Kozmetik ÜrünlerModa & GüzellikTrend

Makyaj Fırçası Çeşitleri: Hangi Makyaj Fırçası Hangi İşe Yarar?

Makyaj yaparken kullanmanız gereken, olmazsa olmaz ürünler arasında makyaj fırçaları da vardır. Makyaj yaparken doğru ve iyi bir görünüm için çok çeşitli fırçaları kullanabilirsiniz. Her bir fırça farklı bir görevi üstlenir. Ama hangi makyaj fırçası hangi işe yarıyor emin değilseniz makyaj fırçası türleri ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz!

İyi bir makyaj yapmak için kullandığınız ürünler ne kadar önemliyse kullandığınız fırçalar da o kadar önemlidir. Hem günlük makyaj yaparken hem de profesyonel makyaj yapmak için kullanabileceğiniz çeşitli makyaj fırçaları vardır. Makyajı uygularken kullanabileceğiniz bu fırçalar hem makyaj uygulamasını kolaylaştırır hem de kusursuz şekilde makyaj uygulaması yapmanızı sağlar. Tek tek satın alabileceğiniz ya da set olarak tercih edebileceğiniz makyaj fırçaları vardır. Doğru makyaj malzemesini doğru fırça ile uygulamak için yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Makyaj Fırçası Türleri

Kapatıcı Fırçası

Kapatıcı, ciltteki renk eşitsizliklerini gidermek için kullanabileceğiniz kozmetik ürünlerinden biridir. Özellikle yorgun görünen göz altlarına kapatıcı uygulaması yapılır. Kapatıcıyı uygularken ürünü eşit dağıtmak önemlidir. Bunun için de yumuşak tüylere sahip olan kapatıcı fırçalarını kullanabilirsiniz. Göz altlarını kusursuz şekilde kapatmak için yassı fırçaları kullanabilirsiniz. İster krem formunda ister toz formda kapatıcı kullanın; bu fırçalar ile kapatıcıyı son derece kolay şekilde uygulayabilirsiniz.

Pudra / Allık Fırçası

Makyaj fırçası türleri
Yüzünüzü Canlandırmanızı Sağlayacak Artnet Allık ve Pudra Fırçası

Elmacık kemiklerinizi belirginleştirmenizi sağlayan allık da fırça ile uygulayabileceğiniz makyaj ürünlerinden biridir. Daha yumuşak tüylere sahip olan allık fırçaları sayesinde yüzünüzde tazelik oluşturabilirsiniz. Cilt tonunuza uygun olarak seçeceğiniz allığı yüzünüze doğru yoğunlukta uygulamak da önemlidir. Bunun için de yine allık fırçaları etkilidir. Tok, yoğun fırçalar; allığı tek bir yere sürmenize sebep olabilir. Bunun yerine yumuşak tüylü, açılı allık fırçalarını tercih ederek allığı cildinizde kolayca dağıtabilirsiniz.

Dudak / Ruj Fırçası

Lionesse Naturel 333 Bambu Ruj Fırçası 8697888050788
Dudaklarınızı Şekillendirirken Renklendiren Ruj Fırçası

Eğer stick formda ruj kullanmıyorsanız ruju fırça ile uygulamanız oldukça önemlidir. Rujunuzun koyuluğunu ya da doğallığını kontrol etmek istediğinizde dudak fırçalarını kullanabilirsiniz. Ayrıca dudaklarınızı şekillendirmek istediğinizde de dudak fırçalarından faydalanabilirsiniz. Dudak fırçaları sayesinde ruju tam dudaklarınıza uygun şekilde sürmeyi de başarabilirsiniz. Dudak kenarlarını, dudak sınırlarını kaçırmadan istediğiniz şekilde ruj sürebilirsiniz.

Fondöten Fırçası

Porselen Kapatıcı Fondöten & Fırça Seri-1
Makyajın En Önemli Adımlarından Biri için Porselen Kapatıcı Fondöten & Fırça

Makyaj süngerini ya da ellerinizi kullanarak fondöten sürebiliyor olsanız da fırçalar ile de fondötenleri uygulayabilirsiniz. Ellerinizi kullanmaktan daha temiz bir yöntem olarak fondöten fırçası kullanmak, ayrıca fondötenin cildinizde homojen şekilde dağılmasına da yardımcı olur. Bu sayede cildinizde renk eşitsizlikleri olmadan fondöteni sürmeyi tamamlayabilirsiniz. Pürüzsüz bir ten makyajı için önemli olan fondöten fırçasının farklı türleri vardır: Yassı ve sivri uçlu klasik fırça, yassı uçlu kabuki fırça ve yedirme fırçası. Bu fırçaların her biri farklı özelliklere sahiptir. Yedirme fırçası ile doğal bitişli bir fondöten uygulaması yapabilirsiniz; geniş uçlu kabuki fırça ile fondöteni hızlıca sürebilirsiniz; klasik fırça ile iyi bir kapatıcılık sağlayabilirsiniz.

Kaş Fırçası

Avon Kılıflı Kaş Fırçası
Hem Kaşlarınızı Şekillendiren Hem De Renklendiren Avon Kılıflı Kaş Fırçası

Hem kaşları taramak hem de renklendirmek için kaş fırçalarını kullanabilirsiniz. Kaşlarınızın şeklini belirginleştirirken kaşlarınızı renklendirebileceğiniz kaş fırçaları, oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Hem rimel uçlu hem de fırça uçlu ürünleri kullanabilirsiniz. Rimel uçlu ürünler kaşlarınızı aynı zamanda tararken fırça ürünler ise kaşlarınızı daha kolay şekilde renklendirmenizi sağlar.

Eyeliner Fırçası

Makyaj fırçası türleri
Şekilli Bir Eyeliner Sürmenizi Sağlayacak Nascita Ocean Serisi Eğilimli Eyeliner Fırçası

Makyaj yaparken en çok zorlanılan noktalardan biri, eyeliner sürülen andır. Kusursuz bir eyeliner sürmek için iyi bir fırçaya sahip olmanız da önemlidir. Eğer özellikle jel eyeliner tercih ediyorsanız kesik uçlu eyeliner fırçalarını tercih edebilirsiniz. Bu tarz fırçalar, eyelinerın uç kısımlarının daha sivri görünmesini sağlarken görüntüsünü de güzeleştirir. Ayrıca gözlerinizde dumanlı makyaj tarzlarını denemek isterseniz de bu tarz fırçaları kullanabilirsiniz.

Far Fırçası

Tarko Artnet Far Fırçası 11
Renkleri Birbirine Rahatça Karıştırmanız için Tarko Artnet Far Fırçası

Göz alıcı bir göz makyajının olmazsa olmazları arasında farlar vardır. Göz kapaklarınızı renklendirmenizi sağlayan farları fırça ile uyguladığınızda daha pürüzsüz sonuçlar elde edersiniz. Far fırçaları sayesinde farları göz kapaklarınız üzerinde kolayca dağıtabilirsiniz. Ayrıca iki farklı renkteki farı birbirine karıştırmanız da far fırçaları ile oldukça kolaydır. Toz ürünleri uygularken fırça kullanmak önemli olduğu için oval ve yassı far fırçaları arasından seçim yaparak farlarınızı bu şekilde uygulayabilirsiniz.

Aydınlatıcı Fırçası

Gabrini 3'Lü Highlighter A + Monicatime Highlighter Fırçası
Doğal Bir Parlaklık için Gabrini 3’Lü Highlighter A + Monicatime 

Highlighter ya da diğer adıyla aydınlatıcı, yüzünüzde belli yerleri vurgulamak istediğinizde kullanabileceğiniz kozmetik ürünlerindendir. Aydınlatıcıyı uygularken çok hafif dokunuşlar yapmanız gerekir. Bu yüzden de ince telli aydınlatıcı fırçaları kullanmanız oldukça önemli. Aydınlatıcı fırçaların yapısı genellikle yelpaze şeklinde. Bu sayede de fırça elmacık kemiklerine tam oturuyor. Ve böyle aydınlatıcı elmacık kemikleriniz üzerinde eşit şekilde yayılıyor. Fırçayı yatay şekilde tutup yüzünüzde istediğiniz bölgelere aydınlatıcı sürebilirsiniz. Böylece doğal ve canlı bir görünüm yakalamış olursunuz.

Kontür Fırçası

Nascita Açılı Kontür Makyaj Fırçası -151
Yüzünüzü Şekillendirmek için Kullanabileceğini Nascita Açılı Kontür Makyaj Fırçası

Kontür fırçaları, makyajın önemli dokunuşlarını yapan fırçalardır. Bu fırçaların iki önemli özelliği var: Fırçadaki kıllar sık ve kılar açılı. Bu da demek oluyor ki kontür yaparken bu fırça sayesinde ürünü iyice karıştırıp doğru yere uygulayabilirsiniz. Kontürü dağıtırken aşağı yönlü hareketler değil yukarı yönlü hareketler yapmanız oldukça önemli. Ten makyajının son adımı olan kontürü uygularken farklı boydaki kontür fırçaları arasından da seçim yapabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde hem çok çeşitli makyaj fırçalarını hem de makyaj malzemelerini bulabilirsiniz. Hem profesyoneller için hem de makyaj yapmaya yeni başlayanlar için farklı makyaj fırçaları, Çiçeksepeti’nde sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir