Tarifler

Yumurta Pişirme Yöntemleri ve Yumurta Pişiriciler

Doyurucu, sağlıklı ve lezzetli bir öğün arayanlar için yumurta, vazgeçilmez besinlerden biridir. Faydaları oldukça fazla olmasının yanı sıra besleyicilik açısından da yumurta oldukça zengindir. Protein deposu olan bu besini çok farklı şekillerde pişirip tüketebilirsiniz. Biz de bu yazımızda farklı yumurta pişirme yöntemleri ve yumurta pişiricilerden bahsettik. Gelin, pratik pişirme yöntemlerine ve yardımcı ürünlere yakından bakalım!

Yumurta, kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biridir. Sahanda yumurta, omlet, haşlanmış yumurta… Çok farklı şekillerde yumurtayı tüketebilirsiniz. Her bir yöntemde yumurtanın lezzeti farklılaşır. Kimisi daha pratiktir kimisi daha gösterişli. Özellikle misafirlerinizi etkilemek isterseniz ve onlara farklı lezzetler hazırlamak isterseniz poşe yumurta gibi ilgi çekici tatları deneyebilirsiniz. Çocuklar için, yetişkinler için, sporcular için… Yumurta herkes için oldukça faydalıdır. Tabii ki doktorunuza ya da beslenme uzmanınıza danışarak yumurta tüketim miktarınızı belirleyebilirsiniz. Şimdi yumurta pişirme yöntemlerine yakından bakıp birkaç farklı tarzdan bahsedelim!

Yumurta Pişirme Yöntemleri ve Pişiriciler

Pişirme yöntemlerine geçmeden önce, çok faydalı olduğunu söylediğimiz yumurtanın faydalarından birkaç maddede bahsedelim:

 • İyi kolestrolü yükselterek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Çok iyi bir protein kaynağıdır.
 • Göz sağlığını korumada etkilidir.
 • Demir, A Vitamini, B12 Vitamini, E Vitamini gibi vitaminler açısından zengindir.
 • Kasların güçlenmesini sağlar, vücudun doku oluşturmasına yardımcı olur.

Şimdi yumurta pişirme yöntemlerini anlatmaya başlayabiliriz!

1-) Haşlama Yumurta

Yumurta pişirme yöntemleri
Yumurta Pişirme Yöntemleri, Lezzetli ve Sağlıklı Yumurtalar

İlk yumurtamız, tabii ki haşlanmış yumurta! Haşlanmış yumurta herkesin çok sevdiği yumurtalardan biridir. Kahvaltılarda doyurucu bir seçenek olarak tüketebileceğiniz yumurtaları farklı kıvamlarda haşlayabilirsiniz. Klasik yöntemlerden biridir haşlanmış yumurta. Klasik bir cezve veya yumurta pişirme cihazına yumurtayı koyup haşlama işlemine başlayabilirsiniz. Yumurta haşlarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır:

 • İlk olarak yumurtanın çatlak olmamasına dikkat etmelisiniz. Çatlak yumurtadan, yumurta sızar. Bu da yumurtanın suyun içinde dağılmasına sebep olur.
 • Yumurtayı sıcak su yerine soğuk suya koyarak pişirmeye başlayabilirsiniz. Su kaynamaya başladıktan sonra yumurtayı kaç dakika pişireceğinizi hesaplayabilirsiniz.
 • Yumurtanın kıvamını istediğiniz hale göre yumurtayı pişirebilirsiniz. Genel olarak süreler şu şekilde: 3 dakika rafadan, 5 dakika orta pişmiş, 7-9 dakika tam pişmiş, 10 dakika+ çok pişmiş.

2-) Sahanda Yumurta

Yumurta pişirme yöntemleri
Yumurta Pişirme Yöntemleri, Lezzetli ve Sağlıklı Yumurta Tarifleri

Çok sevilen yumurtalardan bir diğeri sahanda yumurtadır. Tereyağlı, misler gibi bir yumurta için sahanda yumurta pişirebilirsiniz. Sahanda yumurta, tadıyla da görüntüsüyle de herkesi büyüler. Ekmeği yumurtanın sarısına bandıra bandıra lezzet dolu bir kahvaltı yapabilirsiniz. Tereyağını tavada erittikten sonra yumurtayı tavaya kırıp göz göz yumurtalar pişirebilirsiniz. Eğer yumurtayı az pişmiş sevmiyorsanız daha kısık ateşte daha uzun süre bu yumurtayı pişirmeyi deneyebilirsiniz. Yumurtanın üzerine de karabiber ve tuz döküp lezzetli bir kahvaltı yapabilirsiniz!

3-) Poşe Yumurta

egg omelet on white ceramic plate
Kahvaltıların Yıldızı Olacak Yumurta Tarifleri, Yumurta Pişirme Yöntemleri

Son dönemlerdeki en popüler yumurtalardan biri de poşe yumurtadır. Kabuksuz şekilde suda pişen yumurta, kahvaltıların yıldızıdır. Poşe yumurtayı hazırlamak, diğer yumurtaları hazırlamaya göre biraz daha zordur. Bunun için şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • İlk olarak derin bir tencereye su koyun. Daha sonra su kaynama noktasına gelinceye kadar bekleyin.
 • Kaynama noktasına gelen yumurtaya bolca tuz ve çok az sirke atın.
 • Daha sonra bir kaşığı tencerenin içinde iyice çevirin ve tencerede bir girdap oluşmasını sağlayın.
 • Bu sırada yumurtanızı hemen kırıp, yumurtanın sarısı dağılmadan girdabın ortasına dökün.
 • Suya kırdığınız yumurtanın etrafının yumurta beyazı ile kaplı olmasına dikkat edin.
 • 4-5 dakika kadar yumurtayı pişirdikten sonra yumurtayı kevgirle sudan çıkarın. Suyu süzülen yumurtayı ekmeğinizin üzerine koyabilirsiniz!

4-) Omlet

Yumurta pişirme yöntemleri
Farklı Lezzetle Omletler ile Kahvaltılara Renk Katın

Özellikle çocukların en sevdiği yumurta tariflerinden biri omletlerdir. Tek başına doyurucu bir öğün olan omlet, yumurtanın en leziz hallerindendir. Yumurtayı isteğinize göre peynir, biraz un, dilediğiniz otlar ile karıştırarak bir omlet karışımı hazırlayabilirsiniz. Daha sonra kızgın tavada tereyağını eritip üzerine yumurta karışımını dökebilirsiniz. Dilerseniz yumurta pişerken üzerine ekstra peynir koyup tavanın üzerine kapak kapatarak peynirin erimesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca omleti isterseniz ikiye katlayarak isterseniz rulo yaparak servis edebilirsiniz.

5-) Çırpılmış Yumurta

egg omelet
Ayrıca Son Zamanların Trendi Olan Yumurta Tarifleri

Çırpılmış yumurta da son dönemlerde adını sık sık duyduğumuz yumurta çeşitlerinden biri. Scrambled egg olarak da andığımız bu yumurta, yumurtanın daha akışkan hallerinden birine sahip. Özellikle sulu ve ekmek üzerinde yumurta yemeyi sevenler için bu lezzet ideal diyebiliriz. Scramled yumurta yaparken yumurtanın içine bir miktar süt ya da krema karıştırırsanız, yumurtanın daha lezzetli ve sulu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yumurtada püf noktalardan biri de yumurtayı sürekli karıştırmanız gerektiği. Kızgın tavaya yumurtayı döktükten sonra yumurtayı sürekli karıştırarak en iyi yumurta lezzetine ulaşabilirsiniz. Ayrı bir tavada kızarmış ekmek hazırlayıp ekmeğin üzerine yumurtayı koyabilirsiniz. Daha sonra yumurtayı frenk soğan veya taze soğan ile süsleyerek servis edebilirsiniz!

Kahvaltının yıldızı yumurtanın farklı pişirme yöntemlerinden bahsettik. Siz de bu farklı tarifleri deneyerek kahvaltılara, ara öğünlere, diyet yemeklerine tat katabilirsiniz. Ayrıca Çiçeksepeti‘ndeki çeşitli mutfak malzemelerini kullanarak yumurta pişirmeyi deneyebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir