Sağlıklı YaşamMalzeme & EkipmanSpor

Jaw Kit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Düzenli ve dengeli beslenerek spor yaptığınız bir yaşam biçimde sağlıklı olmanız ideal sonuçtur. Fakat zaman geçtikçe ve yaş ilerledikçe bazı ufak tefek sorunlar oluşabilir. Yüzün daha iyi bir ifadeye sahip olması için oldukça önemli olan çene ve çevresini şekillendirmek için kullanılan jaw kit hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çene kası geliştirme aleti olarak bilinen jaw kit, sporcuların oldukça sık kullandığı bir alettir. Özellikle ağırlık sporuyla uğraşan kişiler, boyun ve çene çevresinde daha güçlü bir görünüm elde etmek için bu aleti kullanır. Bunun dışında herhangi bir estetik müdahale olmadan yüz şekillendirmek, jawline olarak da bilinen çene çizgisinde oluşuna çizgiler ve sarkmaları azaltmak içinde jaw kit kullanabilirsiniz. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan veya sık kilo alıp-verme sonucu oluşan sarkmalarda etkili olan bu alet, doğru hareketlerle kullanmanız önemlidir.

Jaw Kit Nasıl Kullanılır?

jaw kit nasıl kullanılır?
Genelde silikon veya kauçuk malzemeden üretilen özel şekilli bir top olan jaw kit, doğru kullanıldığında etkili bir üründür.

Cilt ile direkt temas eden bu ürünün BPA ve BPS gibi maddeler içermemesi oldukça önemlidir. Fakat silikon ve kauçuk ürünlerde kullanılmaz. Bu ürünlerin üzerine basınç uyguladıktan sonra eski formlarına dönmesi oldukça hızlıdır. Çene kaslarını geliştirirken ürünü kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Jaw kit egzersizlerinin iyi sonuç verebilmesi için düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir. Vücuttaki her kas gibi çene bölgesindeki kaslar da düzenli çalışma ister. Belirli bir düzen içerisinde kullanılan jaw kit, zamanla sonuç vermeye başlayacaktır.
  • Kullanıma başlarken jaw kit ürününü tamamen ağzınızın içine almalısınız. Top şeklindeki ürünü tam olarak ağzınıza yerleştirdikten sonra egzersize başlayabilirsiniz.
  • İlk olarak topu dişlerinizle sıkmanız gerekiyor. Antrenör veya danışmanınız özel bir öneride bulunmadıysa 10 saniye kadar sıkıp geri bırakmanız yeterli olacaktır.
  • Zayıf, orta ve sert olarak 3 sınıfta sunulan jaw kit toplarından ilk olarak zayıf toplarla başlamanız gerekir. Zamanla orta ve sert toplara geçiş yapabilirsiniz.
  • Kaslarınızı hızlı şekilde ısıtan bu hareket sayesinde yağlar çok hızlı yanacaktır. Hareketi 10 tekrar yapıp bıraktıktan sonra bir süre dinlenip 10 tekrar daha yapabilirsiniz.
  • Eğer çene kaslarınızda acı ya da yüksek ağrı hissederseniz tekrar sayılarını azaltabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

çene yapısı
Çene kası egzersiz aleti hakkında sıkça sorulan soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
  • Jaw kit etkisini artırmak için neler yapılabilir?

Yaptığınız egzersizlere ek olarak; yüz egzersizleri yapmanız, çene egzersizlerine yardımcı olacaktır. Yüz egzersizleri dışında boyun egzersizleri de etkilidir. Başınızı sağla ve sola yatırarak boyundaki kasları yumuşatmanız, çene kası aleti kullanımı öncesi ve sonrasında fayda sağlayacaktır.

  • Jaw kit ne kadar sürede etkisini gösterir?

Düzenli egzersiz yapmanız halinde birkaç ay içerisinde etki görmeniz mümkündür. Fakat tüm egzersizlerde olduğu gibi düzen ve sabır, çene kası aleti içinde gereklidir. Düzenli ve sağlıklı beslenip spor yaparak egzersizlerin etkisini artırabilirsiniz. Yüzde bulunan yağlar, diğer alanlardan daha az olduğu için etkisi diğer bölgelere göre daha hızlı fark edilmektedir.

  • Jaw kit kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kaslarını çalıştırırken ufak ağrılar hissetmeniz normaldir. Fakat kasılma ve yüksek şiddetli ağrılar varsa doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Bunun dışında diş hassasiyeti veya rahatsızlıkları olanlar daha yumuşak ve hafif egzersizlerle başlamalıdır. Doktor tavsiyesine göre daha sert ürün kullanımına zamanla geçebilirsiniz.

  • Jaw kit işe yarıyor mu?

Çene kası geliştirme aleti, düzenli kullanıldığında V yüz şekli isteyenler ve yüz kısmındaki yağlardan kurtulmak isteyenler için faydalıdır. Yapacağınız egzersiz sayesinde çene kaslarınız gelişecek ve cildiniz daha genç, canlı görünecektir. Bölgesel olarak çene yapısının sivrileştirilmesine de yardımcı olan alet, ciltte kan dolaşımın artırarak kırışıklık oluşmasının da yavaşlamasına yardımcı olmaktadır. Ek olarak kolajen üretimin artmasına da yardımcı bir egzersizdir. Sarkma, gıdı, şekil problemleri ve bozuklukların giderilmesinde kullanılabilir.

Daha iyi bir cilt görünümü için ihtiyacınız olan tüm bakım ürünlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir