TeknolojiTeknolojik Ürünler

Yaşlılar İçin 10 Teknolojik Ürün Önerisi

Hayat, durmadan ileriye doğru gider. Dün sizin için gerekli olmayan şeyler, yarın veya gelecekte en temel ihtiyaçlarınız haline gelebilir. Bu nedenle teknolojik ürünler her an ve her yaş için kendini yeniler. Yaşamın sürdürülebilmesi ve konforlu hale gelmesi için üretilen bu ürünlere özellikle ilerleyen yaşlarda daha fazla ihtiyacınız olur. Çünkü belli şeyleri yapmak ilerleyen yaşlarda daha zor bir hal alır. Kolay kullanılabilen, konforlu ve inovatif ürünler sayesinde ilerleyen yaşlardaki isteklerinizi rahatça giderebilirsiniz. Bu yazımızda yaşlılar için teknolojik ürün önerileri ve kullanım alanları hakkında bilgiler sizi bekliyor.

Teknolojik ürünler son dönemde o kadar büyük hızla gelişme halinde ki bazen elinize aldığınız bir ürünün ne işe yaradığını anlamanız bile dakikalarınızı alabiliyor. Üstüne bir de teknolojinin nispeten yavaş ilerlediği dönemlerde büyümüş ve yaşınız ilerlemişse işiniz iyiden iyiye zor bir hal alıyor. İşte burada teknoloji ve yaşı ilerlemiş bireyler için ortaya çıkan” gerontoknoloji” kavramı ile karşılaşıyoruz. Geronteknoloji, yaşlılar için teknolojik ürün anlamına gelen bir tabirdir. Bu tabiri biraz daha açmak gerekirse özellikle yaşlıların hayatını kolaylaştırmak ve rahatlarını artırmak için üretilen teknolojik ürünler diyebiliriz. Bu ürünler sayesinde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bazı sorunları çözümü oldukça kolay bir hal alırken yaşam kalitesinin artması da sağlanmış olur.

Yaşlılar İçin Teknolojik Ürün Önerileri

Siz de çevrenizde bulunan yaşı ilerlemiş sevdikleriniz için bir hediye almak istiyorsanız bu tarz ürünleri tercih edebilir, hayat standartlarının yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

1-) Dijital Alarmlı İlaç Hatırlatma Kutusu

Yaşlılar için teknolojik ürün - İlaç kutusu
İlaç hatırlatma kutusu sayesinde ilaç kullanımında aksaklık yaşamazsınız.

İlerleye yaşlarda ister istemez bazı sağlık problemleri baş gösterir. Tedavi için ise ilaçları düzenli kullanmak oldukça önemlidir. Geronteknoloji ürünleri arasında en çok tercih edilen ürün ise kuşkusuz dijital ilaç hatırlatıcı modelleridir. Bu tür cihazlar farklı zamanda alınması gereken ilaçları doğru zamanda almanızı sağlarken unutkanlık sonucu düzensiz kullanımın önüne geçer. Zaman ayarı sayesinde 4 grupta farklı ayarlamalar yapabilir, ilaç saati geldiğinde alarm sayesinde rahatlıkla ilaçlarınızı alabilirsiniz. Ayrıca boyut olarak oldukça ideal olduğundan seyahat için uygundur.

2-) Robot Süpürge

Yaşlılar için teknolojik ürün - robot süpürge
Robot süpürgeler üst düzey emiş performansına sahiptir.

Yaşam alanlarını temiz tutmak, farklı sağlık sorunları yaşamanın ilk kuralıdır. Fakat yaş ilerledikçe süpürge açmak veya etrafı silmek günden güne zor bir hal alabilir. Teknoloji işte tam olarak burada devreye giriyor ve robot süpürgeler sayesinde ev temizliğini sizin yerinize hallediyor. Robot süpürge kategorisinde yer alan Xiaomi Mi Robot Vacuum, ıslak temizleme özelliği sayesinde hem süpürge hem de paspas işlevi görür. İçinde bulunan su tankı sayesinde ıslak temizliği de sizin için yapar. Şarjı bittiğinde ise şarj yuvasına otomatik olarak döner. Şarj işlemi tamamlandığında temizliğe kaldığı yerden devam eder.

Farklı marka ve modeller için robot süpürge sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3-) Harekete Duyarlı Ampul

Yaşlılar için teknolojik ürün - sensörlü ampul
Konforlu, tasarruflu ve akıllı; harekete duyarlı ampul.

Yaşam alanlarının aydınlatması oldukça önemli bir konudur. Özellikle ilerleyen yaşlarla birlikte görme bozuklukları da artar. Bu nedenle spesifik bazı önlemler almak gerekir. Harekete duyarlı ampul, tam olarak bu konu düşünülerek tasarlanan bir üründür. Üzerinde bulunan radar sensör sayesinde hareketi algılar ve otomatik olarak yanar. Hareket sona erince de otomatik kapanır. Bu özellik hem ışıkları açık unutmanın önüne geçer hem de gece antre ve hol gibi ana bölmelerin istenilen her an aydınlık olmasını sağlar.

4-) Çok Amaçlı Pişirici

Yaşlılar için teknolojik ürün - çok amaçlı pişirici
Sinbo Çok Fonksiyonlu Pişirici, 5 litre pişirme kapasitesine sahiptir.

Yaş ilerledikçe yenilen yemeklerin besin değeri, yağ oranı ve diğer bütün kıstaslara daha fazla dikkat etmek gerekir. Çünkü kolesterol başta olmak üzere birçok rahatsızlık beslenmeyle doğrudan alakalıdır. Tüketilen besinleri en doğru şekilde pişiren ve zahmetsiz olan elektrikli pişiriciler, yemek yapma süresini de en aza indirir. Ayrıca güvenlikle ilgili sorunları da ortadan kaldırır. Yemek piştiğinde otomatik olarak kapanan modeller, aklınıza gelen tüm yemeklerde de oldukça ustadır. Bizim bu konudaki tavsiyemiz ise Sinbo Çok Fonksiyonlu Pişirici. Programlanabilen basınç ve sıcaklık kontrolü sayesinde otomatik kapanan cihaz, buharda pişirme ve kızartma özelliklerine de sahiptir.

5-) Akıllı Saat

Yaşlılar için teknolojik ürün - akıllı saat
Spovan S13; kronometre, adım takibi, hareketsizlik hatırlatma, uyku takibi ve daha birçok farklı özellik sunar.

Son dönemin en çok tercih edilen teknolojik ürünlerinden olan akıllı saatler, yaşlılar içinde oldukça idealdir. Üzerinde düşme sensörü bulunan modeller, bayılma ve düşmeleri algılayarak yakınlara haber verebilirken diğer tüm sağlık adımlarını da takip eder. Birçok farklı marka ve model bulunan bu kategoride fiyat/performans olarak öne çıkan Spovan S13; ECG ölçümü, kan basıncı ölçümü ve kan oksijen ölçümü gibi özelliklere sahiptir.

Farklı model ve markalar için akıllı saat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

6-) Dijital Tansiyon Aleti

Yaşlılar için teknolojik ürün - dijital tansiyon aleti
Dijital tansiyon aleti ile tansiyon takibi yapmak oldukça kolaydır.

İlerleyen yaşla birlikte sağlık sorunları arasında en sık görünen problem, tansiyon rahatsızlığıdır. Düşük veya yüksek tansiyon, gün içerisinde sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden sürekli takip edilmesi gerekir. Koldan ölçüm yapan dijital tansiyon aleti ile en sağlıklı sonucu, en kısa sürede alabilirsiniz. Cihazı bileğinize takmanız sonucunda saniyeler içerisinde tansiyonunuz ölçülür. Üstelik önceki tansiyonlarınız da kayıt altına alınır. Böylelikle haftalık ve aylık olarak takip edebilirsiniz.

Farklı marka ve modeller için tansiyon aleti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

7-) E-Kitap Okuyucu

Yaşlılar için teknolojik ürün - ekitap okuyucu
Amazon Kindle Touch ile bambaşka bir kitap okuma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Görme problemleri nedeniyle kitap okumak günden güne zor gelmeye başladıysa e-kitap okuyucu modelleri tam size göre demektir. Mavi ışığa maruz kalma oranını azaltan Amazon Kindle Touch, sizin için kitapları sesli hale getirir. 4 GB hafızası olan cihaz, birçok e-kitap depolayabilmenizi sağlar. Bluetooth ve Wi-Fi desteği sayesinde kulaklıklarla eşleşir. Bu sayede dilediğiniz yerde her an sesli kitap dinleyebilirsiniz. Ayrıca kendiniz okumak istediğinizde okuma ekranı 167 PPİ kalite sunar. Bu sayede en net ve en rahat görüntüyü alırsınız.

8 -) Ses Yükseltme Cihazı

Ses yükseltme cihazı
Ses yükseltme cihazı, duyma problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan bir diğer sağlık sorunu ise duyma bozukluğudur. Kulakların eskisi kadar iyi duymaması sonucunda çevrenizle olan iletişiminizde sorunlar olabilir. Bunun önüne geçmek adına doktor tavsiyesi ile ses yükseltici cihaz kullanabilirsiniz. Beurer Ha 70 ses yükseltici, işitme amplifikatörünün kulak kanalına ayrı ayrı takılması sayesinde içeride ve dışarıda tüm sesleri yükseltir. Gürültü engelleme modu ile çevredeki sesleri filtreleyerek size iletir.

9-) Kişisel Hava Temizleyici

Kişisel hava temizleyeci
Airtamer A310, tek şarjla 150 saatten fazla çalışma süresi sunar.

Temiz hava demek, daha sağlıklı günler demektir. Şehir hayatının en büyük sorunlarından biri olan hava kirliliği, ilerleyen yaşla birlikte daha kötü etkiler oluşturur. Bu durumun önüne geçmek için harika bir tavsiyemiz var; Airtamer A310 Kişisel Hava Temizleyici. Havadaki kirleticileri uzaklaştırarak daha temiz ve sağlıklı hava sağlayan cihaz, negatif iyon akışı yayar. Bu sayede en az 3 fitlik daha temiz hava ile nefes alırsınız. Ayrıca virüs, polen, duman, küf ve toz akarlarının çektiğiniz havaya karışması hava temizleyici ile engellenir.

10-) Takip Cihazı

Takip cihazı
Alcatel Move Track, son 24 saat konum geçmişini kontrol etmenizi sağlar.

Son önerimiz aslında biraz daha yaşı ilerlemiş bireylerin çevresi için diyebiliriz. Demans ve benzeri rahatsızlığı olan veya herhangi bir rahatsızlığı olmayan ancak ihtiyarlıktan dolayı takip edilmesinde fayda olan yakınlarınızı takip sistemleri ile takip edebilirsiniz. Alcatel Move Track, uygulama üzerinden anlık olarak size bilgi aktarır. İsterseniz sanal bir sınır oluşturabilir, bu güvenli alan dışına çıkıldığında bildirim alabilirsiniz.

Yaşlılar için teknolojik ürün önerilerimiz burada sona eriyor. Hayatı kolaylaştıran tüm ürünleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir