Anne & BebekTrend

Çocuklarda Yaşa Göre Oyuncak Seçimi 

Doğdukları andan itibaren eğlenmeyi seven, oyunlar oynamaya bayılan çocuklar için oyuncak seçimi yapmak da önemli bir konudur. Çocukların her yaşı için farklı oyuncaklar vardır. Onların gelişiminde önemli bir etkisi olan oyuncakları seçmek içinse bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Çocuklarda yaşa göre oyuncak seçimi için daha detaylı bilgiye, yazımızdan ulaşabilirsiniz!

Oyuncaklar, çocukların mutlu eder. Ama aynı zamanda gelişimlerinde de etkilidir. Oyuncağın çocuğa olan etkisi, onun gelişimine etkisi gibi konularda dikkatli davranırsanız çocuğunuzun gelişimine de fayda sağlamış olursunuz. Çocuğunuzun yaşına uygun oyuncak seçimi yapmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz!

Miniklerin ve annelerin güzellik dolu dünyasına hoş geldiniz! Bebek bakımından anne şıklığına kadar her şeyi bulabileceğiniz uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Özel indirimlerle dolu bu eşsiz alışveriş deneyimini kaçırmayın. Minikleriniz ve sizin için en iyisini sunuyoruz! 🌟

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

1-5 Aylık Bebek Oyuncakları

Hemen birkaç aylık bebekler için oyuncak önerisi vermeden, yenidoğan bebekler için de birkaç oyuncaktan bahsedelim. Yenidoğanlar için en güzel oyuncak kendi bedenleri ve anneleridir. Bol bol dokunarak etrafı keşfederler. Ellerine, ayaklarına dokunurlar. Annelerine dokunurlar. Kendi bedenleriyle oyun kurarlar. Ayrıca bu dönemlerde renkli ve ışıklı oyuncaklar, yumuşak dokulu oyuncakları, farklı sesler çıkaran çeşitli oyuncakları da yenidoğanlar için tercih edebilirsiniz.

Bebekler birkaç aylık olduklarında işitsel oyuncaklara karşı ilgi duyarlar. Ses çıkaran oyuncaklar, müzikli aletler onların favorisidir. Burada oyuncak seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta; oyuncağın çok aşırı yüksek sesli olmaması, çok sert olmamasıdır. Ayrıca tabii ki bu oyuncağın, bebeğinizin yutacağı kadar küçük de olmaması önemlidir.

Bebekler 2-3 aylık olduklarında ise görsel yetileri biraz daha öne çıkıyor. Bu dönemlerde göz koordinasyonunu sağlayacak oyuncaklara öncelik verebilirsiniz. El-göz koordinasyonunu destekleyecek kitaplar, çıngıraklar, kuklalar tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu dönemlerde oyun halısı çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Oyun halısı kullanımıyla ilgili detayları Bebekler için Oyun Halısı Kullanımı ve Faydaları yazımızda bulabilirsiniz.

Daha sonra çocuklar 4-5 aylık olduğunda hem ses çıkaran hem de görselliği olan oyuncaklara yönelebilirsiniz. Mesela ses çıkaran kitaplar bu aylar için idealdir. Ayrıca bebeklerin dişleri çıkmaya başlayacağı için de diş kaşıyıcılar tercih edebilirsiniz.

6-12 Aylık Bebeklere Oyuncaklar

Bebekler 6-7 aylık olduklarında artık destekli ya da desteksiz oturmaya başlamış olurlar. Bu dönemlerde bebekler için yine yumuşak ama onları eğlendirecek oyuncaklar seçebilirsiniz. Renkli, sesli, onun dikkatini çekip bir süre oturmasını sağlayacak, el-parmak kaslarını geliştirecek oyuncaklar seçerek bu dönemini atlatmasını sağlayabilirsiniz.

8-9 aya yaklaşan bebekler için biraz daha eğitici oyuncaklara geçiş yapabilirsiniz. Artık motor gelişimini ve onun öğrenmesini desteklemeniz önemlidir. Tutma-uzatma aktivitelerini bu dönemde deneyebilirsiniz. Bloklar, büyük lego parçaları, oyuncak bebek gibi oyuncakları tercih edebilirsiniz.

Çocukların emeklemeye başladığı 10-12 aylık dönemlerde ise etkileşimli oyuncaklar yine ön plandadır. Büyük legolar, yürüyen atlar, onun düzenleyebileceği oyun alanları tercih edebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun hem öğrenmesini hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

13-18 Aylık Çocuklar için Oyuncaklar

Çocukların motor becerilerinin iyiden iyiye gelişmeye başladığı dönem, 1 yaşından sonraki dönemdir. Yürümenin de genel olarak başladığı bu dönemde çocuklar özellikle itip çekebilecekleri oyuncakları çok severler. NYU Çocuk Eğitim Merkezi’nin çalışanı Psikolog Robin Goodman, çocukların bu yaşları için şöyle diyor: Bebeğiniz sebep ve sonuçlara hayran kalıyor ve hareketlerine yanıt veren ve yeni edindiği motor becerileri kullanan her oyuncağı sevecek. Siz de bu dönemlerde ses çıkaran, hareketli, reaksiyon gösteren oyuncakları tercih edebilirsiniz. Mesela tef, davul gibi müzik aletleri; basit yap-bozlar, itmeli çekmeli oyuncaklar gibi ürünleri çocuğunuz için alabilirsiniz.

2-3 Yaş Oyuncakları

Çocuklar 2-3 yaşına geldiklerinde keşfetmeye başlarlar. Bu dönemlerde her şeyi tutmak, denemek istemeleri mümkündür. İnce motor becerileri de bu dönemde artık gelişmiş olur. Ses çıkaran oyuncaklar yine bu dönemde oldukça sevecekleri oyuncak arasındadır. Ayrıca çocuklar bu dönemde daha çok hareket ettikleri için kullanabilecekleri oyuncakları da seviyorlar. Mesela bisiklet, scooter, müzik aleti, balık tutma oyuncağı gibi oyuncaklar ile çocuklar 2-3 yaş aralığını atlatabilirsiniz. Ayrıca bu tarz oyuncaklar onların gelişimini desteklediği için de oldukça önemlidir. Ayrıca ayırıp birleştirebileceği parçalı oyuncaklar, kinetik kum, oyun hamuru gibi oyuncaklar da bu dönemde tercih edebileceğiniz oyuncaklardandır.

4-6 Yaş için Oyuncaklar

Çocukların artık iyice büyüdüğü, okula gitmeye başladığı bu yaşlar, öğrenme yeteneklerinin de arttığı yaşlardır. Bu noktada çocuklarla birlikte hareket ederek, onları yönlendirecek oyuncakları tercih edebilirsiniz. Cesaretlendirici, motivasyon verici, yönlendirici oyuncaklar bu dönemde tercih edebileceğiniz oyuncaklardır. Mesela kutu oyunlarını, sanat kitlerini, legoları, eğitici elektronik oyuncakları bu dönemlerde tercih edebilirsiniz. Teleskoplar, spor ekipmanlar, müzik aletleri, fotoğraf makineleri… Onların sevdiği oyuncakları Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir