Kadınlar Günü’nde Ne Yapılabilir? (2020 Kadınlar Günü Etkinlikleri)


2
2 points

Kadınlar Günü, yıl boyunca evde ya da iş yerinde emek veren; evli ya bekar olan; çocukları ile ilgilenmekten hayatından birçok fedakarlık yapmak zorunda kalan; hem işine hem de çocuklarına yetişen ancak bunun için durmadan, dinlenmeden çalışan yani kısacası emeğin hakkını veren ve kıymetini bilen bütün kadınları anma günüdür. Bu sebeple bu anlamlı günde her kadın tebrik edilmeyi, anılmayı hak eder.

Peki 8 Mart Kadınlar Günü için nasıl bir plan yapılabilir, o günde hangi etkinlikler yapılabilir? Sizler için araştırdık!

Kahvaltı ve Yemek Organizasyonları

Kadınlar Günü’ne güzel bir başlangıç yapmak için günü özel bir kahvaltı ile başlatabilirsiniz. Birlikte görev yaptığınız ya da aynı zorluklara birlikte göğüs gerdiğiniz kadın arkadaşlarınızla birlikte güne güzel bir kahvaltı yaparak başlamak, kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bunun dışında sevgiliniz, anneniz, kız kardeşiniz yada Kadınlar Günü’ne mutluluk satmak istediğiniz bir yakınımız için de ellerinizle sabah kahvaltı hazırlayabilir ya da akşam için güzel bir yemek organizasyonu tertip edebilirsiniz.

Sergiler

Güne güzel bir kahvaltı ile başladınız, peki bitti mi? Elbette hayır! Günün geri kalanını da planlamaya başlayabilirsiniz. Öncelikle hava durumuna göre rotanızı belirleyip kendinizi dışarı atabilirsiniz.  Kadınlar Günü temalı sergiler, tiyatro oyunları, gösteriler veya benzer etkinlikler ile günümüze eğlence katabilirsiniz. Sizinle benzer yollardan geçmiş olan kadınlarda bir arada ortak aktivitelerde bulunmak ve güçlü kadınların hayatlarından ilham alarak hazırlanan bu etkinliklere katılmak tam da Kadınlar Günü için yapılabilecek tarzda organizasyonlardır.

Eğer bir erkek olarak sevdiğiniz kadınlara şükranlarınızı sunmak istiyorsanız onlar ile birlikte bu etkinliklere katılmanız son derece şık bir hareket olacaktır.

Konserler ve diğer aktiviteler

Gün bitmedi, sırada akşam var. Günün temasına uygun olarak Türkiye’nin dört bir yanında planlanan konserlere katılabilirsiniz. Bu anlamlı güne neşe katabileceğiniz konserler ve aktivitelerden bazıları şöyle;

Bu günde Ankara MEB Şura Sahnesi’nde Emel Sayın dinleyebilir, Trabzon Hayal Kahvesi’nde DJ Sister’s 90’ların Kadınlar Matinesi ile 90’lara doyabilirsiniz. CRR Konser Salonu’unda Dünya Kadınlar Günü Konseri’ni dinleyebilir ve Osmanlı’dan Günümüze Kadın Bestekarlar temalı konser ile keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gidebileceğiniz aktivitelere gelecek olursak, sanata sevdalı olanlara önerilebilecek aktivitelerden bazıları şöyle;

Masterpiece Galata Resim Atölyesi – Kadınlar Günü

Biraz resim yapmak, biraz sanat konuşmak ve çokça da eğlenmek için tercih edebileceğiniz bir etkinlik. Daha önce hiç elinize fırça almadınız mı? Hiç önemi yok. Hoş müzikler eşliğinde yağlıboya tablolar yaparken ortaya çıkan sonuca siz bile şaşırabilirsiniz.

Masterpiece Galata Resim Atölyesi
Masterpiece Galata Resim Atölyesi, Görsel Kaynak: butcenegorecom
 • Yer: Masterpiece Galata
 • Fiyat: 110 TL
 • Adres: Müeyyedzade Mah. Hoca Ali Sok. No.15 A BEYOĞLU / İstanbul
 • Telefon: 0530 628 31 56

Monologlar Müzesi – Kadın

Herbiri birbirinden farklı sosyal çevrelerden ve bambaşka hayatlardan gelen kadınların hikayeleri üzerine kurulu olan proje; aşk, yalnızlık, kadına yönelik şiddet ve ötekileştirme gibi konuları işliyor.

Monologlar Müzesi
Monologlar Müzesi, Görsel Kaynak: Tiyatrolar
 • Yer: Balat Monologlar Müzesi-Yeni Yuva
 • Fiyat: 56,5 TL
 • Adres: Mürselpaşa Cad. Ayvansaray No:163 Balat BALAT / İstanbul

Geleceğin Güçlü Kadınları 2020

Çağla Şikel’in sunumu, gecenin özel konuğu Cem Yılmaz’ın katılımı ve Göksel konseri ile sonlanacak etkinlik; başarılı kadın tasarımcıların kıyafetlerini taşıyan güçlü kadınların defilesi üzerine şekilleniyor. Tüm geliri Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesin’de eğitim gören başarılı kadınların eğitimleri için kullanılacak olan etkinliğin tasarımcıları ise Meltem Özbek, Özlem Kaya, Raisa Vanessa, Sudi Etuz, Tuvana Büyükçınar Demir ve Zeynep Tosun.

Geleceğin Güçlü Kadınları
Geleceğin Güçlü Kadınları, Görsel Kaynak: Biletix
 • Yer: Hilton Istanbul Convention & Exhibition Center
 • Fiyat: 216 TL’den başlıyor
 • Adres: Cumhuriyet Cad. No: 205 HARBİYE / İstanbul
 • Telefon: 0212 315 60 00

İzlenebilecek Güzel Filmler

Ve günün sonu. Sevdiğiniz kadınlara mutlu bir gün yaşatıp onlara en azından teşekkür etme şansı yakaladığınızı umuyoruz. Günün sonuna da güzel bir film yakışır.

Sevdiğiniz kadınla ya da tüm güçlü kadınlar el ele ilham veren filmlerden birini izleyebilirsiniz. Kadın haklarının önemini anlatan ya da kadının gücünü buram buram hissedebileceğiniz bazı filmleri sizler için sıralayalım.

Demir Çeneli Melekler (Iron Jawed Angels)

Iron Jawed Angels
Demir Çeneli Melekler, Görsel Kaynak: eastside freedom library

Tam olarak günün enerjisini içerisinde barındıran, günün hakkını veren filmlerden olan Demir Çeneli Melekler, Amerikan kadınların oy kullanma haklarını savunmalarını konu alıyor. En temel haklarından biri olan, kendilerini yöneten kişileri seçebilme hakkını elde edebilmek için hayatlarını bile riske atan kadınların hikayesini anlatan bu ilham verici hikayeyi 8 Mart gecesini sonlandırırken izleyebilirsiniz.

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Görsel Kaynak: imdb

Bir kadının cinayete kurban giden kızı için olan mücadelesini temelde baz alan filmde, kimse arkasında olmasa bile mücadelesinden vazgeçmeyen bir kadın konu alınıyor. Film, kadınların haklarını savunmak, hakkı olanı almak ve gerçeklerin peşinden koşmak için kimsenin desteğine ihtiyaç duymadıklarını, kendi içlerindeki güç ve potansiyeli kullanmaları gerektiğini gözler önüne seriyor.

Frida

Frida Kahlo
Frida Kahlo, Görsel Kaynak: bir dunya film

Ve Frida… Kadınlara da erkeklere de hayatı ile çok samimi mesajlar veren Frida Kahlo’nun hayatını konu alan biyografik film, aşkı için her şeyi göze alan Frida’yı da anlatıyor, bedenen ve ruhen acı çeken Frida’yı anlatıyor, tüm engellere karşı kendi içindeki güce ve sanata sığınan Frida’yı anlatıyor.

Kadının Fendi

Kadının Fendi
Kadının Fendi, Görsel Kaynak: Hull New Theatre

İngiliz komedisi tadında geçen film ilk olarak eşit emek sarf etmelerine rağmen erkek işçilerin yarısı kadar maaş almalarına isyan eden kadınların haklarını aramaya başlamaları ile selamlıyor seyircisini. Feminizmin içinize işleyeceği bu filmde bir grup genç kadının mücadelesine hayran olup onlarla gurur duyacaksınız.

Roma

Roma
Roma, Görsel Kaynak: Kadıköy Sineması

Bu senenin en popüler filmlerinden biri olan Roma, birçok alanda ödülleri toplayarak izleyicinin ilgisini çekmeyi başardı. Eğer hala bu filmi izlemediyseniz Kadınlar Günü için seçeceğiniz film Roma olabilir.

Film siyah beyaz olarak çekilmiş ve orta sınıf bir ailenin hizmetçiliğini yapan Cleo üzerinden geçiyor. Yanında çalıştığı aile dağılma eşiğindeyken henüz bunun bilincinde olmayan 4 çocuğu sahiplenen Cleo’nun biyografik hikayesini anlatan filmi mutlaka izlemelisiniz.

Unutma Beni (Still Alice)

Unutma Beni
Unutma Beni, Görsel Kaynak: Sinema Türk

Dokunaklı bir film izlemek isteyenler için önerilebilecek filmlerden biri Unutma Beni. Çok başarılı bir dilbilim profesörü olan Alice’in Alzheimer yolculuğunun ilk başlarındadır. Geçirdiği bu hastalık ile sadece ailesine değil hayatına da yeni bir gözle bakmaya başlayan Alice, size bir kadının mücadelesini izletecek.

Tek Başına (North Country)

Tek Başına (North Country)
North Country, Görsel Kaynak: Sinema Türk

Yine bir güçlü kadın hikayesini ele alıyor Tek Başına. 2005 yapımlı dram gerçek hayattan uyarlananmış. Erkek işi olarak bilinen madencilik işinde çalışan bir kadın olan Josey Aimes’in yaşadığı tacize karşı susmamasını ve şehirdeki ilk cinsel taciz davasını açması konu alan film, bir kadın mücadelesini en derinlerinizde hissettiriyor.

Milyon Dolarlık Bebek

Milyon Dolarlık Bebek
Milyon Dolarlık Bebek, Görsel Kaynak: IMDb

Bütün hayatını iyi boksörler yetiştirerek geçiren Frankie bir gün Maggie Fitzgerald ile spor salonunda tanışır. Daha önce hiçbir kadın boksör, eğitmemiş olan Frankie, kızın azmine karşı boyun eğer ve ponu çalıştırmayı kabul eder. Bu süreçten sonra da hayalleri peşinden koşan bir kadının hikayesini izlemeye başlıyoruz.

Bu sene 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nüz size ve sevdiklerinize umut getirsin. Size mutluluk, özgürlük ve eşitlik dolu bir Emekçi Kadınlar Günü geçirmenizi diliyoruz.

Kadınlar Günü
Kadınlar Günü

İlginizi çekebilecek bazı yazılar:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seda Sipahi