Kozmetik ÜrünlerModa & Güzellik

Allık Nedir, Nasıl Sürülür?

Makyaj çantalarının olmazsa olmazlarından biri, allıklardır. Yüze renk veren, teninizin daha canlı ve enerjik görünmesini sağlayan allıklar ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Makyaj yapmaya yeni başlayanlar ya da makyaj malzemelerini daha yakından tanımak isteyenler için; allık nedir, nasıl sürülür, allık sürerken nelere dikkat etmelisiniz sorularının cevabı, yazımızda!

Farklı formlarda, çeşitli renklerde allıklar vardır. Renkli bir makyaj malzemesi olan allıklar ile yanaklarınızı pembeleştirip cildinizi canlandırabilirsiniz. Makyajın vazgeçilmezlerinden biri olan allık ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Allık Nedir?

Renkli bir makyaj yapmak için kullanabileceğiniz malzemeler arasında allıklar da vardır. Yanaklarınıza hafifçe uyguladığınızda gün boyunca canlı bir yüzünüz olmasını sağlayan allıklar, aynı zamanda cildinizi nemlendirmede etkilidir. Aslında kısaca allık, yüzünüze hafif bir kırmızılık verir. Bunun yanında allığın farklı işlevleri de vardır:

  • Işıltılı allıklar kullandığınızda allık sayesinde cildinizde doğal bir parlaklık olur.
  • Allık ile belli noktaları ön plana çıkarabilirsiniz. Bu sayede kontür etkisi yaratmada etkilidir.
  • Doğru tonda allık, ciltte taze bir hava oluşturur.
  • Adeta yeni güneşlenmişsiniz gibi tatlı bir etki oluşmasında etkilidir.

Siz de allık kullanarak yüzünüze renk, ışıltı ve parlaklık katabilirsiniz.

Nasıl Allık Sürebilirsiniz?

Allık sürmeye başlamadan önce allığı nasıl sürebileceğinizin detaylarından bahsedelim. Allığı nereye sürebilirsiniz, nasıl sürebilirsiniz;

Allığı sürmeye başlamadan önce doğru allık fırçasını seçmeniz önemli. Yanaklarınızda tatlı bir görüntü için allık fırçası alabilirsiniz. Allığı sürerken tabii ki allık çeşidi de önemlidir. Ama genel olarak allıkları şu şekilde sürebileceğinizi söyleyebiliriz:

  • Öncelikle tüm makyajınızı bitirin. En son aşamada allığınızı sürmeniz önemli. Fondöteninizi, kapatıcınızı sürdükten sonra teninizi kusursuzlaştırmak için allığa geçebilirsiniz.
  • Kullandığınız ürünün formuna uygun olarak farklı adımları izleyebilirsiniz. Pudra formlu allıkları uygulamak için yumuşak uçlu bir allık fırçası kullanabilirsiniz. Likit allıkları parmak uçlarınızla ya da yine fırça ile uygulayabilirsiniz. Jel allıkları parmak uçlarınızla uygulayabilirsiniz.
  • Yüzünüzde allığı sürmek için doğru yeri bulmanın en kolay yollarından biri, kooocaman gülümsemektir. Gülümsediğinizde ortaya çıkan yanaklarınıza, hafifçe allık sürebilirsiniz.
  • Doğal bir görünüm elde etmek için şakaklarınıza hafif bir allık uygulaması yapabilirsiniz.
  • Fırçanın ucuna az bir miktarda allık alıp tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz.

Allık Çeşitleri Nelerdir?

Farklı formlarda allıklar vardır: Toz, likit, pudra, krem… Çiçeksepeti’nde farklı tarzdaki allıkları inceleyip satın alabilirsiniz.

Toz Allık

İlk seçenek toz ya da diğer adıyla pudra allık. En çok bilinen, sık sık kullanılan bu allıkları fırça ile kolayca sürebilirsiniz. Form allıkların top versiyonu ya da direkt toz versiyonu vardır. Top versiyon allıklar, genellikle daha yoğun pigmentlidir. Top allıkların pigmenti yoğun olsa da yapıları biraz uçucudur. Toz allıkları sürerken açılı bir fırça kullanmanız, ürünü en iyi şekilde dağıtmanızı sağlar.

Likit Allık

Son zamanlarda trend olan allıklardan bir diğeri de likit allıklardır. Tüp gibi şişelerde yer alan likit allıklar, cildinizde kolayca dağıtabileceğiniz ürünlerdir. Küçük bir damlası bile yoğun bir renk veren likit allıkları kullanarak cildinizi renklendirebilirsiniz. Likit allıkları fırçayla ya da parmak uçlarınızla sürebilirsiniz.

Krem Allık

Son dönemde krem allıklar da popüler ürünler arasında. Fırça ile ya da makyaj ürünleriyle uygulayabileceğiniz krem allıklar, oldukça kalıcı ürünlerdir. Kalıcılığı ile ön plana çıkan krem allıkları tercih ederek doğal bir görünüm oluşturabilirsiniz. Likit allıkla benzer olan bu allıkları parmak uçlarınızla ya da nemli bir makyaj süngeriyle sürebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir