Çiçek Bakımı

Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları

Çiçeklerin insanlar üzerindeki harika etkilerini bilmeyen yoktur. En sevdiğiniz, rengarenk bitkileri balkonlarınızda, salonlarınızda, ofislerinde yetiştiriyorsunuz. Peki size olan faydalarını biliyor musunuz? İşte bu yüzden sizin için evde bitki bulundurmanın faydaları nelerdir? sorusuna yanıt olacak bu yazıyı hazırladık.

Özelikle iç mekan bitkileri, yalnızca iyi görünen bitkiler değildir. Bu bitkiler aynı zamanda zihinsel ve fiziksel olarak da iyi hissetmenize yardımcı olurlar. Bitkilerin insanları mutlu ettiği söylentisi aslında doğrudur. İç mekan bitkileri; hareket etmek, çalışmak veya dinlenmek için hoş bir ortam oluşturmanıza yardımcıdır.

Yapılan araştırmalara göre iç mekan bitkilerinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ruh halinizi, üretkenliğinizi, konsantrasyonunuzu ve yaratıcılığınızı arttırır.
  • Stresi ve yorgunluğu azaltır.
  • Toksinleri emerek, nemi arttırarak ve oksijen üreterek iç mekanın havasını temizler.
  • Steril bir hayat oluşturur.
  • Sizi mutlu eder. :)

Hadi gelin, bu faydaları biraz daha yakından inceleyelim.

Evde Bitki Yetiştirmenin Faydaları

Ruh halinizi, üretkenliğinizi, konsantrasyonunuzu ve yaratıcılığınızı arttırır.

Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları
Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları, Ruh halinizi, üretkenliğinizi, konsantrasyonunuzu ve yaratıcılığınızı arttırır

Çoğumuz yeşilliğe yakın olmanın daha iyi hissetmemizi sağlayacağını biliyoruz . Hatta etrafımızda bitkiler olmadığında istemeden daha fazla sıkıntı yaşıyoruz. Ayrıca ruh sağlığımız bu durumdan oldukça kötü bir şekilde etkileniyor. Akademik çalışmaların önemli bir bölümü, iç mekan bitkilerinin bu noktada bize yardımcı olduğunu kanıtlıyor. İç mekan bitkilerinin olduğu alanlarda çalışan, okuyan, vakit geçiren insanların üretkenliği, konsantrasyonu ve yaratıcılığı diğer insanlara göre çok daha fazla şekilde artış gösteriyor. Siz de evinizde ya da ofisinizde çeşitli iç mekan bitkileri alıp, onlara yaşam alanlarınızda yer vererek bunu denemek ister misiniz? Evinizi ya da iş yerinizi daha mutlu ve üretken bir hale getirmek birkaç tık uzağınızda.

Stresi ve yorgunluğu azaltır.

Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları
Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları, Stresi ve yorgunluğu azaltır

Biraz moraliniz bozulduğunda, canınız sıkıldığında bir parkta ya da doğanın içinde yürümek şaşırtıcı bir etkiye sahiptir, değil mi? Çünkü doğa ile temas ettiğinizde gevşeme artarken zihinsel yorgunluk ve stres seviyesi azalır. Yeşilliklere dokunmanın bilinçsiz bir sakinleştirici etkisi yaratır. İç mekan bitkilerinin bulunduğu yerlerde stres ve yorgunluk azalacağı için performans ve verimlilik de giderek artar.

Toksinleri emerek, nemi arttırarak ve oksijen üreterek iç mekanın havasını temizler.

Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları
Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları, Toksinleri emerek, nemi arttırarak ve oksijen üreterek iç mekanın havasını temizler

Kapalı alandaki hava kirliliği, genellikle yapı malzemeleri, evdeki küf ve virüslerin bir sonucu olarak hava sirkülasyonunu mümkün olduğunda hava geçirmez hale getirir ve soluduğunuz hava kalitesini, enerji verimliliğini düşürür. İyi haber şu ki; sahip olduğunuz iç mekan bitkileri tam olarak bu noktada devreye girerek toksinleri emerek, onları ayırarak kendi kullanabileceği hale getirir ve sizin soluduğunuz havanın daha iyi ve kaliteli bir hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda iç mekan bitkilerinin karbondioksit seviyeleri düşürme, nem oranını dengeleme gibi özellikleri de bulunur. İç mekanda tercih edebileceğiniz, NASA tarafından hazırlanan listeye göre havayı temizleyen bitkiler arasında; Krizantem(Kasımpatı), Phoenix Roebelenii, Aşk Merdiveni, Spider Plant, Salon Palmiyesi, Gerbera, Duvar Sarmaşığı, Kimberly Queen Fern, Bamboo Palm (Areka), Cornstalk Dracaena yer alıyor.

Steril bir hayat oluşturur.

Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları
Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları, Steril bir hayat oluşturur

Yapılan araştırmalara göre iç mekan bitkilerinin arka plan gürültüsü nü azaltma gibi bir etkisi de bulunuyor. Araştırmaların sonucu bitkilerin yapraklarının arka plandaki gürültüyü emdiğini, kırdığını veya yansıttığını gösteriyor. Hatta Londra’daki South Bank Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan bir öğrencinin araştırmalarına göre bazı bitkiler, özellikle yüksek frekansları emme konusunda oldukça etkili. İş yerinizi ya da evdeki çalışma ortamınızı daha sakin bir hale getirmek için daha fazla bitkiye yer açmayı düşünebilirsiniz.

Sizi mutlu eder. :)

Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları
Evde Bitki Bulundurmanın Faydaları, Sizi mutlu eder

Yukarıda saydığımız tüm bu etkilerin yanı sıra bitkilerin bize kendimizi daha iyi hissettirdikleri ve bizi mutlu ettikleri de aşikar. Sadece dekorasyon ögesi olmanın çok daha ötesindeki bitkiler, bizimle aynı ortamda bulunarak hayatımız daha parlak ve daha keyifli bir hale getiriyorlar. Enerjimizi yönetmemizi, stresimizi kontrol altında tutmamızı sağlıyorlar. Doğayı iç mekanlara taşımak ve iç mekanlarda yeni bir doğa yaratmaya çalışmak; insanların binlerce yıldır başvurduğu ve sürdürdüğü alternatif bir yaşam.

Bunların da ötesinde; bitkilere olan sevgimiz ve yatkınlığımıza verilen bilimsel bir isim bile var: Biophilia! Biophilia, evremin bir sonucu olarak doğal çevreleri tercih etme eğilimimiz olarak tanımlanıyor.

Çalışma ortamında bulunduklarında dikkatinizi toplamanızı ve daha verimli olmanızı sağlayan, görüntüsüyle doğal sakinleştirici etkisi yaratan, ne zaman ve nerede olursa olsun bulunduğu her yerde zihninizi ve ruhunuzu rahatlatan, hem duyularınızı hem zihninizi canlandıran bu müthiş bitkilere henüz şans vermediyseniz elinizi çabuk tutun deriz.

ÇiçekSepeti‘nin birçok üründeki aynı gün teslimatı ve farklı ödeme seçenekleri sayesinde bitkilere ulaşmanız çok kolay!

Siz bitkilerinizle bir araya geldiğinizde ya da onlardan uzak kaldığınızda nasıl hissediyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir