TeknolojiMobil ÜrünlerTeknolojik Ürünler

AirTag Nedir, Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar? Apple AirTag Hakkında Bilgiler

Teknoloji hayatın her alanında hızla gelişirken birçok farklı ürünü kullanmaya başladık. Bu nedenle bazı eşyaların daha çabuk kaybolması veya değerli eşyalarınızın çalınması gibi durumlarla karşılaşma durumu da bir hayli yükseldi. Teknoloji devi Apple işte bu kaybolma durumunun önüne geçmek adına “Spring Loaded” adlı etkinliğinde “Kaybetme alışkanlığınız kayboluyor!” sloganıyla AirTag ürününü tanıttı. Şimdi gelin “AirTag nedir, nasıl çalışır?” gibi soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Günden güne değişen ve gelişen teknoloji dünyası, sürekli farklı ürünlerle kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarmaya çalışıyor. Apple tarafından sunulan AirTag, eşya takibi yapmak için teknolojinin nimetlerinden faydalanmanızı sağlayan bir cihaz. Bu cihaz hakkında tüm detayları adım adım açıklamaya başlıyoruz…

Apple AirTag Nedir, Ne İşe Yarar?

AirTag nedir?
AirTag ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikle “AirTag nedir?” sorusunun cevabıyla başlayalım. Airtag, 0,8 cm kalınlığında ve batarya dâhil yalnızca 11 gram ağırlığında olan kişisel bir takip cihazıdır. Sadece İphone sahipleri için tasarlanan bu cihaz; ikonlar, metinler veya emojilerle özelleştirilerek cihaz ekranından kolayca takip edilebilir. Cihazın üzerinde yerleşik bir hoparlör, ivmeölçer, Bluetooth LE ve en az bir yıl kullanım ömrü sunan pil bulunmaktadır. Bu de piyasadaki muadillerine göre oldukça uzun bir pil ömrü demektir. AirTag cihazını tek başına alabildiğiniz gibi isterseniz set halinde de alabilmeniz mümkündür. Air Tags desteği olan iPhone modelleri ise şunlardır:

 • iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone SE
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, 8S ve 8 Plus, X, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR
 • 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max

AirTags Nasıl Kurulur?

AirTags nasıl kurulur?
Oldukça kullanışlı bir cihaz olan AirTag, kurulum olarak da oldukça basittir.

Apple AirTag’leri kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • AirTag’inizi kutusundan çıkarın ve sonra onu bulmak için iPhone’unuzda Bul’u açın. (Daha önce Bul’u kullanmadıysanız, Ayarlar’dan konum izlemeyi etkinleştirmeniz gerekir).
 • iPhone’unuz AirTag’i algıladığında Bağlan’a dokunun. Sonraki adımda AirTag’inize, onu ekleyeceğiniz öğeye (araba anahtarları, çanta vb.) göre bir ad verin ve Apple Kimliğinizle kaydedin.
 • AirTag’inizin izlenen cihazlar listesinde görünüp görünmediğini kontrol edin. Artık konumunu haritada görmelisiniz. Bundan sonra takip ettiğiniz her cihazı anında görebilir ve istediğiniz an konumunu belirleyebilirsiniz.

AirTag Kayıp Eşyaları Nasıl Takip Eder?

AirTag nasıl çalışır?
Kaybetmekten korktuğunuz tüm ürünleri, AirTag sayesinde hızlıca bulabilirsiniz.

AirTag, Bluetooth LE teknolojisi sayesinde 128-bit şifreli tanımlayıcılar aracılığıyla Apple cihazlarla iletişim kurar. Böylece anlık olarak veri paylaşamı devam eder. Eğer “Diğer cihazlarım gibi AirTag’imi de kaybedersem ne yapacağım?” diye düşünüyorsanız,  Bul (Find My) uygulamasında haritada cihazı istediğiniz an görebilirsiniz. Ayrıca Bluetooth’unuzun kapsama alanı içindeyse (yaklaşık 12 metre), sesli uyarı vermesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında iPhone 11,12 ve 13’de AirTag’inize nasıl ulaşacağınızla ilgili ayrıntılı talimatlar veren navigasyon modu bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde AirTag Bluetooth menzilinin dışında olsa bile haritada bilinen son konumunu görebilirsiniz.

Peki, AirTag ile hangi nesneleri takip edebilirsiniz? Bu sorunun cevabı tamamen size kalmış olsa da listenin başında en çok kaybedilen ürün olan anahtarlar geliyor. Eğer anahtarlarınız için kullanmak istiyorsanız, AirTag kılıfı edinmeniz gerektiğini önceden söyleyelim. Anahtarlar dışında cüzdan, valiz, çanta, uzaktan kumanda, bisiklet ve hatta otomobilinizi bile nerede bıraktığınızı bulmak için cihazı kullanabilirsiniz.

AirTag İle İlgili Merak Edilen Diğer Sorular ve Cevapları

Merak edilen sorular ve cevapları
Merak edilen diğer konularla ilgili tüm cevapları aşağıda bulabilirsiniz.
 • Kaybolan cihaz yağmur altında kalır veya su ile temas ederse ne olur?

Kaybettiğiniz cüzdan, çanta veya anahtarlık su birikintisine düşer veya yağmur altında kalırsa hiç merak etmeyin! Çünkü AirTag suyu dayanıklı olarak tasarlanmıştır.

AirTag’i şarj etmek gerekir mi?

Hayır. AirTag, kolayca değiştirebileceğiniz standart bir pille bir yıldan uzun süre çalışmaktadır. Ayrıca iPhone’unuz pili ne zaman değiştirmeniz gerektiğini size bildirir. Tahmini olarak pil süresi 1 yıl kadardır.

 • AirTag’i kaybettiniz ve sonradan fark ettiniz. Ne yapmalısınız?

Tıpkı diğer Apple cihazları gibi AirTag Kayıp Modu’na alınabilir. Bul ağındaki bir aygıt tarafından tespit edildiğinde size otomatik olarak bir bildirim gelir. Ayrıca, NFC özelliğine sahip bir akıllı telefonla AirTag’inize dokunulduğunda iletişim bilgilerinizin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Konum bilgilerimi başkaları görebilir mi?

AirTag’in nerede olduğunu yalnızca siz görebilirsiniz. Konum verileriniz ve geçmişiniz hiçbir zaman cihaz içinde saklanmaz. Ayrıca cihazın konumunu ileten aygıtlar da anonim kalmaktadır ve konum verileri her adımda şifrelenmektedir. Bu sayede konumunuz veya onu bulmanıza yardımcı olan aygıtın kimliğini Apple bile göremez.

 • Sistem gereksinimlilikleri nelerdir?

iOS 14.5 veya daha yeni bir iOS sürümü yüklü iPhone ve iPod touch modellerinde cihazı kullanabilirsiniz. İpad modelleri için ise iPadOS 14.5 veya daha yeni bir iPadOS sürümü olması gerekmektedir.

Tüm teknolojik ürünleri uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, indirimli fiyatları kaçımayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir