Trend

Ajanda Düzenleme: En Güzel Not Tutma Önerileri

Gün içinde işlerinizi en iyi şekilde tamamlamak ve yapılacakları düzene koymak için bazı sistemler oturtmanız gerekiyor. Defter ve ajandalar ise bu sistemi oturmak ve işlerinizi kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz en iyi yardımcılar arasında yer alıyor. Eğer siz de planlayıcı bir defter olarak ajandaları ya da planlayıcıları kullanmak istiyorsanız, ajanda düzenleme yazımızın ayrıntılarına göz atabilirsiniz!

Yapılacaklar arasında kaybolmuş duruma geliyorsanız ya da daha düzenli olmak istiyorsanız planlayıcıları ve ajandaları kullanabilirsiniz. İsterseniz iş hayatı için isterseniz okul hayatı için, ajandalar ve planlayıcılar son derece kullanışlıdır. Zamanınızı kontrol etmenizi sağlayacak ajandaları ve planlayıcıları kullanarak işlerinizi unutmaktan kurtulabilirsiniz!

Ajanda Düzenleme Teknikleri

Ajanda nasıl düzenlenir
Birbirinden Güzel Ajandalar ile Zamanınızı Yönetin

İşlerinizi ve eğitiminizle ilgili detayları düzenlerken ajandaları kullanabilirsiniz. Ama karışıklık olmaması için bazı teknikleri kullanmanız önemlidir. Ajanda kullanırken bu hususlara dikkat ederseniz ajandanızı daha pratik ve düzenli şekilde kullanabilirsiniz:

 • İşlerinizi ya da ödevlerinizi düzenlerken dikkat etmeniz gereken noktalardan ilki, iş akışına öncelik vermektir. Ajandanızda işleri sıralarken öncelikli işlerinizi belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra buna uygun olarak işlerinizi sıralayabilirsiniz.
 • Ajanda kullanırken biten işlerin üzerini çizmek ya da işin yanına tik atmak da önemli. Bu sayede o işi yapıp yapmadığınızı tek bakışta anlayabilirsiniz. Bu da size zaman kazandırır. Ayrıca işleri tamamladıkça mutlu da olursunuz.
 • Ajandaları sadece işleri not etmek için değil hislerinizi not etmek için de kullanabilirsiniz. O toplantıda neler hissettiniz, o derste nasıl duygular oluştu, bunları da not edebilirsiniz.
 • Fikirlerinizi de yine ajandanıza not edebilirsiniz. Bu yazıların diğer notlar ile karışmaması için fikirlerinizi ayrı bir kutu içinde falan yazabilirsiniz.
 • Kısaltma ve sembolleri ajandanıza ekleyebilirsiniz. Bu sayede not alırken işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Hafta içi genellikle aynı işleri yapıyorsanız ajandanızı haftalık olarak düzenleyebilirsiniz. Böylece planlı bir haftalık takvim oluşturabilirsiniz.

Ajanda tutarken ilk olarak ana başlıkları belirleyebilirsiniz. Listenizdeki her şeyi belirledikten sonra işleriniz arasında önceliklendirme yapabilirsiniz. Bu sayede hangi işleri daha önce yapmanız gerektiği konusunu çözebilirsiniz. Daha sonra işlerin ne kadar süreceğine bakabilirsiniz. Bununla birlikte daha kısa süren işleri öne alabilirsiniz.

Zamanınızı çok fazla doldurmadan, farklı işleri kategorize ederek ve kısaltmalar kullanarak ajandanızı, planlayıcı defterinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca el yazınızın okunaklı olması da ajanda kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir.

Ajanda Kullanmanın Faydaları

Ajanda nasıl düzenlenir
Her İşi Kolayca Hatırlamanızı Sağlayacak Ajandalar

İş hayatında ya da eğitim hayatında düzeni tutturmak her zaman çok olay değildir. Bu yüzden düzeninizi sağlayacak yardımcı ekipmanlar kullanabilirsiniz. Ajanda ve planlayıcıları kullanmanızın pek çok faydası vardır.

 • Ajanda ve planlayıcıları kullanırsanız bir gün içinde, bir hafta içinde ve hatta bir ay içinde ne kadar işiniz olduğunu görebilirsiniz. Bu da, işlerinizi düzenlemenizde size yardımcı olur. Bu sayede fazla iş yükünü azaltabilirsiniz. Böylece kendi zamanınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz.
 • Ajandanızı düzenlemeye başladığınızda bir gün içinde yapacağınız işleri belirleyebilirsiniz. Bu sayede gün içinde yapmanız gereken işleri önem sırasına da dizebilirsiniz. Bu da, işleri unutmanızın önüne geçer.
 • İşlerinizi önceliklendirmenizi sağlayan ajandalar, yeni bir güne başlarken nelere odaklanmanız gerektiğini gösterir. Böylece yapacaklarınız arasında hangilerinin daha önde olması gerektiğini görebilirsiniz.
 • Aynı anda pek çok işi yapmayı hatırlamanız çoğu zaman zordur. Bunun yerine zamanınızı daha verimli hale getirmenizi sağlayacak şekilde yapılacakları sıralayabilirsiniz.
 • Bir işi tamamladığınızda çok güzel hislerle dolarsınız. Bir şeyi tamamlamanın verdiği mutluluk bambaşkadır. Planlı bir şekilde işlerinizi takip ettiğinizde, işlere tik atarak ilerleyebilirsiniz.

Zamanınızı doğru şekilde yönetmek, işlerinizi planlamak ve daha düzenli çalışmak için ajandaları hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Ajanda ve Planlayıcı Nasıl Seçilir?

Ajanda nasıl düzenlenir
Düzenli Olmanızı Sağlayan Ajanda Nasıl Düzenlenir?

Okul hayatında ya da iş hayatında kullanmak için bir ajanda, planlayıcı arıyorsanı bunu seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da vardır. Temel birkaç noktaya dikkat ederek kendiniz için en iyi ajandayı seçebilirsiniz.

 • Ajandayı satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, ajandayı ne için kullanacağınızdır. Not almak için mi, detayları yazmak için mi, günlük rutininizi oluşturmak için mi… Ajandayı kullanacağınız işleme göre seçeceğiniz ajanda değişebilir.
 • Ajandanın büyüklüğü de yine dikkat etmeniz gereken detaylardan biridir. Her zaman yanınızda taşıyacağınız bir ajanda mı istiyorsunuz yoksa masanın üzerinde duracak daha büyük bir ajanda mı? Buna göre farklı boyutlarda ajandaları inceleyebilirsiniz.
 • Desenler de ajanda seçiminde önemli bir kriterdir. Klasik renkler, farklı desenler, çizgiler, kahramanlar… Birbirinden farklı tarzlarda ajandaları online olarak inceleyebilirsiniz.
 • Kimi ajandalar tarihsiz kimileri tarihlidir. Tarihsiz ajandaları kendi istediğiniz zamanda istediğiniz şekilde daha kolay kullanabilirsiniz. Kendinden tarihli ajandaları ise tarihlere uygun şekilde kullanmanız daha önemlidir.

Tüm bu detaylara dikkat ederek farklı ajanda çeşitleri arasından kendiniz için en iyisini seçebilirsiniz. Çiçeksepeti’nde birbirinden farklı ajanda ve planlayıcıları online olarak inceleyip satın alabilirsiniz. Ayrıca kişiye özel ajandalar, isimli ajandalar gibi farklı tarzdaki ajandaları tercih ederek sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Kendinizi de şımartabilirsiniz. Defterler, kalemler ve çok daha fazlası bir tık uzağınızda!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir