Doğal Tütsü Yapımı – Evde Tütsü Nasıl Yapılır?


0
evde tütsü yapımı

Kokular, insan psikolojisini etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi olarak biliniyor. Bu yüzden insanlık tarihi boyunca, kokulara büyük önem verilmiş ve verilmeye de devam ediyor. Tarihte farklı amaçlarla sıkça kullanılan ve kökeni çok eskilere dayanan tütsü; günümüzde ortamın havasını değiştirmek ve yaydığı enerjiden yararlanmak için tercih ediliyor. Geçmişte insanlar kendi basit imkanlarıyla tütsüler yaptığı için evinizde tütsü yakmaya karar verdiyseniz kendi tütsünüzü yapabilir ya da hazır çubukları kullanabilirsiniz. Kokularla yakından ilgiliyseniz kokuların zihne etkileri ve parfümlerde kullanılan çiçekler ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Tütsü Yapımı

Ortama hoş bir koku yaydığı için tütsü yapımı ve tütsü kullanımı her geçen gün biraz daha artıyor. Özellikle farklı koku seçeneklerinin bulunduğu hazır çubuk tütsüler; pratikliği nedeniyle sıkça tercih ediliyor. Benzer şekilde bitki yağlarından yapılan tütsüler de mekana hoş bir koku veriyor. Genellikle kimi dinlerdeki törenlerde hoş kokunun yanı sıra iyi enerji yayması için de tütsülerden yararlanılıyor. Eski çağlarda şifa, adak ya da enerji gibi amaçlarla gerçekleşen tütsü yapımı ve kullanımı; günümüzde daha çok bir gelenek olarak devam ettiriliyor. Eski dönemlerde çubuk tütsüler bulunmadığı için insanların kendi tütsülerini farklı yöntemler kullanarak kendilerinin yaptığı biliniyor. Bu nedenle tütsü yakmayı biraz da gelenekleri yerine getirmek ya da eski ritüelleri gerçekleştirmek için tercih edenler; günlük kabuğu gibi farklı ağaç kabukları, otlar ve yağlar kullanarak tütsü yapıyor.

Evde Doğal Tütsü Nasıl Yapılır?

Evde doğal tütsü yapmak için buhurdanlık ve benzeri ürünler kullanılıyor. Ancak buhurdanlık kullanılacağı zaman yağ da kullanmak gerekiyor. Böyle bir eşyanız yoksa kullanmadığınız bir tavayı ve kabı da kullanabilirsiniz. Bitkilerin kokularını ve yaydıkları enerjiyi öğrendikten sonra tütsü yapımında kullanacağınız bitkiyi de belirleyebilirsiniz. Evde tütsü yapımında ilk olarak seçilen bitki demet haline getiriliyor. Ardından kibritle birkaç saniye boyunca yakılıyor. Bitki küle döndüğünde kopup yere düşeceği için otu yakarken mutlaka altında bir kap olması gerekiyor. Ardından yakılan tütsü evin her köşesinde gezdiriliyor. Bulunduğunuz ortamda devamlı tütsünün kokusunu duymak istiyorsanız yine de tütsüyü hemen yanınıza değil biraz daha ileriye koymalısınız. Çünkü tütsü yavaş yavaş yandığı için ortaya çıkan koku da yoğun oluyor ve kişiye ağır gelebiliyor.

Tütsü ile ilgili Merak Edilenler

  • Doğal Tütsü Yapmak için Hangi Bitkiler Kullanılır?

Sedir, günlük ağacı, ardıç, gül, lavanta, ada çayı, manolya ve tarçın; farklı etkileri ve ortama yaydıkları enerji nedeniyle doğal tütsü yapımı için sıkça tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor.

  • Doğal Tütsünün Etkisini Artırmak için Hangi Yağlar Kullanılır?

Doğal tütsülerde; badem yağı, kiraz yağı, tarçın yağı, gardenya yağı, vanilya, sandal ağacı yağı, çam yağı ve misk yağı kullanıldığında tütsünün etkisi artıyor.

  • Tütsü Seçimi Nasıl Yapılır?

Kitap okurken, ders çalışırken, sohbet ederken, dinlenirken ya da yemek yerken farklı tütsüler yakılıyor. Her tütsünün ve kokunun insan vücuduna ve psikolojisine farklı etkileri olduğu için tütsü seçimi yaparken hem bitkilerin hem de yağların etkilerini iyi araştırmak gerekiyor. Beklentinize göre dinginlik veren, enerji yükselten ya da odaklanmayı sağlayan tütsüleri tercih edebilirsiniz. 

  • En Yaygın Kullanılan Tütsüler Hangileridir?

Osmanlı döneminde en fazla yakılan tütsünün odunsu olduğu, çeşitli kaynaklarda belirtiliyor. Kiliselerde ise genellikle günlük ağacından yapılan tütsüler yakılıyor.

Evinizde güzel bir enerji oluşturması ve harika bir koku yaratması için siz de tütsüleri tercih edebilirsiniz. Farklı tasarımlara sahip tütsülükler ve farklı kokulara sahip tütsülerle evinizin atmosferini bir anda değiştirebilirsiniz. Dilerseniz tütsü ve tütsülükten oluşan setleri sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Hoş kokulu tütsüler ve birbirinden şık tütsülükler için ciceksepeti.com’daki ürünleri inceleyebilir ve hemen satın alabilirsiniz. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!