Çiçek Bakımı

Dracula Simia: Maymun Yüzlü Çiçek

Bitkiler alemi çok ilginç. Et yiyen bitkiden etraftaki tehlikelere karşı renk değiştiren bitkiye, düşmanlarını uzak tutmak için çöp kokusu yayan çiçekten maymun yüzlü çiçeğe… Bu yazıda sizlere Dracula Simia yani Maymun Yüzlü Çiçekten bahsedeceğiz.

Güneşli bir günde bahçeye çıkıp da çiçekleriniz arasında dolaşırken birçok farklı bitki veya hayvana rastlayabilirsiniz. Ancak bu hayvanlar çoğunlukla kedi, köpek, yılan veya böcek türleridir. Ya da renkli mantarlar veya yabani otlar çıkar karşınıza. Peki, bir sabah güllerinizin arasından bir maymun suratı fırlasa? Yeterince ürkütücü galiba… Peki, bu maymun toprağa bağlı olsa? İşte şimdi gerilim filmlerine yakışabilecek bir başlangıç yaptınız.

Dracula Simia Nasıl Bir Çiçektir?

Dracula_simia
Görsel Kaynak: Wikipedia

Orkide denildiği zaman beyaz, pembe ya da mavi yaprakları ile uzun saplar üzerinde kaliteli çiçekler açan bir bitki aklınıza gelir. Ancak orkidenin aslında çiçekleri birbirine benzemeyen birçok çeşidi vardır. Bilinen orkide çeşidi sayısı 880’dir. Bu yazıda bahsedeceğimiz orkide çeşidi ise Dracula Simia.

Bu kelime dizisinin anlamı uzun dişlere benzeyen yaprakları gibi, küçük ejderha maymunu. Etkileyici değil mi?

Bu orkide çeşidi görenleri hayrete düşürebiliyor. Çünkü çiçekleri bir maymun suratına benziyor. Hatta bazı türleri neredeyse küçük birer maymun kafası ile aynı görünümde!

Güney Amerika’dan aramıza katılan bu çiçeğin yetişme bölgesi ise spesifik. Yüksekleri seven bitkimiz 2500-4000 metre rakımlı alanları tercih ediyor. Ekvator’un dağlık bölgelerinde ve Ekvator ile Peru arasındaki ormanlık bölgede yetiştiği bilinen Maymun Yüzlü Orkide, Brezilya, Şili ve Bolivya’nın yüksek rakımlı alanlarında da görülebiliyor. Tropikal iklimden hoşlanıyor.

dracula simia
Görsel Kaynak: Fascinating Flowers

Bu çiçeği çok fazla gören yok. Malum, çiçekçilerde sık karşılaşabileceğiniz bir tür değil. Ancak söylenene göre portakala benzer bir kokuya sahipmiş.

Hakkında çok fazla bilgi olmayan Dracula Simia, 1978 yılında keşfedilen bir orkide türü. Carlyle A. Lueren tarafından bulunuyor. Aynı zamanda bu bitki her mevsim çiçek açabiliyor.

Dracula Simia Bakımı

Maymun yüzlü çiçeği çiçekçilerde, bahçelerde ya da ormanlarda görebilmek elbette mümkün değil. Bilhassa ülkemizde bu bitkiyi yetiştirmek için özel iklimlendirme çalışmaları yapmak gerekiyor.

Özel yetiştirme alanlarında, nem dengesinin korunabildiği seralarda bu çiçeği yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Maymun yüzlü çiçeğin beklediği iklim şartları ise şöyle anlatılabilir:

dracula simia
Görsel Kaynak: mesosyn

Sıcaklık: Tropikal bir bitki büyütülürken, ortamın ona uygun sıcaklıkta olması gerekir. Her bitkinin istediği ısı farklıdır. Maymun yüzlü çiçek Dracula Simia da yüksek sıcaklıktan hoşlanan ancak güneş ile direkt temas etmeyi sevmez.

Işık: Bitki ışık ister. Mümkün olduğunca parlak bir ortamdır Dracula Simia’nın ihtiyacı olan. Ancak bununla birlikte parlak alanların gölge kısımlarında konumlanmayı sever. Bunun anlamı bol ışık alan ama güneşe direkt bakmayan yerleri tercih etmeniz gerektiğidir.

dracula simia
Görsel Kaynak: Top Tropicals

Nem: Bu orkide çeşidinin anavatanının tropikal topraklar olduğu düşünüldüğünde beklediği nemin yüksek olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. O sebeple yaratılan yapay ortamın da nem dengesini koruması lazım.

Sulama: Bitkinin kurumasına müsade edilmemelidir. Aynı zamanda çiçek çözünmüş tuzlara ve kirece karşı da hassastır. O yüzden sulama yapılan suyun kalitesi ve sağlığı da önem taşır.

Gübreleme: Bitkinin doğal ortamında olmaması onun toprağının iyi beslenmesi ve orijinal ortamına uygun hale getirilmesi gerekiyor. Her hafta güçlü bir gübreleme yapılmalı ve toprakta biriken tuzları engellemek için gübre iyice yıkanmalıdır. Çünkü bu bitkininin tuza hiçbir toleransı bulunmuyor.

Toprak ve saksılama: Dracula Simia’nın bazı türleri sarkan forma sahiptir. Bunlar için sepet formdaki sakısılar tercih edilebilir. Diğer türler için de standart orkide saksıları kullanılabilir. Toprak karılımı olarak da Sphagnum yosunu, ağaç eğreltiotu lifi ve perlit karışımı bir toprak kullanılabilir.

İlginizi çekebilecek farklı çiçek yazıları:

Sevdiklerinizi mutlu edecek ve eviniz ya da ofisinizin havasını değiştirecek tüm çiçek çeşitleri Çiçeksepeti‘nde!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir