SporSağlıklı YaşamTrend

Egzersiz Matı Seçimi Nasıl Yapılır?

Evde egzersiz yaparken kullanmanız gereken bazı temel ürünler vardır. Egzersiz matları da bunlardan biridir. Ama egzersiz matı, tek bir mat olarak sınırlandırılamaz. Farklı sporlar için türlerde egzersiz matları vardır. Siz de egzersizleriniz için en iyi matı bulmak istiyorsanız yazımızdaki detaylara göz atabilirsiniz!

Matlar, zemin ile aranızdaki sertliği yumuşatmanızı sağlayan ürünlerden biridir. Zemin egzersizleri için egzersiz matları oldukça önemlidir. Doğru kalınlıkta ve doğru yumuşaklıktaki matları tercih ettiğinizde yaralanma riskiniz de azalır. Ayrıca hareketleri de daha doğru şekilde tamamlayabilirsiniz. Neredeyse tüm indoor egzersizler için kullanabileceğiniz matları en doğru şekilde seçmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz!

Egzersiz Matı Önerileri

Egzersiz matlarının farklı modelleri vardır. Çeşitli kalınlıklarda ve yumuşaklıklarda mat modellerini inceleyerek egzersizlerinizin etkisini arttırabilirsiniz. Teknik detaylara dikkat ederek mat seçerseniz daha uzun ömürlü bir mat almış olursunuz. Standart olarak en ince matın kalınlığı 3 ila 6 mm arasındadır. Ayrıca pilates, yoga ve kuvvet egzersizleri için 10 ila 12 mm aralığındaki daha kalın matlar da vardır. Matların türlerine, matı kullanacağınız spora göre matların özelliklerinde değişiklikler olması mümkündür.

Şimdi gelin, mat türlerinden biraz daha yakından bakalım!

Yoga Matı

Dynamic Yoga Minderi- Pembe
Egzersizleriniz için Kullanabileceğiniz Dynamic Yoga Minderi- Pembe

Neredeyse tamamen mat üzerinde yapabileceğiniz yoga için mat seçimi son derece önemlidir. Yoga matlarında arayacağınız en önemli özellik, kaydırmazlık olmalıdır. Yoga matları, pilates matlarından biraz daha ince olan matlardır. Kalınlıkları genellikle 3 mm ila 6 mm arasında değişir. Genellikle bu matlar hafif olur. Ayrıca tabanları da kalındır. Yüzeyleri biraz daha serttir. Bu sayede mata daha iyi tutunabilirsiniz. Bu da asanalar arası geçişte güvenliğiniz için önemlidir. Yoga matları PVC, kauçuk ya da pamuk gibi farklı malzemelerden üretildiğini görebilirsiniz. Kendiniz için en uygun matı seçebilirsiniz.

Fitness Matı

Fitness matları ise yoga matlarına göre daha farklıdır. Kalınlıkları genellikle 2,5 ila 3 cm arasında değişir. Fitness matları, daha hareketli sporlar için uygundur. Bu sayede belirli bir miktara kadar olan darbelerin şokunu hafifletmede etkilidir. Kalınlığı yoga matına göre biraz daha kalın olan fitness matları ile mat üzerindeki egzersizleri son derece rahat şekilde tamamlayabilirsiniz. Diz, dirsel, omurga ve boyun gibi alanlarda hassasiyet oluşmaması için fitness matı seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Pilates Matı

Egzersiz matı
En İyi Egzersizler için Spor Matları, Walke 16 Mm Pilates Kamp Matı Taşıma Askılı

Bu matlar da diğerlerine benzeyen tarzdadır. Ama pilates matı yoga matına göre genelde biraz daha kalın ve uzundur. Genellikle kalınlığı en az 1,5 cm kadardır. Hareketleri tekrar ederken ya da değiştirirken vücudunuzun zarar görmesini engelleyen matlardan biridir.

Peki egzersiz matı seçimini nasıl yapabilirsiniz, şimdi o detaylara geçelim!

Doğru Egzersiz Matı Seçimi Nasıl Olur?

Egzersiz matları arasından seçim yaparken bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Bu sayede kendi egzersizinizi en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz. Bunun için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Öncellikle bir mat seçimi yaparken ilk düşünmeniz gereken nokta, matı hangi spor için kullanacağınızdır. Fitness mı, yoga mı, pilates mi? Bu matı hangi sporu yapmak için alıyorsunuz, bunu belirlemelisiniz. Daha sonra egzersizi ne sıklıkla yapacağınız da oldukça önemlidir. Egzersiz sıklığınıza göre matın kalınlığının artışı doğru orantılı olmalıdır.
  • Mat seçerken boyunuzu da hesaplamanız önemli. Çoğunlukla matların boyu sizin boyunuzla uyumludur ama eğer boyunuz uzunsa matı da tabii ki daha uzun seçmeniz gerekiyor.
  • Yoga matları arasından seçim yapıyorsanız daha çok kauçuk, organik, doğal malzemelerden oluşan matları tercih edebilirsiniz. Yoga matlarının yapışkanlık seviyesinin daha fazla olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu sayede asanalar arası geçişte kayma problemleri yaşamazsınız.

Matların fiyatları da sahip oldukları özelliklere göre değişir. Kendi bütçenize uygun olan, farklı tasarımlar ve farklı sporlar için uygun olan matları online olarak satın alabilirsiniz!

Egzersizlerde Mat Kalınlığının Önemi

Egzersiz matı
Egzersizlerinizi En İyi Şekilde Tamamlamanız için Delta Pilates Minderi Yoga Mat Fitness 

Matların kalınlığı önemlidir. İndoor aktiviteler yaparken kullandığınız matlar, çok ince yapıda olursa özellikle vücudunuzun kemikli bölgelerinde acı hissi yaşayabilirsiniz. Bu yüzden doğru kalınlıkta egzersiz matı seçmeniz gerekiyor.

Evde yaptığınız egzersizlerde zemin serttir. Bu sertlikten rahatsız olmamak için spor yaparken doğru kalınlıkta mat seçmelisiniz. Ayrıca sırt problemi yaşıyorsanız da matın kalınlığı önemlidir.

Yine mat üzerinde yaptığınız hareketlerde dengede olmak, hareketleri daha iyi şekilde yapabilmek için matın kalınlığını doğru seçmeniz gerekir. Tüm bu sebepler dolayısıyla en doğru kalınlıkta matı seçmeniz önemli.

Çiçeksepeti’nde, farklı egzersizleriniz için yoga matlarını bulabilirsiniz. Her spor için, farklı kalınlıklarda, farklı şekillerde matları online olarak satın alıp egzersizlerinizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir