Hediye ÖnerileriKadınlar Günü

El Yapımı Kadınlar Günü Hediyeleri

Her yıl 8 Mart tarihinde tüm dünyada kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü, yalnızca kadınlar için değil, toplumun her kesimi için çok kıymetli bir gündür. Böylesine özel bir günde, hayatınızdaki güçlü kadınlara teşekkür etmek ve günlerini tebrik etmek için el yapımı hediyeler hazırlamak ister misiniz?

Kadınlar Günü yaklaştı, hayatınızdaki en değerli kadınların Kadınlar Günü’nü kutlamak için el emeği göz nuru hediyeler hazırlamaya niyetlendiniz. Ama nasıl olacak bu iş? İşte yine burada Çiçeksepeti imdadınıza koşuyor! Karşınızda sizler için önerebileceğimiz 5 el yapımı hediye ve yapılışları…

Kadınlar Günü’nün tarihçesini anlattığımız yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

1 – Yüzlü Mini Yastıklar

Kırlent Yapmak
Kırlent Yapmak, Görsel Kaynak: Betters Home and Gardens

Şirin yastıklar ya da kırlentler yapmak ister misiniz? İster hazır bir minder tercih edin isterseniz bu anlatıma biraz elyaf ekleyerek yastığınızı sıfırdan yapın. Hemen malzemelerden ve nasıl yapılacağından bahsedelim!

Malzemeler:

 • Kare, beyaz yastık kılıfı
 • Yün
 • İğne
 • Kopya kağıdı
 • Kumaş kalemi
 • Kurşun kalem, kağıt

İlk olarak yastıkların üzerine istediğiniz baskıyı birebir boyutlarda yazdırın veya bir kağıt üzerine çizin. Ardından içi boş minder kılıfınızı masaya yatırın ve kopya kağıdı kullanarak elinizdeki şekli minderin üzerine çıkarın. Bu işlemi yaparken minderi kirletmemeye özen göstermelisiniz.

Ardından farklı renkteki yünler ile iri ya da ufak hamlelerle şekli minder üzerine işlemeye, dikmeye başlayın. Ve yastık hazır! Evet, sadece bu kadar! Artık onun için bir hediye paketi yapabilir ve 8 Mart’ı heyecanla bekleyebilirsiniz.

El boyaması minder kılıfı yapmak isteyenleri ise buraya alalım: El Yapımı Oturma Odası Minderleri

2 – Fotoğraflı Kolye

DIY Photo Pendant
DIY Photo Pendant, Görsel Kaynak: Sarah Saving

En favori Kadınlar Günü hediyeleri arasında olan takılar, kişiye özel olduklarında çok da memnun ederler. Eğer onun için kendi el emeğiniz bir takı hazırlamak ister, dahası bunu fotoğraflar ile taçlandırmak isterseniz, işte aradığınız hediye burada!

Malzemeler:

 • Yuvarlak kolye tabanı, uyumlu cam
 • Su bazlı şeffaf yapıştırıcı
 • Eskitme fotoğraflar
 • Maket bıçağı

Çok profesyonel görünen bu kolye gözünüzü korkutmasın. Aslında hiç de zor değil. Sadece biraz dikkat ve elbette fazlaca emek istiyor. Önce tercihen yuvarlak olan kolye camının iç kısmına şeffaf yapıştırıcı sürün. Ardından fotoğrafın üzerinde, kolyenin içinde olmasını istediğiniz kısmın üzerine yapıştırın. İyice bastırın ve yaklaşık 30 saniye tutun ki hem yapışsın hem de hava kabarcıkları kalmasın. Daha sonra bu camın etrafını kesin.

Ardından kolye tabanı içerisine camı yine tutkalla yapıştırın. Bu sefer 4 saat kadar kurumasını bekleyin ve dilediğiniz uzunluktaki bir zincir ile kolyenizi tamamlayın.

3 – Özel Saksı Tasarımı

Özel Saksı Tasarımı
Özel Saksı Tasarımı, Görsel Kaynak: the beauty do jo

Sıradaki hediye önerimiz, dilediğiniz tasarımda süslenilen saksılar. Bunun için önce dilediğiniz bir saksı çiçeği ve uygun toprak bir saksıyı edinmeniz gerekiyor.

Malzemeler: 

 • Hasır ip veya ince jüt halat
 • Silikon tabancası
 • Dilediğiniz bir saksı bitkisi
 • Beyaz boya ve fırça
 • Toprak saksı
 • Baskı için harfler veya desenler

Saksınızı dilerseniz komple dilerseniz bir kısmını boyayarak işe başlayabilirsiniz. Beyaz boya toprak saksıya çok yakışıyor ancak dilediğiniz rengi tercih edebilirsiniz. Saksının rengini komple kapatacak kadar boyadıktan sonraysa saksıyı kurumaya bırakmanız gerekiyor. Boya iyice kurumalı ki üzerine istediğimiz tasarımı yapabilelim.

Ardından hasır ip veya jüt halatı saksının üst kısmına silikon tabancası ile yavaş yavaş yapıştırın. Bunu yaparken parmaklarınızı yapıştırmamaya çok özen gösterin.

Dilerseniz kurdeleleri ya da arzu ettiğiniz farklı detayları da silikon tabancası ile saksının üzerine yapıştırabilirsiniz. Baskı için harfleri boyayarak saksı üzerine şekillerini çıkarabilir ya da bir deseni saksı üzerine ince fırça ile çizebilirsiniz. Son olarak saksı çiçeğinizi de saksınızın içine ektikten sonra hediyeniz hazır!

Çiçeksepeti’nin özenle hazırladığı yüzlerce kişiye özel çiçek tasarımına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

4 – Eski Kitaptan Takı Kutusu

Takı Kutusu
Takı Kutusu, Görsel Kaynak: diy to make

Daha önce eski ve yanlış basım kitaplar çanta yapımı nasıldır anlatmıştık. Şimdi ise eski kitaplardan takı kutusu yapımını anlatacağız.

Malzemeler:

 • Eski ve kalın kapaklı bir kitap
 • Eğer kitabın ip ayracı yoksa benzer bir sicim
 • Karton
 • Tutkal
 • Boya fırçası
 • Kalem
 • Maket bıçağı

Öncelikle kitabı açıyoruz ve kenarlardan 2-3 parmak boşluk bırakacak şekilde fotoğrafta görüldüğü gibi bir dikdörtgen çiziyoruz. Maket bıçağı ile yavaş yavaş kitabın yapraklarını kesiyoruz ve dikdörtgen, temiz bir boşluk elde ediyoruz. Ardından yaprakları birbirlerine yapıştırıyoruz. Yapraklar tamamen kuruduktan sonra, aralara kartonları da yapıştırıyoruz ve son olarak sicimi bu kartonların altlarına yapıştırıyoruz. İşte bitti gitti! Dilerseniz farklı boya tabancası çeşitleri ile de ürününüzü farklı renklerde boyayarak güzel detaylar ile takı kutunuzu süsleyebilirsiniz. Çiçeksepeti’nin sunduğu uygun boya tabancası fiyatları ile kendinize özel ürünler yapmak çok kolay!

5 – Boyalı Bardaklar

Mug Üzerine Resim Yapmak
Mug Üzerine Resim Yapmak, Görsel Kaynak: Pinterest

Sıradaki hediyemiz ise yaratıcılığınız ile doğru orantılı olarak en kolayı. Gerekli malzemeler yalnızca bardak, su bazlı marker ve hayal gücünüz… Onun en sevdiği renkten bir porselen kupa bardak üzerine çeşitli resimler, notlar ekleyerek kişiselleştirdiğiniz bardağınızın içerisine dilerseniz lezzetli kurabiyeler ekleyerek hediyenizi paketleyebilirsiniz.

Kadınlar gününde hediye edebileceğiniz en güzel hediye seçeneklerini Çiçeksepeti‘nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir