Trend

Yaz Aylarının En Çok Sevilen 10 Bahçe Çiçeği

Yaz aylarında bahçenin keyfi bir başka güzel çıkar. Bir bardak soğuk içecek, hafif esen rüzgarla hareket eden yapraklar ve enfes yaz çiçekleri… İşte yaz bahçenize enerji katacak en çok sevilen bahçe çiçekleri!

Her mevsim bahçe gibisi var mı? Günün tüm yorgunluğunu attığınız, kendinizle baş başa kalmak ya da arkadaşlarınızla yazın keyfini çıkarmak için kendinizi doğaya bıraktınız o bahçeler… Kimi büyük, kimi küçük tüm bahçeler mis kokulu ve rengarenk çiçekler ile doluyor yaz gelince. Biz de sizler için yazın en sevilen ve bakımı en pratik olan 10 çiçeğini derledik. Bu çiçeklerden bazılarını saksılar içerisinde evde de yetiştirebileceğiniz gibi, bahçenize rengarenk bir yaz kıyafeti de giydirebilirsiniz.

1- Cam Güzeli

Cam Güzeli
Cam Güzeli, Görsel Kaynak: personal.psu.edu

Cam Güzeli adından da anlaşılacağı üzere cam kenarlarını seven bir çiçektir. Bunun anlamı onun bol bol ışık almak istemesidir. Ana vatanı Doğu Afrika olan bu bitki sıcak havayı sever. Eğer kış aylarında 13 derecenin altına düşmeden muhafaza edilebilirse tüm yıl çiçekli kalabilir.

Cam Güzeli tınlı ve kumlu topraklarda yetişir. Bahçenizde ona yer vereceğiniz bölgeye biraz kum ve çürümüş yaprak ekleyebilirsiniz.

Yüksek nem ve sıcaklık seven bu bitki kışın uzun geçtiği yerlere uygun değil. Ama üzülmeyin, kışa uygun çiçekleri derlediğimiz Kış Çiçekleri yazımızı okuyarak kışa uygun çiçeklerin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

2- Sardunya

Sardunya
Sardunya, Görsel Kaynak: iStock

Rengarenk bahçeler isteyenlerin favori çiçeklerinden biri olan sardunyanın bakımı çok da zor değildir. Soğuk havadan hoşlanmayan bu bitkinin ana vatanı Güney Afrika’dır. O yüzden, sıcakları seven bu bitkinizi üşütmemelisiniz. Bahçenizin ışık alan ancak çok da güneş görmeyen yerlerini sardunyalar ile değerlendirebilirsiniz.

Eğer bulunduğunuz bölgede nem düşükse sardunyadan çok fazla verim alamayabilirsiniz. Bununla birlikte sulama yaparken de toprağın her yerine gelebilecek şekilde yapılmalıdır.

Sardunya hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Sardunya Bakım Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

3- Petunya

Petunya
Petunya, Görsel Kaynak: Wikipedia

Güzel bir yaz çiçeği olan petunya hem saksılar içerisinde balkonda hem de bahçelerde yetiştirilebilir. Yazın favori çiçeklerinden olan petunya humuslu ve beslenmiş toprakları sever. Petunyanızı bahçenizin çok rüzgar almayan bir yerine ekmelisiniz yoksa narin yaz çiçeğimizin formu bozulabilir. Bununla birlikte toprağının kuru kalmamasına da özen göstermelisiniz.

4- Ayçiçeği

Ayçiçeği
Ayçiçeği, Görsel Kaynak: Old Farmer’s Almanac

Bahçe çiçekleri diyip de ayçiçeklerinden bahsetmemek olmaz! Ayçiçekleri arasında dolaşırken çekilen fotoğrafların sosyal medyada artması ile popülaritesi artan bu çiçek 2 metre ile 4 metre arasında boylanabiliyor. Çok fazla toprak seçmeyen, grup halinde değil de tek tek yetiştirdiğinizde bile bahçenizin havasını değiştirebilecek bir çiçektir.

Ayçiçeği yetiştirirken en çok dikkat edilecek nokta sulamadır. Sulama yaparken direkt olarak toprağa uygulanmalı, say ve çiçek kısımları ıslatılmamalıdır. Ayçiçeği yetiştirme hakkında detaylı bilgiye Ayçiçeği Nasıl Yetiştirilir? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

5- Ortanca

Ortanca
Ortanca, Görsel Kaynak: Rasyonalist

Ortanca hiç şüphesiz en ilginç bahçe bitkileri arasında yer alır. Hemen hemen bütün çiçeklerin renkleri tohumlarından çıktıkları andan sonra kuruma, çürüme olmadıkça değişmez. Siz kırmızı bir karanfili tohumdan yetiştirirken nereye ekerseniz ekin kırmızı çıkacağını bilirsiniz. Ancak Ortanca öyle değildir. Bahçenizdeki toprağın asit seviyesi fazla ise daha mavi tonlu, asit seviyesi az ise daha pembe tolu çıkacaktır çiçekleriniz. Ortanca hakkında detaylı bilgi almak isteyenler Ortanca Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi yazımızı inceleyebilirler.

6- Yıldızpatı

Yıldızpatı
Yıldızpatı, Görsel Kaynak: Marie claire solution

Diğer adı Aster olan Yıldızpatı toprak seçmez. Bu sebeple tüm bahçelerde yetiştirilebilecek çiçeklerden biridir. Sabah güneşini pek sever. O sebeple bahçenizin sabahları güneş alan bölgesinde çok mutlu olacaktır. Suyu sever, yaz günlerinde her gün sulanabilir. Çok sıcak olan yaz günlerinde ise günde birkaç kez sulama yapılabilir. Yıldızpatı ile ilgili detaylı bilgiye Sonbaharın Yıldızı: Aster yazımızdan ulaşabilirsiniz.

7- Begonya

Begonya
Begonya, Görsel Kaynak: benary

Anlamı hayalperest olan bu çiçek bahçelerinize de hayal gibi bir güzellik katabilir. Farklı renklerde açan çiçekleri özellikle bahçe ortasından geçen yol kenarlarına çok yakışır. Bununla birlikte bahçenize çıkan kapının kenarlarında da güzel bir süsleme çiçeğidir.

Güneş ihtiyacı minimuma yakın olan bu çiçek bahçenizin gölge düşen yerlerini değerlendirmek için iyi bir seçenektir. Gölge veya yarı gölge ortamlarda yetişir ancak çiçeklenme zamanında günde 2-3 saat kadar ışık alırsa bundan gayet memnun kalır. Begonya hakkında detaylı bilgiye Begonya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

8- Gül

Gül
Gül, Görsel Kaynak: BHG

Bahçe çiçeği denince akla ilk gelenlerden, vazgeçilmezlerden olan güller hem renkleri ile hem de mis kokuları ile yaza hak ettikleri enerjiyi verirler. Her çeşidi bahçelere yakışır. Ancak eğer ortam buna müsaitse sarmaşık gülleri bahçeler için güzel bir örtücüdür.

Gül yetiştirilecek alanda bolca ışık olmalıdır. Hatta birçok çiçeğin aksine gül direkt açı ile güneşe maruz kalsa bile zarar görmeyecek bir bitkidir. Sıcaklık gün için biraz kritiktir. Sağlıklı bir gül yetiştiriciliği için ihtiyacınız olan sıcaklık 16 – 23 derece arasıdır. Şayet sıcaklık artarsa çiçeklenme hızlanacaktır ancak bu hızlanma gül kalitesini düşürmektedir. Taze killi-tınlı ve organik maddelerce zengin topraklarıda gül yetiştirmeniz kaliteli çiçekler açısından önemlidir. Sulama yapılırken çiçeklere zarar vermeden sap ve dikenler de sulanmalıdır.

Gül yetiştirme hakkında detaylı bilgi için sizleri buraya alalım.

9- Akşam Sefası

Akşam Sefası
Akşam Sefası, Görsel Kaynak: Pinterest

Tam da adına göre bir çiçek… Sıcak yaz günleri biterken kendinizi bahçenize attığınız anda hem günün hem de bahçenizin sefasına varırken güzel görünümü ile sizi memnun edecek bir çiçektir Akşam Sefası.

Yoğun bir ilgi ve bakım beklemeyen Akşam Sefası bol güneş sever. Gölgede kalmamak dışında bir arzusu yoktur sizden. O yüzden bahçenizin güneş gören yerlerinde mutlu mesut yaşayacaktır. Bu bitki suyu iyi geçirebilen, drenajı yüksek toprakları sever böylece her gün sulama yapabilirsiniz. Akşam Sefası bitkisini yakından tanımak isteyenler Gündüz Uyuyan Güzel: Akşam Sefası yazımıza göz atabilir!

10- Çarkıfelek

Çarkıfelek
Çarkıfelek, Görsel Kaynak: plants live

Hemen herkesin adını duyduğu, bahçe çiçeği denince akla ilk gelenlerden ancak bir çiçek olduğunu bilmediği bitkidir Passiflora. Onu daha ziyade uyku getiren bir sakinleştirici olarak tanıyanlar için söyleyelim, o aslında bu kadar güzel ve ilginç bir çiçek. Çarkıfelek bitkisi olarak da bilinen Passiflora gölgeli ve nemli duvar diplerinde, saksıda veya bahçede yetiştirilebilen bir bitkidir. Hemen her toprakta yetişen bu bitki iyi drenaj sağlanmış topraklarda mutlu mesut yaşayabilir.

Suyu sever ancak yaz aylarında suya biraz daha fazla ihtiyaç duyar. Bilhassa sıcak günlerde ve çiçeklenme zamanlarında onu susuz bırakmamanız gerekir. Çarkıfelek bitkisi yaz aylarında çiçek açar ve kış aylarına doğru bu çiçekleri döker. İlginç tondaki çiçekleri ile Passiflora hakkında daha detaylı bilgi arayanlar ilgili yazımızı inceleyebilirler. Ayrıca tıbbi kısmı ile alakalı bir kullanım sağlamadan önce de doktorunuza danışmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Yaz çiçeklerinin en popüler olanlarını sizler için derledik. SDiz de bu çiçekleri ekerek yazın en güzel bahçesini kendiniz için hazırlayabilirsiniz. Sadece yaz ile sınırlı kalmak istemeyenler, bahçe çiçekleri bakımı hakkında olan yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir