aylarda, farklı ihtiyaçlara göre, farklı dokularda çok çeşitli bebek bezi vardır. Bu yüzden anne ve babalar bebek bezi seçimi yaparken pek çok şeye dikkat etmelidir. Peki bebek bezi alırken nelere dikkat edebilirsiniz? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Miniklerin ve annelerin güzellik dolu dünyasına hoş geldiniz! Bebek bakımından anne şıklığına kadar her şeyi bulabileceğiniz uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Özel indirimlerle dolu bu eşsiz alışveriş deneyimini kaçırmayın. Minikleriniz ve sizin için en iyisini sunuyoruz! 🌟

Bebek Bezi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebek bezi seçiminde şunlara dikkat ederek en doğru bezi seçebilirsiniz:

 • Bebeğin Kilosu: Bebeğinizin kilosu, bebek seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri. Çünkü bebeklerin kilosuna göre bezin özelliklerinde değişiklik olması mümkün. Bezler tasarlanırken bebeklerin kilolarına uygun olarak tasarlandığı için bebeğinizin bedeninden küçük ya da büyük bir bez seçmemeniz önemli.
 • Bezin Numarası: Bebek bezlerinin farklı numaraları vardır. Hem kiloya hem de bebek bel ölçüsüne göre bu bezlerin farklılık göstermesi mümkündür. Bu nedenle bebek bezi satın alırken bezin numarasına ve bebeğinizin kilosuna uygun olup olmadığına dikkat edebilirsiniz.
 • Kullanım Amacı: “Bezin başka bir kullanım amacı mı var ki?” demeyin; evet var! Özellikle yaz mevsiminde bebeklerinizle denize ya da havuza gitmek istiyorsanız sıradan bebek bezlerini kullanmanız mümkün değildir. Eğer bebeğiniz hala bez kullanıyorsa onun için uygun olan ve suya girmeye dayanıklı bir bebek bezi seçmelisiniz. Mayo bebek bezleri sayesinde bebeğiniz hem rahatça suya girebilir hem de tuvaletini yaptığında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bu yüzden bebek bezi seçimi yaparken bunu da göz önünde bulundurup kullanım amacına uygun bez alabilirsiniz.

Genel olarak bunlara dikkat ettikten sonra detaylı şekilde bez çeşitlerini öğrenip bez numaraları hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Bebekler için Bez Çeşitleri

Farklı anlara ve farklı bebeklere uygun bezler vardır. Nedir bunlar?

 • Mayo Bezler: Bebeklerin denize ya da havuza girerken kullanabileceği bu ürün, su geçirmezdir. Bu sayede hem bebeğiniz rahat eder hem de tuvaletini rahatça yapmaya devam eder.
 • Külot Bez: Özellikle tuvalet eğitimi esnasında, bebeklere külot giymeyi öğreteceğiniz zaman külot bezleri kullanabilirsiniz. Bu bezler yanlardan yırtarak açabileceğiniz tarzdadır. Külot şeklinde giydirip yanlardan yırtarak açabileceğiniz külot bebek bezleri ile bebeğinize tuvalet eğitimini kolayca verebilirsiniz.
 • Klasik Bebek Bezi: Emici, sızdırmaz, yumuşacık bebek bezleri klasik bebek bezleridir. Yanlarındaki bantlar sayesinde kolayca giydirip çıkarabileceğiniz bebek bezini günlük olarak rahatça kullanabilirsiniz.
 • Hassas Bebekler için Bez: Özellikle yenidoğanlar, çok daha hassastırlar. Göbek bağı düşmemiş bebekler için göbek oyuntusu bulunan, ekstra yumuşak, daha emici bebek bezlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca hassas bebekler için tamamen organik bebek bezlerini de tercih edebilirsiniz.

Bebek bezi çeşitlerinden sonra bebek bezi bedenleri hakkında da bilgi edinmenizde fayda var:

 • Prematüre bebek bezleri/ 0 beden: Zamanından önce doğmuş ya da düşük kilolu doğmuş bebekler için üretilen bebeklerdir. Genellikle 1,5 – 4 kilo arası bebekler için kullanabilirsiniz.
 • Yeni doğan bezleri/ 1 beden: 3 – 6 kilo arası için bebekler içindir. Bebeğin genellikle ilk ayında kullanabilirsiniz.
 • 2 numara bebek bezi: 4 – 7 kilo arası bebekler içindir. Genellikle bebeğin birinci ve ikinci ayında kullanabilirsiniz.
 • 3 numara bebek bezi: 4 – 10 kiloya kadar geniş bir aralığı vardır. Bazı markalar bu bedenden sonra mini, midi ve maksi alternatifler sunar. Böylece aralıkları kısaltıp kullanım kolaylığı sunar. Bebeğin ikinci ve üçüncü ayında bu bezleri tercih edebilirsiniz.
 • 4 numara bebek bezi: Yine geniş bir aralığı vardır. 7 – 18 kiloya kadar olan bebekler için kullanabilirsiniz.
 • 5 numara bebek bezi: 9 – 20 kilo arası bebekler içindir.
 • 6 numara bebek bezi: 11 – 25 kilo arası bebekler için uygundur.

Bu bezlerin markasına, tasarımına göre kilo aralıkları değişiklik gösterebiliyor. Ama genel hatlarıyla bebek bezi bedenlerinden bu şekilde bahsedebiliriz.

Yenidoğan Bezi Seçimi

Bebeklerin en hassas dönemler, yeni doğdukları andır. Dünyaya alışmaya çalışan bebekleriniz için bir şeyler seçerken daha dikkatli olmanız önemlidir. Onun için bez seçerken de bazı noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Bezin kolay bağlamasına,
 • Ürünün içeriğine,
 • Bezin yapısının hava geçiriyor olmasına,
 • Bezin yenidoğanlar için üretiliş olmasına,
 • Bebek bezinin yumuşaklığına ve konforuna,
 • Islaklık göstergesi varsa bu göstergenin doğru yerde olduğuna dikkat edebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bebeğiniz için en doğru bezi online olarak kolayca satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir