El Yapımı Babalar Günü Hediyeleri


-4
-4 points

Bu yıl Babalar Günü’nde babasına elleri ile hediye hazırlamak isteyenler burada mı? Her yaştan babaya hazırlanabilecek Babalar Günü için el yapımı hediyeleri sizler için araştırdık. Bu hediyeleri dilerseniz kendi babanız için hazırlayabilir dilerseniz de çocuklarınıza yardımcı olarak babalarına elleri ile hediyeler hazırlamalarına destek olabilirsiniz.

İster babaya sürpriz doğum günü fikirleri olarak değerlendirin ister Babalar Günü sürprizi, bu el yapımı hediyeler ile babanızı çok mutlu edebilirsiniz.

Kravat Şeklinde Anahtarlık

Babalarımız için kravat şeklinde bir anahtarlık yapabiliriz. Bunun için ihtiyacımız olan şeyler;

 • Eski bir kravat (Eğer eskiden severek kullandığı ve şu anda yıprandığı ya da yırtıldığı için kullanamadığı bir kravatı varsa daha iyi olur.)
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Anahtarlık halkası, zincir ve anahtarlık klipsi
kravat anahtarlık
Görsel Kaynak: diy-is-fun

Eğer malzemeler hazırsa yapım aşamasını anlatmaya başlayalım. Yukarıdaki fotoğraftan bu aşamaları adım adım takip edebilirsiniz. Kravatın arkasında kalan, ince kısımdan bir miktar kesiyoruz. Bir karış kadar bir boyut yeterli ancak yine de kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Ardından anahtarlık halkasını bu kumaş parçasının ortasından geçiriyoruz. Kumaşın dikişlerini görebilecek şekilde yerleştirip sol tarafa katlıyoruz. Ardından yukarıdaki görselin 2. satırının 1. sütununda olduğu gibi bağlantı noktasının ucunu, halkanın içinden geçtiği yerin etrafına sarıyoruz.

Ardından aşağıdaki görselde olduğu gibi bağlantının uç noktasını halkadan ve düğümden geçiriyoruz.

Sonrasında bir kravatı bağlar gibi aşağı çekerek sıkılaştırıyoruz.

kravat anahtarlık
Görsel Kaynak: diy-is-fun

Neredeyse bitti. Şimdi elimizdeki mini kravatı ters çevirip fazla kısmı makas ile kesiyoruz. Bu şekli ile hazır. Dilerseniz üçgen şekilde de kesebilirsiniz fazla kısmı.

Örgü Bileklik

Spor tarzda giyinmeyi seven babalara da şık babalara da uyumlu örgü bir bileklik yapmaya ne dersiniz? Babanızın sevdiği bir renkte bileklik yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler bir miktar paracord ip ve makas.

İlk olarak paracord ipin ne olduğundan bahsedelim. Türkçeye paraşüt ipi olarak çevrilen bu ip çok dayanıklı olması ile biliniyor ve kolayca bulabileceğiniz bir iplik çeşidi.

erkek bilekliği
Görsel Kaynak: stormdrane

Bir miktar ip kestikten sonra ortadan ikiye katladığımız ipi yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi uç kısımlar yukarıda olacak şekilde avucumuzun tersine doğru alıyoruz ve az önce katladığımız orta kısmın içerisinden geçiriyoruz. Ardından avucumuzdan çıkarıyoruz ve 4. fotoğrafta olduğu gibi parmağımıza takıyoruz.

Fotoğrafta da adım adım anlatıldığı gibi bilekliğimizi örmeye başlıyoruz. Düzelte düzelte, adım adım ilerleyerek örüyoruz. Görselleri teker teker inceleyerek 0 hata ile bilekliği örebilirsiniz.

erkek bilekliği
Görsel Kaynak: stormdrane

Bileğe uygun olacak kadar ördükten sonra yukarıdaki fotoğrafın ilk görselinde olduğu gibi iplikleri yukarı kenarlardan geçirip uzun kalan kısmın birazını kesiyoruz. Ancak hepsini kesmeyin. Çünkü babanız bunu bileğine taktıktan sonra kendine göre sıkıştırıp sabitleyecek ve bağlayacak. İşte bu kadar!

Babaya Özel Kurabiyeler

baba kurabiyesi
Görsel Kaynak: whats gaby cooking

Babalar Günü için babanıza lezzetli bir kurabiye yapabilirsiniz. Üzerinde bonbon şekerler olan bu güzel kurabiyenin tarifi ise şöyle:

Malzemeler;

 • 230 gram (Yaklaşık 1 su bardağı) tereyağı
 • 1 su bardağı beyaz şeker
 • 1 su bardağı esmer şeker
 • 2 adet yumurta
 • 2 su bardağı un
 • 2,5 su bardağı öğütülmüş yulaf
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tuzu
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 su bardağı bonbon şeker
 • 1 su bardağı çikolata
 • isteğe bağlı: 1 su bardağı kurutulmuş yaban mersini ve 1 su bardağı kıyılmış kuru kayısı

Yapımı:

Öncelikle fırınımızı 190 dereceye alıp ısıtmaya başlıyoruz. Ardından bir kap içerisin aldığımız erimiş tereyağı ve şekeri iyice çırpıyoruz. Bu işlemi ara vermeden 2 dakika boyunca uyguluyoruz. Ardından önce birinci yumurtayı ekleyip çırpıyoruz, ardından ikinci yumurtayı. Karışım homojen bir hal aldıktan sonra vanilyayı da karışıma ekliyoruz.

Farklı bir kap içerisinde un ve yulafı yüksek hızda çırpıyoruz. Ardından kabartma tozu ve tuzu dahil ederek karıştırmaya devam ediyoruz ve ilk başta hazırladığımız sıvı karışım ile birleştiriyoruz. Son olarak bonbon şekerler, çikolatalar ve meyveleri ilave ediyoruz.

Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine çok da büyük olmayan parçalar halinde diziyoruz. 10-12 dakika kadar bir pişme süresi var. Ancak her fırında değişiklik olabileceği için, kontrol etmenizde fayda var.

Fırından çıkan kurabiyelerinizi yemeden önce mutlaka dinlendirin yoksa çikolatalar ağzınızı yakabilir.

Bu kurabiyeleri dolduracağınız bir kavanoza, babanız için hazırlamış olduğunuz etiketi de yapıştırarak lezzetli hediyenizi verebilirsiniz.

Fotoğraf Çerçevesi

baba için çerçeve
Görsel Kaynak: matchups

Bu seferki önerimiz gerçekten çok kolay! Bir çerçeve etrafına çocukluk arabalarınızı silikon tabancası ile yapıştırın ve babanızla çekilmiş olduğunuz en güzel fotoğrafı çerçeve içerisine yerleştirin!

üçgen prizma

Eğer fotoğraf çerçevesini de siz yapmak istiyorsanız bunun için kalın mukavvalar ya da kontra plaklar kullanabilirsiniz. Malzemeleriniz ne olursa olsun ilk olarak iki adet dikdörtgen parçaya ihtiyacınız var. Bu parçalardan birinin içerisine kenarlardan 4’er cm pay bırakarak bir dikdörtgen daha çizin ve o kısmı keserek çıkarın. Ardından dilediğiniz fotoğrafı çerçeve içerisine yerleştirip çerçeveleri birbirlerine yapıştırın.

Son olarak çerçevenin atakta durabilmesi için bir ayaklık yapacağız. 3 parça aynı boyutta dikdörtgen ve bu dikdörtgenlerin kısa kenarları ile aynı ölçüde 2 adet eş kenar üçgen kesiyoruz. Uzun kenarları bir üçgen şeklinde yapıştırıp üst ve alt kısımlarını üçgenler ile kapatıyoruz.

Yandaki şekli oluşturabilecek şekilde bir üçgen prizma hazırlıyoruz ve bir kısmını çerçeve arkasında yapıştırıyoruz.

Deri Kartlık

Babalarımızın gururla kullanacakları şık bir kartlık yapmaya var mısınız? Ancak bu hediye biraz uğraş istiyor çünkü dikiş makinesi kullanacağız. -Sadece birazcık-

kartlık
Görsel Kaynak: carla schauer

Yukarıda görmüş olduğunuz şık kartlık için gerekli malzemeler şöyle;

 • 3 deri parçası (Aynı renkte ya da farklı renklerde olabilir.)
 • İplik
 • Kalem
 • Makas
 • Bozuk para
 • İsteğe bağlı monogram

Malzemeleri hazırladıktan sonra işe koyulabiliriz. Deri parçalarımızın ikisi aynı boyda olurken biri daha küçük olacak. Büyük olan deri parçalarımızın ölçüleri 6 cm x 19 cm, küçük deri parçası ise 6 cm x 7 cm olacak. Büyük deri parçalarımız esas boyutu temsil ederken küçük deri parçası bizim için cep olacak. Bu sebeple, eğer farklı bir ölçü kullanacaksanız bunu dikkate almanızı öneririz.

cüzdan
Görsel Kaynak: carla schauer

Derileri kestikten sonra ilk iş büyük olan deri parçamızın birini düz bir yüzeye yerleştiriyoruz. Bize bakan kısım, kartlığın içerisinde kalacak olan kısım olmalı. Ardından kısa olan kenarlardan birinin tam ortasına bir bozuk para ile yarım daire çiziyoruz. Daha sonra bu parçayı dikkatlice kesiyoruz.

Neredeyse bitmek üzere. Şimdi aynı boyutta olan iki deri parçasını birbirileri ile üst üste yerleştiriyoruz. Cep için ayırdığımız kısımdan ise bir üçgen parça kesiyoruz.

Tüm deri parçalarını üst üste koyduğumuz zaman, yukarıdaki fotoğrafın 3. görselinde olduğu gibi görünmesi gerekiyor. Ardından Dikiş makinesi ile uzun sağ ve sol kenarlar ile en alt kenarı dikiyoruz.

İşte bitti. Dilerseniz süsleme yapabilir ve babanızın adının, soy adının baş harfleri ile hazırlanmış bir monogramı kartlık üzerine kalıcı mürekkep, damga veya başka bir yöntemle uygulayabilirsiniz.

Babaya evde yapılabilecek sürprizler bunlarla da bitmiyor. Babalar Günü için babanıza güzel bir kahvaltı hazırlayabilir ve onun istediği gibi bir gün geçirebilirsiniz. Birlikte oyunlar oynayabilir, yazın güneşinin tadını çıkarabilir ve unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

El yapımı babalar günü hediyeleri için malzemeler ve diğer hediye seçeneklerini Çiçeksepeti‘nde bulabilir, Babalar Günü Hediye Fikirleri (20 Hediye Önerisi) ve Ucuz Babalar Günü Hediyeleri yazılarımızdan hediye fikirler edinebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seda Sipahi