SporKıyafet KombinleriMalzeme & EkipmanModa & GüzellikSağlıklı Yaşam

Yüzücü Mayosu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve En İyi Yüzücü Mayoları

Sıcak yaz günleri denildiğinde herkesin aklında masmavi güzelliği ile deniz, plaj ve tatil gelir. Denize girmek veya havuzda yüzmek için ise doğru mayoyu seçmek oldukça önemlidir. Çünkü yüzme sporunun temel ekipmanı olan mayo, yüzme performansını artırmak, hızınızı belirlemek ve rahat etmek için özel olarak tasarlanır. İster profesyonel isterseniz de tatil için yüzücü mayosu alırken bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Bu yazımızda yüzücü mayosu hakkında tüm merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

Yüzme sporuyla ilgileniyor veya tatil için gittiğiniz yerde günlerinizi denizde geçirmeyi planlıyorsanız, iyi bir yüzücü mayosu sahibi olmanız önemlidir. Son senelerde her seviyeden yüzücüler için özel olarak tasarlanan yüzü mayoları, yenilikçi görüntüleri ve kaliteleriyle yüzmeyi daha iyi bir hale getiriyor.

Yüzücü Mayosu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüzücü mayosu seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Mayo seçiminde aşağıdaki konulara dikkat etmeniz, en iyi mayoyu almanıza yardımcı olacaktır.
  • Oldukça sade görünen yüzücü mayoları, özellikle su içerisinde rahat ve hızlı hareket etmeniz için tasarlanmaktadır. Burada en önemli nokta ise mayonun hidrodinamik görünümü yani kesimidir. Mayoda kullanılan malzemeler, vücudu sıkılaştırmalı ama sürtünmeyi azaltacak şekilde olmalıdır.
  • Mayo kumaşı, mayonun hafif ve kullanıcıya çeviklik kazandıran naylon veya spandeks malzemeden üretilir. Hidrofobik yani suya dayanıklı mikrofilament kumaşlardan üretilen mayolar, %8 oranında sürtünmeyi azaltmaktadır. Bu da daha rahat ve hızlı yüzmek demektir.
  • Mayoda kullanılan malzeme kadar kumaşın doğru şekilde bir araya getirilmesi de önemlidir. Bağlanmış dikişler, geleneksel dikişlere oranla %6’lık bir avantaj sunmaktadır.
  • Mayolar üzerine yapılan araştırmalar sonucunda mayo tasarımının hiçte hafife alınmaması gerektiği ortaya çıkmıştır. Örneğin; 2009 yılında NASA yardımıyla tasarlanan mayo ile birçok rekor kırılmıştır. Yani yüzücü mayosu sadece havalı görünmek için değil, yüzme kalitesini olumlu yönde artırmak içindir.
  • Yüzücü mayoları tasarımları ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle mayo seçimi yaparken nerede ve ne için kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Denizde, plajda veya profesyonel olarak yüzerken ilk önceliğinizin rahat olmak olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Son olarak tabii ki mayonun tasarımı ve renginin kişisel zevklerinize hitap etmesi gerekir. Tasarım ve renk konusunda yılın trendlerini takip edebilir veya kendi favori renklerinizden yola çıkabilirsiniz.

Yüzücü Mayosu Modelleri

Tatil planları için kadınlar genelde bikini, erkekler ise şort mayo tercih etmektedir. Fakat yüzme sporu için bu iki tür pek uygun değildir. Bu tür mayoları daha çok deniz ve havuz kenarında antrenman harici etkinliklerde kullanabilirsiniz. Çünkü bikiniler uzun süreli yüzme sırasında çıkabilir veya rahatsız eder. Şort mayolar ise şişerek yüzmeyi zorlaştırır. Profesyonel veya amatör olarak yüzme sporu yapacaksanız, aşağıda yer alan yüzücü mayo modellerinden birini edinmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

1-) Antrenman Mayosu

Antrenman yüzücü mayosu
Antrenman mayosu, isminde de anlaşılacağı üzere yüzme antrenmanları için tasarlanan mayolardır.

Diğer mayo türlerine göre daha dayanıklı ve yüzme dinamikleri için daha uygundur. Tasarım olarak daha sade renkler tercih edilse de istenilen renk ve modelde antrenman mayosu bulabilirsiniz. Ayrıca bu tarz mayolar çok hızlı kurur ve vücudu sıkarak rahatsız etmez. Bu sayede uzun süreler boyunca yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz.

2-) Ağırlık Mayosu

Ağırlık yüzücü mayosu
Ağırlık mayosu, drag suit olarak da bilinen mayo türüdür.

Yüzme dinamiklerini bozmadan, suyu içerisinde hapsederek yüzücülere ekstra ağırlık sunan mayo türüne ağırlık mayosu denir. Drag suit, hem erkekler hem de kadınlar tarafından antrenman sırasında sıkça kullanılmaktadır. Asıl amacı yüzerken direnci artırmak olduğundan dış katmanı file kumaştan yapılır. Normal mayolara göre daha geniştir ve içerisine su alarak daha fazla sürtünme sağlar. Bu sayede yüzerken kaslarınız daha fazla çalışır.

3-) Yarış Mayosu

Yarış yüzücü mayosu
Profesyonel veya amatör olarak yarışlara katılan kişiler için tasarlanan mayolar, yarış mayosu kategorisine girmektedir.

Yüzme yarışlarında kullanılan yarış mayosu, sürtünmeyi azaltan ve kompress yapan özelliklere sahiptir. Bu nedenle de dayanıklı değildir. Sadece yarış esnasında kullanılması gerekmektedir. Kullanım sonrasında su ile elde yıkayıp güneşte bırakmadan kurutmanız gerekir. Fiyat olarak da diğer mayo türlerine göre daha pahalı olduğunu belirtmekte fayda var. Ek olarak bu tür mayolar Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) kurallarına uygun olmak zorundadır.

4-) Wetsuit

Wetsuit mayo
Suda çok zaman geçirenler için özel olarak tasarlanan wetsuit mayolar, oldukça dayanıklıdır.

Genelde soğuk sularda, açık su yüzücüleri, sörfçüler ve dalgıçlar tarafından kullanılır. Wetsuit mayo, vücut ısısını korumak için özel olarak tasarlanır ve iyi bir ısı yalıtımı sağlar. Bu da yüzücülerin düşük vücut ısısı nedeniyle hipotermiden kaçınmasına yardımcı olur. Su sıcaklığı yüzmeye uygun olmayan sularda da antrenman için bu tür mayoları kullanabilirsiniz.

5-) Trisuit

Trisuit mayo
Trisuit, triatlon sporcuları için özel olarak tasarlanan mayolardır.

Triatlon birçok dalı içerisinde barındıran bir spor dalı olduğundan özel mayo gerektirir. Bisiklet sürmek, koşu ve yüzme sırasında kıyafetin sporcuya yardımcı olması gerekir. Bu nedenle trisuit mayolar, oldukça hafif ve dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Mayo seçiminde beden ölçüsüne tam olarak uygun modeli seçmek gerekir. Aksi takdirde bol veya dar mayolar yüzme etabında sorun yaşanmasına yol açabilir.

Yüzücü mayo modelleri ve tüm tatil ekipmanlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Görsel kaynaklar: uoifa.com, glidesoul.co.uk, kuyruchukj.com, amazon.com

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir