Çiçek Bakımı

Kedi Nanesi (Kedi Otu) Nedir? Evde Yetiştirilebilir mi?

Kediler için harikalar diyarının kapılarını açan bitki, kedi otu nedir, ne işe yarar? Peki, evde yetiştirilebilir mi? Kedi nanesi hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevabı bu yazıda!

Kedi bakanların çoğu zaman evlatları gibi kabul ettiği ve koca göbeklerine sarılarak uyumayı dünyanın en güzel aktivitesi saydığı kedilerin ise bayıldıkları bir bitki vardır; adı kedi nanesi veya kedi olarak geçiyor. Pisi pisiler adeta bu ota deli oluyorlar. Peki, kedi nanesini evde yetiştirebilir miyiz? Gelin bu otu hep birlikte inceleyelim ve aklımızdaki soru işaretlerini giderelim.

Kedi Nanesi Nedir?

kedi nanesi nedir?
Kedi Nanesi Ballıbabagiller familyasından gelen bir bitkidir. Keti otu olarak da bilinmektedir.

Botanikteki adı Nepeta Cataria olan bitki aslen Avrupa’da yetimektedir. Adından da anlaşılacağı gibi kendisi aslında bir çeşit nanedir. Fakat patili dostlarımız onların tadını gayet iyi biliyor ve seviyorlar diye kedi nanesi denilmiştir.

Kedi nanesinin içerisinde bulunan nepetalakton maddesi sayesinde kediler bu bitkiyi fark etmektedir. Bu madde bir çeşit yağ ve kedilerde uyarıcı etkisi vardır. Uyarıcı denildiği zaman aklınıza uyuşturucu gelmesin. Zira kedinizde uyuşturucu etkisi değil, zevkten dört köşe olma etkisi yaratıyor bu madde. Ayrıca hoş kediler için oldukça hoş kokmaktadır.

Catnip ya da catmint adı ile de bilinen kedi nanesi, aynı bildiğimiz nanede olduğu gibi tırtıklı yaprakları olan bir türdür. En fazla 1 metreye kadar uzamaktadır.

Kedi Nanesinin Kedi Üzerindeki Etkileri Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

kedi nanesi ne işe yarar?

Kedi nanesi ile karşılaşan kedicikler genellikle onu dişler, yalar veya sürtünür. Kedilerin büyük bir çoğunluğu sever ve neşe dolu birkaç hareket sergilemeye başlar.

Kedi nanesi etkisindeyken kediler daha hareketli veya daha sakin de olabilir. Farklı bir şekilde yerde çılgınca hareketler yaparak mutluluklarını da gösterebilirler. Bu sanki kedinizin bir uyuşturucu etkisi altındaymış fikrini size verebilir ancak bu kedinizin çok neşeli olduğunda verdiği bir tepkidir aslında. Kaldı ki kedi nanesi faydaları da olan bir bitkidir.

Öncelikle haşin olan kedinizi sakinleştirmek için bu otu kullanabilirsiniz. Kediniz bu bitkiyi çok sevdiğinden bir ödül olarak ona öğretebilirsiniz. Ayrıca bir takım eğitimleri verirken kullanabilirsiniz.

Kedi Nanesi Nasıl Kullanılır?

Kedi nanesini saksıda yetiştirebilen bir bitkidir. Kurutulmuş ot olarak kullanabilir veya oyuncakların içerisinde gizleyebilirsiniz. Sprey veya toz halinde de bulabileceğiniz kedi otunu yere, kedinizin yatağına veya oyuncağına serpiştirebilirsiniz.

Kediniz doğrudan kedi nanesini yiyebilir bu konuda bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Kedi Nanesi Zararlı mıdır?

Kedi nanesi zararlı bir bitki değildir. Kedilerin fazla tüketmesi bedenlerinde veya psikolojilerinde olumsuz bir etkiye yol açmaz. Kedilerin bir çoğu yeterli miktarda tüketmektedir.

Kedi nanesi bazı kedilerde agresif bir  yapıya yol açabilir. Şayet kediniz bundan hoşlanmadıysa, bitkiyi ondan uzak tutmanız tavsiye edilir.

Kedi Nanesi Nereden Alınır?

Kedi nanesini petshoplardan, veterinerlerden veya internet kanalları üzerinden edinebilirsiniz. Tohum, ot, yağ veya sprey olarak kedi nanesi temin edebilirsiniz.  Ancak kedi nanesini kendiniz de yetiştirebilirsiniz.

Kedi Nanesi Nasıl Yetiştirme Yöntemleri

evde bitki yetiştirme
Kedin nanesi yetiştirmek için aşağıdaki konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Genel Bilgiler

 • Kedi otu veya kedi nanesi tohum, çelik veya kökten ayırma yöntemleri ile üretilmektedir. Eğer tohumdan üretilecekse yaz başı en uygun mevsimdir. Mayıs ve haziran aylarında tohumla kedi nanesi üretebilirsiniz. (Bunun pek kolay olmadığını hatırlatmakta fayda var, bizim önerimiz bir fide edinmeniz)
 • Fide ekimi olarak da yılın tüm zamanlarında müsaittir. Ancak çiçeklenme havalar ısındığı zaman yani ilkbahar aylarında başlayacaktır. Sonrasında ise yaz boyunca da devam edecektir.
 • Yer örtücü özelliği bulunan kedi nanesi için nemli ve gölgeli mekanlar ideal ortamlardır. Yarı gölge bahçelerde rahat yetişmektedir.
 • Kedi otu çok hızlı gelişen bir bitkidir. Çiçekleri çoğunlukla mor ile mavi arasında olsa da beyaz ve pembe renkli olanları da mevcuttur.
 • Kedi otu geçirgen toprakları seviyor yani toprağınızın çok ağır olmaması lazım. Yabani olarak da yetişen bu ot, sevdiği bir toprakta bakıma ihtiyaç duymadan yaşayabilmektedir. Ancak toprağının organik maddelerce zengin olması önemlidir.
 • Çok yıllık olan bu bitki çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklara belli bir süre dayanabilmektedir.

Kedi Nanesi Bakımı

kedi otu bakımı
Evdeki kedi nanesini kedinizin yemesinin hiçbir sakıncası yoktur.
 • Kedi nanesi eğer saksıda yetiştirilecekse kaliteli bir saksı toprağı tercih edilmelidir. Havalar soğukken ev içinde muhafaza ettiğiniz bitkiyi bahar ayları ile birlikte dışarı çıkarabilirsiniz. Açık pencere önlerinde havalandırabilirsiniz.
 • Bitkinizi ev içerisinde yetiştirdiyeseniz ancak bahar ayında dışarı çıkaracaksanız, bunu direkt olarak yapmamalısınız. Önceleri akşamları eve alarak gündüzleri dışarı çıkararak bitkinizin bu duruma alışmasını sağlayın, ardından bitkinizi dışarı alabilirsiniz.
 • Bitki çok fazla bakım istemez ancak evde bakıyorsanız, sulama konusunda biraz hassas olmanız önerilmektedir. Kökleri çürütmeyecek kadar su vermelisiniz. Sulamanın dengeli yapılması oldukça önemlidir.
 • Kedi naneniz olgunlaşmaya başladığında aynı taze nane toplar gibi yaprak yaprak kopararak kedinize verebilirsiniz. Hatta kedinizin ulaşabileceği bir bölgede yetiştirerek, dilediği zaman kendi kendine yiyebileceği bir alan oluşturabilirsiniz.
 • Kedi otunu dilerseniz kurutarak saklayabilirsiniz. Kuruttuğunuz kedi nanelerini bir çorabın içerisine doldurarak, çorabın ağzını güzelce dikerek patili yavrunuza severek oynayacağı bir oyuncak yapabilirsiniz. Bunun dışında yatağına serperek ona uyuyacağı yeri alışkanlık haline getirtebilir ya da tırmalama tahtasına biraz sürterek, koltukları değil de tırmalama tahtasını tercih etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bonus: Kedi Otu ile Kolay Kedi Oyuncağı Yapımı

kedi otu ile oyuncak
Kedi otu hakkında bir sürü bilgi edindik, şimdi sırada patili bebeklerimiz için güzel bir oyuncak yapımı var.

İhtiyacımız olan malzemeler gayet basit. Bir adet çocuk çorabı, düğme, kalın iplik, tahta çubuk ve lastik. Hemen yapmaya başlayalım:

 • Öncelikle çorabın içerisine kurutulmuş kedi otu doldurun. Eğer o kadar çok kedi otunuz yok ise elyaf veya pamuk ile de destek yapabilirsiniz. ya da çorabın diğer tekini kullanabilirsiniz.
 • Ardından iplik ile bir kuşun başını ve kuyruğunu şekillendiriyormuş gibi düşünerek bağlayın. Bu işlemi dikkatli yapın ve sıkıca bağlayın ki içerisinden naneler dökülmesin.
 • Yandaki örnek oyuncakta kuşun gözleri ve gagası için zararsız bir tutkal kullanılmış ancak siz bu konuda tereddütlüyseniz iki küçük düğme ile de işinizi görebilirsiniz.
 • Yaptığınız kuşun boynundan sıkıca bağladığınız lastiği çubuğun içerisine açılan değile geçirerek veya çubuğun bir ucuna sıkıca bağlayarak kedinize neşe dolu dakikalar yaşatacak el yapımı oyuncağınızı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bitki türleri ve kedi bakımı için ihtiyacınız olan ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. öncelikle bilgiler çok güzel eminim kimse nereden like geldiğini bilmediği için like atamıyodur bende yeni keşvettim eminim görenlerde beğenirr

 2. Ben tohumdan yetiştirdim balkonda beklediğimden cabuk yetişti ve çok hızlı uzuyor.kedilerime yaprak yaprak veriyorum.kurutmak aklıma nedense gelmemişti.tesekkurler

  1. Merhaba, tohumu üstü streç film le kapalı mı yoksa açıkmı yetiştirdi NİZ acaba biz nenli toprakta streç çektik 2 hafta olacak birkaç tane saç kadar filizlendi oda çok zayıf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir