Evinize Bahar Havası Getirecek 10 Saksı Bitkisi


1
1 point

Bahar yavaş yavaş kendini göstermeye başlamışken birkaç saksı bitkisi ile evinizin havasını değiştirmek ister misiniz? Orkide, skulent, kaktüs, kokedama… Evinizde baharı yaşamanın birçok yolu var!

Dünyaca içinde bulunduğumuz salgın hastalık (koronavirüs) döneminde evimizde çok daha fazla vakit geçirir olduk. Tabii evde geçirdiğimiz vakit arttıkça evimizdeki eşyaları da daha sık yeniler olduk. Biz bu yazımızda evinize alacağınız çeşitli iç mekan bitkileri ile evinizin havasını nasıl değiştirebileceğinizi ve bahar havasını evinize nasıl taşıyabileceğinizi derledik.

Çeşitli saksı bitkilerini incelemek için ÇiçekSepeti‘nin Saksı Çiçekleri kategorisine göz atabilirsiniz. Evinize yeni bir soluk katan saksı çiçeklerinin bakımını doğru şekilde yapmak için de Saksı Çiçekleri Bakımı Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Evde Yetiştirebileceğiniz Saksı Bitkileri

1- Orkide

Orkide
Orkide, Evinize Bahar Havası Katar

Hem bakımı zahmetsiz hem de güzel kokulu ve şık olan orkideler evinizin havasını değiştirecek en güzel bitkilerden biri. Beyaz, mor, pembe, sarı ve mavi renkleriyle güzelliğin ve asilliğin simgesi olan orkideleri evinizin direkt güneş ışığı almayan ama ışık alan bir yerinde cama yakın şekilde yerleştirebilirsiniz. Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır? yazımızda çiçeğin bakımıyla ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

2- Bonsai

Bonsai
Bonsai, Evinize Bahar Havası Katar

Çin’den Japonya’ya uzanan bir bitki yetiştirme sanatı olan bonsai, evinizde minik bir orman varmış hissi uyandırabilir. Ufak ve etkileyici görüntüsüyle bonsai, bulunduğu her ortamda sizi mutlu eder. Hem bitkiyle hem de bitkinin bakımıyla ilgili ayrıntıları Bonsai Ağacı Nasıl Yetiştirilir? yazımızda okuyabilirsiniz.

3- Guzmanya

Guzmanya
Guzmanya, Evinize Renk Katar

Bulunduğu her ortama renk katan, pembe, kırmızı, turuncu tonlu güzel çiçekleri olan guzmanya bitkisi, evinizin her köşesine çok yakışacaktır. İki günde bir kireçsiz ılık suyla sulamanız gereken bu bitki, güneş ışığına direkt maruz kalmayan, hafif gölgeli yerlerde bulunmayı çok sever. Uzun yıllar size arkadaşlık edebilecek olan guzmanya bitkisine bu bahar şans vermeye ne dersiniz?

4- Schefflera/Şeflera

Schefflera/Şeflera
Schefflera/Şeflera, Evinizi Farklılaştırır

Yaprakları yeşil, sarı ve beyaz renklerden oluşan şeflera/schefflera bitkisi, bulunduğu her ortama huzur katar. Şeflera bitkisi, direkt güneş ışığından uzakta bol ışıklı bir yerde durmayı severken cam-kapı ağzı gibi çok rüzgar olabilecek yerlerde bulunmaktan da hoşlanmaz. Evinize alacağınız bir şeflera saksı bitkisi ile ortamınızın çok farklılaşacağını söylemek yanlış olmaz! Schefflera ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Schefflera Bitkisi Bakımı yazımıza göz atabilirsiniz.

5- Dieffenbachia

Dieffenbachia
Dieffenbachia, Baharı Evinize Taşır

Yazın haftada 2, kışın haftada 1 sulamanız gereken büyük, yeşil yapraklı Dieffenbachia bitkisi evde uzun süre dostunuz olabilecek bir bitki. Dieffenbachia bitkisinin güzel görüntüsüyle baharı evinize klayca taşıyabilirsiniz. Kocaman yeşil yaprakları olan dieffenbachia bitkisinin bakımı ve yetiştirilmesiyle ilgili ayrıntıları Salonların Yeşil Güzeli Dieffenbachia Bakımı ve Yetiştirilmesi yazımızda okuyabilirsiniz.

6- Sukulent

Sukulent
Sukulent, Evinize Bambaşka Bir Hava Katar

Etli ve kalın yapraklarıyla uzun süre susuzluğa dayanabilen, uzun ömürlü sukulentler, özellikle çalışma masası gibi alanları süslemek için ideal bitkilerden. Bir bitki ile çalışma ortamınıza bambaşka bir hava katabilirsiniz. Sukulentler hakkında daha fazla bilgi almak ve sukulentleri ayrıntılarıyla öğrenmek için Sukulent (succulent) Nasıl Yetiştirilir? Çoğaltılır? (Sukulent Rehberi) yazımızı okuyabilirsiniz.

7- Kaktüs

Kaktüs
Kaktüs, Evinize Bahar Havası Katar

Yaprakları olmayan, gövdesinde bolca diken bulunduran, küçük sevimli çiçekleri olan kaktüsler de yine çalışma masaları, mutfaklar gibi küçük alanlarda büyük etkiler yaratabilecek saksı bitkilerinden biri. Evinizde bahar havası yaşamak için bazen bir kaktüs yeter de artar bile! Çok sevdiğiniz kaktüslerin ömrünün daha uzun olması için Kaktüs Bakımının İncelikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

8- Kokedama

Kokedama
Kokedama, Şık Görünüşüyle Bulunduğu Ortama Modernlik Katar

Japon bonsai biçimi olan kokedamalar, bitkinin köklerinin saksıda bir toprağın içinde değil; yosuna sarılmış yuvarlak hale getirilmiş bir toprağın içinde olan ve yosunun etrafının iple sarıldığı modern bir bitki türü. Kokedamanızın yapraklarını haftada 3-4 kez sprey ile sulayabilir, 10-15 günde bir su doldurduğunuz bir kabın içerisine kokedamanızı koyarak toprağının ıslanmasını sağlayabilirsiniz. Hala şık, modern ve güzel bir kokedamaya sahip değilseniz satın almak için ÇiçekSepeti doğru adres!

9- Spathiphyllum/Barış Çiçeği

Spathiphyllum/Barış Çiçeği
Spathiphyllum/Barış Çiçeği, Evinize Bahar Havası Katar

Barış çiçeği ve yelken çiçeği anlamlarını da taşıyan spathiphyllum bitkisi zarif ve beyaz çiçeğiyle gözlerinizi kamaştırabilir. İlkbahar ve sonbaharda çiçek açan barış çiçeği, ev şartlarına kolayca uyum sağlayacağı için uzun süre sizinle birlikte yaşayan bir saksı bitkisi olacaktır. Spathipyllum/Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? derseniz; Barış Çiçeği Spathipyllum yazımızı mutlaka okumalısınız!

10- Kraton

Kraton
Kraton, Evinize Bahar Havası Katar

Karanlık bölgeler için ideal bitkilerden biri olan kraton, eviniz çok fazla güneş almıyorsa sizin için ideal bitki demektir. Alternatif ışıklarla yaşamını sürdürebilen kraton bitkisini toprağının nemini kontrol ederek sulayabilirsiniz.

Saksı bitkileriyle ilgili merak ettiklerinize cevap olabilecek diğer yazılarımıza göz atın!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aybuke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke Dizman, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya, içerik üretimi, editörlük gibi pozisyonlarda çalıştıktan sonra 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.