Kedi Nanesi (Kedi Otu) Nedir? Evde Yetiştirilebilir mi?


15
2 shares, 15 points

Kediler için harikalar diyarının kapılarını açan bitki kedi otu nedir? Ne işe yarar? Evde yetiştirilebilir mi? Merak ettiğiniz bütün soruların cevabı bu yazıda!

Kediler evcil canlılar arasında en ilginç olanları desem kaç kişi bana katılır? Sadece kedi videolarını izleyerek bile onlara hasta olabilirsiniz. Onların kafaları bizlerden de çok farklı birbirlerinden de. Cüsselerine bakmadan girmeye çalıştıkları kaplar ve o kapların şeklini almaları; zıplayamayacakları mesafelere korkusuzca dalmaları ve de sebebini anlayamadığımız komik hareketler yapmaları bizleri o kadar güldürür ki, adeta kedilere bağımlı hale geliriz.

kedi otu
Görsel: Front Page Meews

Bir kediyi sokakta sevmeye görün, hele bir de evinizde bir kediyle ev arkadaşlığı ediyorsanız işler çok değişiyor.

Evet, ev arkadaşlığı diyorum çünkü hiçbir zaman bir kediye sahip olamayacağınızı ve artık o evin ona ait olduğunu kabullenmeniz gerekiyor. Anlayacağınız sizin bir kediniz yok, kediniz bir insanı var. Bu çok daha doğru oldu evet 🙂

Kedi bakanların çoğu zaman evlatları gibi kabul ettiği ve koca göbeklerine sarılarak uyumayı dünyanın en güzel aktivitesi saydığı kedilerin ise bayıldıkları bir bitki var. Adı kedi nanesi veya kedi olarak geçiyor. ve pisi pisiler adeta bu ota deli oluyorlar. Peki kedi nanesini evde yetiştirebilir miyiz? Ya da kedi nanesi zararlı mıdır? Gelin bu otu hep birlikte inceleyelim ve aklımızdaki soru işaretlerini giderelim.

Kedi Nanesi Nedir?
kedi nanesi nedir
Görsel: Amazon

Kedi Nanesi Ballıbabagiller familyasından gelen bir bitkidir. Keti otu olarak da bilinir. Botanikteki adı Nepeta Cataria olan bitki aslen Avrupa’da yetişiyor. Adından da anlaşılacağı gibi kendisi aslında bir çeşit nane. Fakat patili dostlarımız onların tadını gayet iyi biliyor ve seviyorlar diye kedi nanesi denmiş.

Kedi nanesi içerisinde bulunan nepetalakton maddesi sayesinde kediler bu bitkiyi fark ediyor. Bu madde bir çeşit yağ ve kedilerde uyarıcı etkisi var. Uyarıcı denildiği zaman aklınıza uyuşturucu gelmesin. Zira kedinizde uyuşturucu etkisi değil zevkten dört köşe olma etkisi yaratıyor bu madde. Ayrıca hoş kokulu. ( En azından kediler için)

Catnip ya da catmint adı ile de biliniyor. Aynı bildiğimiz nanede olduğu gibi tırtıklı yaprakları var ve en fazla 1 metreye kadar boylanabiliyor. Nadir de olsa 2 metreye ulaştığı da görülmüş.

Kedi Nanesinin Kedi Üzerindeki Etkileri Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

Kedi nanesi ile karşılaşan kedicikler genellikle onu dişliyor, yalıyor veya sürtünüyor. Çoğunlukla onu çok seviyor ve neşe dolu birkaç hareket sergilemeye başlıyorlar.

Kedi nanesi etkisindeyken kediler daha hareketli veya daha sakin de olabilirler, yerde çılgınca hareketler yaparak mutluluklarını da gösterebilirler. Bu sanki kedinizin bir uyuşturucu etkisi altındaymış fikrini size verebilir ancak bu kedinizin çok neşeli olduğunda verdiği bir tepkidir aslında. Kaldı ki kedi nanesi faydaları da olan bir bitkidir.

Öncelikle haşin olan kedinizi sakinleştirmek için bu otu kullanabilirsiniz. Kediniz bu bitkiyi çok sevdiğinden bir ödül olarak ona öğretebilir, bir takım eğitimleri verirken kullanabilirsiniz.

kedi nanesi
Kaynak: Giphy
Kedi Nanesi Nasıl Kullanılır?

Kedi nanesini saksıda yetiştirebilir, kurutulmuş ot olarak kullanabilir veya oyuncakların içerisinde gizleyebilirsiniz. Sprey veya toz halinde de bulabileceğiniz kedi otunu yere, kedinizin yatağına veya oyuncağına serpiştirebilirsiniz.

Kediniz doğrudan kedi nanesini yiyebilir bu konuda bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Kedi Nanesi Zararlı mıdır?

Kedi nanesi zararlı bir bitki değildir. Kedilerin fazla tüketmesi bedenlerinde veya psikolojilerinde olumsuz bir etkiye yol açmaz ki çoğunlukla da yeterli miktarda tüketilmesi gözlemlenmiştir.

Kedi nanesi bazı kedilerde agresif bir  yapıya yol açabilir. Şayet kediniz bundan hoşlanmadıysa, bitkiyi ondan uzak tutmanız tavsiye edilir.

Kedi Nanesi Nereden Alınır?
catnip
Görsel: The Spruce

Kedi nanesini petshoplardan, veterinerlerden veya internet kanalları üzerinden edinebilirsiniz. Tohum, ot, yağ veya sprey olarak kedi nanesi temin edebilirsiniz.  Ancak kedi nanesini kendiniz de yetiştirebilirsiniz.

Kedi Nanesi Yetiştirmek
 • Kedi otu veya kedi nanesi tohum, çelik veya kökten ayırma yöntemi ile üretilebilir. Eğer tohumdan üretilecekse yaz başı uygundur. Mayıs ve haziran aylarında tohumla kedi nanesi üretebilirsiniz. (Bunun pek kolay olmadığını hatırlatmakta fayda var, bizim önerimiz bir fide edinmeniz) Fide ekimi olarak da yılın tüm zamanlarında müsaittir. Ancak çiçeklenme havalar ısındığı zaman yani ilkbahar aylarında başlayacak, yaz boyunca da devam edecektir.
 • Yer örtücü özelliği bulunan kedi nanesi için nemli ve gölgeli mekanlar ideal ortamlardır. Yarı gölge bahçelerde rahat yetişir.
 • Kedi otu çok hızlı gelişen bir bitkidir ve çiçekleri çoğunlukla mor ile mavi arasında olsa da beyaz ve pembe renkli olanları da mevcuttur.
 • Kedi otu geçirgen toprakları seviyor yani toprağınızın çok ağır olmaması lazım. Yabani olarak da yetişebilen bu ot, sevdiği bir toprakta bakıma ihtiyaç duymadan yaşayabilir. Ancak toprağının organik maddelerce zengin olması gerekiyor.
 • Çok yıllık olan bu bitki çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklara belli bir süre dayanabilir.
kedi nanesi ve kedi
Görsel: Front Page Meews
 • Kedi nanesi eğer saksıda yetiştirilecekse kaliteli bir saksı toprağı tercih edilmelidir. Havalar soğukken ev içinde muhafaza ettiğiniz bitkiyi bahar ayları ile birlikte dışarı çıkarabilir, açık pencere önlerinde havalandırabilirsiniz.
 • Bitkinizi ev içerisinde yetiştirdiyeseniz ancak bahar ayında dışarı çıkaracaksanız bunu direk olarak yapmanız önerilmez. Önceleri akşamları eve alarak gündüzleri dışarı çıkararak bitkinizin bu duruma alışmasını sağlayın, ardından bitkinizi dışarı alabilirsiniz.
 • Bitki çok fazla bakım istemez ancak evde bakıyorsanız sulama konusunda biraz hassas olmanız önerilir. Kökleri çürütmeyecek kadar su verilmeli, sulama dengeli yapılmalıdır.
 • Kedi naneniz olgunlaşmaya başladığında aynı taze nane toplar gibi yaprak yaprak kopararak kedinize verebilirsiniz. Hatta kedinizin ulaşabileceği bir bölgede yetiştirerek, dilediği zaman kendi kendine yiyebileceği bir alan oluşturabilirsiniz.
 • Ya da kurutarak saklayabilirsiniz. Kuruttuğunuz kedi nanelerini bir çorabın içerisine doldurarak, çorabın ağzını güzelce dikerek patili yavrunuza severek oynayacağı bir oyuncak yapabilir, yatağına serperek ona uyuyacağı yeri alışkanlık haline getirtebilir ya da tırmalama tahtasına biraz sürterek, koltukları değil de tırmalama tahtasını tercih etmesine yardımcı olabilirsiniz.
kedi nanesi
Kaynak: Giphy
Bonus: Kedi Nanesi ile Kolay Kedi Oyuncağı Yapımı

Kedi nanesi hakkında bir sürü bilgi edindik, şimdi sırada patili bebeklerimiz için güzel bir oyuncak yapımı var. İhtiyacımız olan malzemeler gayet basit. Bir adet çocuk çorabı, düğme, kalın iplik, tahta çubuk ve lastik.

kedi nanesi ile oyuncak
Kaynak: parents

Hemen yapmaya başlayalım!

 • Öncelikle çorabın içerisine kurutulmuş kedi otu doldurun. Eğer o kadar çok kedi otunuz yok ise elyaf veya pamuk ile de destek yapabilirsiniz. ya da çorabın diğer tekini kullanabilirsiniz.
 • Ardından iplik ile bir kuşun başını ve kuyruğunu şekillendiriyormuş gibi düşünerek bağlayın. Bu işlemi dikkatli yapın ve sıkıca bağlayın ki içerisinden naneler dökülmesin.
 • Yandaki örnek oyuncakta kuşun gözleri ve gagası için zararsız bir tutkal kullanılmış ancak siz bu konuda tereddütlüyseniz iki küçük düğme ile de işinizi görebilirsiniz.
 • Yaptığınız kuşun boynundan sıkıca bağladığınız lastiği çubuğun içerisine açılan değile geçirerek veya çubuğun bir ucuna sıkıca bağlayarak kedinize neşe dolu dakikalar yaşatacak el yapımı oyuncağınızı tamamlayabilirsiniz.

 

 


9 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. öncelikle bilgiler çok güzel eminim kimse nereden like geldiğini bilmediği için like atamıyodur bende yeni keşvettim eminim görenlerde beğenirr

 2. Ben tohumdan yetiştirdim balkonda beklediğimden cabuk yetişti ve çok hızlı uzuyor.kedilerime yaprak yaprak veriyorum.kurutmak aklıma nedense gelmemişti.tesekkurler

  1. Merhaba, tohumu üstü streç film le kapalı mı yoksa açıkmı yetiştirdi NİZ acaba biz nenli toprakta streç çektik 2 hafta olacak birkaç tane saç kadar filizlendi oda çok zayıf

Seda Sipahi