Balkon ve Teraslar İçin 10 Yaz Bitkisi


2
2 shares, 2 points

Evlerimizde geçirdiğimiz vaktin her geçen gün Korona virüs (Covid-19) dolayısıyla arttığı bugünlerde, evlerimizi, balkonlarımızı, teraslarımızı süslemek oldukça önemli bir hal almış durumda. Bu yazımızda sizler için, evinize yeni bir soluk getirecek, balkon ve teraslar için farklılık yaratacak 10 yaz bitkisi önerisini bir araya getirdik.

Evde bitki yetiştirmek birçok faydası bulunuyor. Evde bulunan bitkiler; evin havasını temizliyor, rahatlatıyor, konsantre olmanıza yardımcı oluyor ve her şeyden önce sizin mutlu olmanızı sağlıyor.

Oturup kafa dinlemek, bir bardak çay içmek, güneşin tadını çıkarmak ve biraz keyif yapmak istediğinizde kendinizi balkonlara ve teraslara attığında daha güzel, şık ve çiçekli manzaralarla karşılaşmak istemez misiniz? Duvarlar arasında bir küçük bahçe yaratmak isterseniz gelin yetiştirmesi oldukça kolay olan çeşitli balkon ve teras bitkilerinin ayrıntılarına bakalım!

Eviniz ya da ofisiniz için çeşitli bitkilere, aynı gün teslimat ve farklı ödeme seçenekleri ile birlikte ÇiçekSepeti‘nden ulaşabilirsiniz.

Balkon ve Teraslar İçin Çeşitli Bitkiler

1- Hercai Menekşe

Hercai Menekşe
Hercai Menekşe, Görsel Kaynağı: yasemin.com, Evinizi Rengarenk ve Şık Bir Hale Getirir

En çok satılan süs bitkilerinden olan ve bakımı zor olmayan rengarenk menekşeler balkon ve terasların gözde çiçekleri arasında yer alır. Pencere önü güzeli hercai menekşe bu yaz evinizi rengarenk ve şık bir hale getirecek. Yılın büyük bir kısmını çiçekli olarak geçiren bu bitkiye hala balkonunuzda yer vermediyseniz bu yıl tam sırası! Menekşe bitkisiyle ilgili daha fazla şey öğrenmek isterseniz Menekşe Bakımı ve Gloksinya (Bardak Menekşesi) Çiçeği Nedir? Nasıl Yetiştirilir? yazılarına göz atabilirsiniz.

2- Sardunya Çiçeği

Sardunya Çiçeği
Sardunya Çiçeği, Görsel Kaynağı: yemek.com

Sardunyalar dört mevsime de dayanıklı olmalarıyla bilinen, rengarenk çiçekleriyle balkonların gözdeleri olan çiçekler arasında yer alır. Kendileri özgü kokuları,renkli çiçekleri ve kolay bakımlarıyla sardunya çiçeğinin güzelliği yanında birçok faydası olduğu da biliniyor. Bunlardan biri; algıladığı bazı maddelerin mikropları kovma hatta yok etme özelliği olduğu. Sardunya çiçeğiyle ilgili bilinmeyenler için Sardunya Çiçeği Hakkında Bilinmeyenler (Sardunya Bakım Rehberi) yazımıza göz atmayı unutmayın.

3- Begonya

Begonya
Begonya, Balkon ve Teraslarınızı Süsler

Balkon ve teraslarınızı süsleyebileceğiniz güzel bitkilerden biri de begonya! Yaz döneminde açan renk renk çiçekleriyle gününüzü güzelleştirecek güzelliğe sahip begonyaları yaz boyu balkonlarınızda yetiştirebilirsiniz. Çiçekleri dışında yapraklarıyla da dekoratif görünen begonyalar, evlerde sıklıkla tercih edilebilen bitkilerdendir. Begonya çiçeği nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır gibi bilgilere Begonya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

4- Yuka Bitkisi

Yuka Bitkisi
Yuka Bitkisi, Balkon ve Teraslarınızı Süsler

Dış mekanlarda sıklıkla rastlanan, bakımı doğru yapıldığı sürece yaprak dökmemesiyle tanınan yuka bitksisi, balkonlarınızı ve teraslarınızı da süsleyebilecek, güzel bitkiler arasında yer alır. Ana vatanı Amerika Kıtası olan yuka bitkisi ülkemizde avize ya da hançer çiçeği isimleriyle de anılıyor. Dik forumlu yapraklarıyla evlerinizi en sevdiğiniz köşelerine, balkonlarınıza ve teraslarınıza farklı bir hava katacak yuka bitkisi, oldukça gösterişli bir bitkidir. Dış mekan bitkileri arasında oldukça sevilen ve tercih edilen bu bitkiyi bu yaz siz de balkonlarınızda ya da teraslarınızda görmek isterseniz birkaç tıkla ona ulaşabilrisiniz!

5- Petunya

Petunya
Petunya, Görsel Kaynağı: yasemin.com, Çok Yıllık Bitki Olduğu İçin Yaz Boyu Balkonunuzu Çiçekle Donatır

Çok yıllık bitkiler arasında yer alan petunyalar, uygun şartlar sağlandığında uzun seneler boyunca balkonlarınız süsleyebilir. Bütün yaz boyunca balkonlarınız ve teraslarınızı rengarenk çiçeklerle donatacak olan petunyaları balkonunuza taşımak için en uygun zamanlardan biri. Farklı bir çeşit petunya olan Night Sky Petunya’nın ayrıntılarıyla ilgili her şeyi Büyüleyici Güzellikte Bir Çiçek: Night Sky Petunya yazımızda bulabilirsiniz.

6- Krizantem

Krizantem
Krizantem, Evinizde Yaz Havasını Yaşamaya Katkı Sağlar

Masumiyeti ve bolluğu simgeleyen Beyaz Krizantem ya da daha çok bilinen ismiyle Kasımpatı, dertsiz bakımıyla sevilen çiçekler arasında yer alıyor. Balkonlarda, teraslarda ya da evlerinizin içinde farklı renkleriyle şıklık yaratacak olan krizantemlerin birçok rengine bu yaz evinizde yer verebilirsiniz. Çeşitli hikayelere konu olmuş olan Krizantem’in bakımı ve özellikleriyle ilgili ayrıntıları Kasımpatı (Krizantem) Özellikleri Bakımı ve Hikayesi yazısında sizler için derledik.

7- Ortanca

Ortanca
Ortanca, Yazın Coşkusunu Balkonlarınızda Ortanca İle Yaşayabilirsiniz

Kırları, bahçeleri saran güzel kokusuyla ortanca çiçekleri, ekildiği toprakta bulunan maddelere göre renk değiştiren çiçek toplarıyla ünlü bir bitki. Dünyada birçok ülkede popülerliğini koruyan ortancanın ana vatanı Japonya. Herdem yeşil olan ortanca bitkisinin 80 kadar doğal türü bulunuyor. Mis kokulu güzel ortancayı saksılara ekerek salon, balkon ve teraslarınızı rengarenk çiçeklerle donatabilirsiniz. Yazın coşkusunu evlerinizde, balkonlarınızda doya doya yaşayın!

Ortanca bitkisinin bakımı ve yetiştirilmesiyle ilgili ayrıntılar için Ortanca Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi ve Gölgede Açan Mavi Çiçekler: Ortanca yazılarımıza göz atabilirsiniz.

8- Yıldızpatı/Aster

Aster/Yıldızpatı Çiçeği
Aster/Yıldızpatı Çiçeği, Görsel Kaynağı: HGTV, Dünyanın en Güzel Bitkilerinden Biridir

Papatyagiller familyasının bir üyesi olan, Aster ya da Yıldızpatı bitkisi olarak tanıdığınız bu çiçek, adını çiçeklerinin yıldız gibi şeklinden alıyor. Yaşam alanı oldukça geniş olan ve doğru şartlar sağlandığı süre boyunca, uzun yıllar size eşlik edebilecek aster çiçeği, balkonlarınıza çok yakışacak çiçekler arasında. Dünyanın en güzel bitkileri listesinde de yer alan; asaleti, sabrı ve sadakati simgeleyen yıldızpatı bitkisiyle bu yıl balkonlarınız rengarenk olabilir. Yıldızpatı ya da Aster çiçeği olarak bilinen bitkinin tüm ayrıntılarını Sonbaharın Yıldızı: Aster yazımızda okuyabilirsiniz.

9- Gardenya

Gardenya Bitkisi
Gardenya Bitkisi, Güzel Kokusu ve Rengiyle Balkonları Çok Şık Hale Getirir

Hem bahçe çiçeği olarak hem de saksı çiçeği olarak yetiştirebileceğiniz gardenya bitkisi, kokusu ile evlerin en sevilen bitkilerinden biri haline gelmiştir. Doğada yaklaşık 250 türü bulunan gardenya bitkisinin beyaz çiçeği ve güzel kokusu gören herkesi kendine hayran bıraktıracak cinsten. Balkonlarınıza ve teraslarınıza yapacağınız bu yenilikle bu yaz balkonlarda içilen kahvelerin, yenen yemeklerin keyfi bir başka olacak! En sevilen saksı bitkilerinden biri olan Gardenya bakımı nasıl yapılır, özellikleri nelerdir, tüm ayrıntılarını Gardenya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? yazımızda sizler için derledik.

10- Çuha Çiçeği

Çuha Çiçeği
Çuha Çiçeği, Görsel Kaynağı: sifalibitkiler.net,

Güzeller güzeli görüntüsüyle baktıkça içinizi açacak, çok yıllık bitkiler sınıfında yer alan rengarenk çiçekleriyle gönlünüzde taht kuracak çuha çiçekleri evlerin vazgeçilmez bitkileri arasında yer alıyor. Balkonlarınızda ve teraslarınızda bolca yer verebileceğiniz, hem faydalı hem güzel görüntüsüyle dekoratif olan çuha çiçeğini sizin de daha yakından tanıdıkça çok seveceğinize eminiz. Evleriniz çiçekle dolsun, mis gibi koksun!

ÇiçekSepeti Blog’da lginizi çekebilecek bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aybuke