Kültür & Sanat

Kış Mevsimini Sevmek İçin 10 Neden

Her mevsimin kendine has, onu özel ve güzel kılan farklı özellikleri vardır. Kış mevsiminde ise bu özellikler saymakla bitmez! Bir kere soğuk havanın insanları bir araya getirmek gibi bir gücü vardır. Ateş başında toplanmalar, birlik olma duygusu, kurulan sofralar, ev toplanmaları, saatlerce oynanan kutu oyunları... Ve daha niceleri kış mevsiminin olmazsa olmazları arasında yer alır. Biz de, soğuk kış günleri kendini iyiden iyiye göstermeye başlamışken kış mevsimini sevmek için 10 neden nedir diye düşündük ve bu güzellikleri araya getirdik!

Kış neredeyse geldi. Belki etrafınız karlar ile dolu ağaçlarla çevrili değil, belki soğuk günleri hiç sevmiyorsunuz. Ama yine de, kış mevsiminin nerede olursanız olun size sunacağı, sizi mutlu edecek bazı özellikleri vardır. Soğuk hava insanları bir araya getirir, büyük aile yemeklerinin sevgi ve mutluluk içinde yenmesini sağlar. Sanki, zaman normalden biraz daha yavaş ilerliyor gibi görünür o güzel sofralarda. Belki siz de bu kış, soğuklara söylenmek ve onu sevmemek yerine yeni başlangıçları kabul etmeyi, her anı zaman içinde yavaş yavaş yaşamayı kabul edebilir ve buna alışabilirsiniz. Kışı sevmek için 10 neden, kış mevsimini sevmeyenlerin bu mevsime biraz daha sıcak bakmasını sağlayacak ve belki kışı sevmenize yardımcı olacak.

Kış aşığı mısınız yoksa kışın her anını, bahar gelene kadar günleri geri sayarak mı geçiriyorsunuz? Bu soruya cevap vermeden önce sizin için bir araya getirdiğimiz, sorunun cevabını değiştirmenizi sağlayacak 10 nedeni mutlaka okumalısınız!

Kış Mevsimini Sevmek İçin 10 Neden

1-) Battaniye altında kahve/kitap keyfi

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Battaniye Altında Kahve-Kitap Keyfi

Dışarısı soğukken evin içinde battaniye altında, sıcacık bir ortamda olmak ve kendine vakit ayırmak oldukça keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Kahve&kitap ikilisine bir de yanınızda mırlayacak bir kedi eklendi mi tadından yenmez! Kendi kendine vakit geçirmenin en keyifli olduğu mevsim kış mevsimidir. Evin içerisi yaz mevsimi kadar sıcak olsa dahi o battaniye dize alınır ve elde çay ya da kahve ile kitap okumanın en keyifli hali yaşanır.

2-) Tüm hafta sonunu film izleyerek geçirmek

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Tüm Hafta Sonu Film İzleyerek Geçirilir

Bilhassa evcimenlerin mevsimi olan kış aylarında yapılan en güzel hafta sonu etkinliklerinden biri de tüm günü battaniye altında film izlemeye ayırmaktır. Hatta buna; “Tüm hafta sonunu sarmaş dolaş film izleyerek geçirmek” desek daha doğru olur. Sezon sezon dizi bitirmeyi sevenlerin, üçlemelerden üçlemelere koşanların kışı sevmesi için daha iyi bir neden olabilir mi? Keyifle izlenecek filmler için en güzel mevsimdir kış!

3-) Serin hava yürüyüşleri

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Serin Hava Yürüyüşleri

Yürüyüş yapanların en çok sevdiği zaman kış mevsimidir genelde. Bilirler ki asıl yürüyüş mevsimi kıştır. Hava tertemiz ve apaçıktır. Temiz havada yapılan tempolu yürüyüşler sonrası terlemeden eve gelebilmek de bu yürüyüşlerin artılarından biridir. Kimileri soğuk havalarda spor salonlarını tercih etse de kimi için sporun yeri sokaklar ve doğadır. Hatta lapa lapa kar yağarken bile keyif yürüyüşleri yapıp huzurla dolar insan. Tabii kışlık bir bot, kalın üşütmeyecek bir mont bu yürüyüş için oldukça gereklidir.

4-) Yaşasın salep ve sıcak çikolata mevsimi!

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Salep-Sıcak Çikolata Gibi Sıcak İçeceklerin Yeri Bir Başkadır!

Keyifle içilen bir fincan salebin, bir bardak sıcak çikolatanın yerini hiçbir şey tutamaz! Salepler ve sıcak çikolatalar içilmeye başlandıysa resmi olarak kış mevsimi başlamış demektir. Her mevsim içilebilecek olan sıcak içeceklerin tadı kışın bir başka güzel çıkıyor! Mis gibi tarçın kokusu, büyüleyici çikolata kokusu tüm evi sararken akla gelen anılar nostaljiyi dibine kadar yaşatıyor bize. Sanki çocukluğumuza, büyüklerimizin evine dönüyoruz birden. Tüm dertler yerini çocukluk oyunlarına bırakıyor…

5-) Canım kar, canım kardan adam!

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Kar, kar, kar!

Ah kar! Çocukluğumuzdan beri heyecanla beklediğimiz, kardan adam yaptığımız ve hatta dayanamayıp zaman zaman yediğimiz kar… Kar, başlı başına kışı sevmenizi sağlayacak bir doğa olayıdır aslında. Kar ile birlikte, özellikle yüksek tepelerde, dağlar snowboard, kızak ve kayak takımı ile çeşitli etkinliklere katılmak da kış mevsiminin sevilen yönlerinden biridir. Kışın tatil yapmayı sevenler için heyecanla beklenen mevsimdir kış mevsimi. Yazın sıcağından bulunan kış tatilcileri deniz, kum ve güneş yerine kar, sıcak içecekler ve kayak partilerini tercih ederler.

6-) Kat kat giyinince kamuflaj eden giysiler

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Kalın Giysiler İle Kamufle Olunur

Tişörtün pantolonunla uymuyor mu? Sevdiğin gömleğin kirlide mi kalmış? Hiç üzülme, montu çıkarmayacaksın ki! :) Her kıyafetin altına uyan botlarımız da cabası… Kış mevsiminde kıyafet seçimi öylesine rahat ki… Her yere bir pantolon bir sweatshirt ile gidebilirsiniz. En kalın çoraplarınızı giyip kocaman kazaklar içerisinde kaybolabilirsiniz. Diyetlere bir süre ara verebilir, karbonhidratlar ile kendinizi şımartabilirsiniz. Merak etmeyin, bu sene oversize moda. :)

7-) Her yaşta sevilen kar tatili

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Kar Tatili

Karın tek manası elbette sadece karda yapılan oyunlar ve kayak değildir. Kar demek aynı zamanda güzel ve keyifli bir kar tatili demektir. Okul çağındaki her çocuğun bayıldığı, yetişkinlerin işe gitmedikleri, bu anı sokaklarda kar topu oynayarak geçirip çocuklaştığı kar tatili… Poşetle kayarken bir yerlerini incitip ertesi gün işe gidemeyenleri de unutmamak lazım. Aman dikkat! :)

8- ) Mis kokulu kestaneler

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Kestane

Kışın en güzel ve aylarca beklenen, kokusu ile kendine hayran bırakan yiyeceklerinden biri de kestanedir. Senede sadece birkaç ay tüketilebilen kestane, dolayısıyla yendiği zaman da büyük bir keyif veriyor insana. Eskiden sobalarda yapılan ve etrafa yaydığı kokusu ile herkesi etrafına toplayan kestane şimdilerde daha çok fırında ya da tavada yapılıyor. Ama nasıl yapılırsa yapılsın; parmaklarınız yana yana kestane yemenin keyfi, keşke her zaman kış olsa dedirtiyor!

9-) Vitamini bol kış meyveleri

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Lezzetli ve Sağlıklı Kış Meyveleri

Kış demek, çok çeşitli ve vitamin dolu meyve de demek! Ayva, portakal, nar, mandalina, kış elması, kivi, Trabzon hurması ve diğer bütün kış meyveleri… Vitamin deposu kış mevsimleri ile yazın aksattığımız beslenme düzenimizi kolayca dengeleyebiliyoruz. Zira evde geçirdiğimiz süre arttığı için düzenli beslendiğimiz de bir gerçek haline geliyor. Özellikle tüm dünyanın, etkisi altında olduğu koronavirüs (covid19) pandemisinin sürdüğü bu günlerde insanın sağlığına ne kadar çok dikkat etmesi gerektiği de hepimiz biliyoruz. Siz de çeşitli meyveler ile sağlıklı meyve suları, smoothieler yapabilir ya da direkt meyve olarak tüketebilirsiniz! Çok çeşitli sebze ve meyveleri, evinizden hiç çıkmadan ÇiçekSepeti Süpermarket sayesinde kolayca satın alabilirsiniz!

10-) Kötü saç kamuflajı

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Kötü Saç Günlerine Son!

O sabah saçların istediğin gibi görünmüyor mu? Ya da uğraşarak yaptığın saçını beğenmedin ve tekrar düzeltmeye zamanın mı yok? Hiç üzülme! Hemen eline aldığın o bereyi tak ve dışarı çık! Çünkü birbirinden güzel bere çeşitleri kış boyunca hem kötü saç günlerini kurtaracak hem de sana farklı bir hava katacak!

Bonus: Yeni Yıl ve Hediyeler!

Kış mevsimini sevmek için 10 neden
Yeni Yıl Hediyeleri

Kış mevsimini sevmek için 10 neden arasında yeni yılı ve yeni hediyeleri saymadan olmaz! Eski yılı uğurladığımız, yeni ve daha iyi olacağına inandığımız yılı karşıladığımız yeni yıl, yılın en renkli ve keyifli günlerinden biridir. Sevdiklerimize çeşitli hediyeler alıp sevdiklerimiz ile kocaman sofralarda buluştuğumuz o gün de tabii ki kışı sevmeniz için iyi bir nedendir.

Tüm bu nedenlerin yanı sıra kokulu mumlar, köpüklü banyolar, büyük fincanlarda sıcak çikolatalar, kayak yapmak, pencerelerden gelen yağmur sesi, temiz hava, parlak mavi gökyüzü, buz pateni, kışlık montlar, rahat botlar, keyifli kucaklaşmalar, Sevgililer Günü, eldivenler, yumuşak çoraplar, sıcak tatlılar, kardelenler gibi çok çeşitli mutluluk anlarını da bu listeye ekleyebiliriz. Gördüğünüz gibi, kışı sevmek için nedenler saymakla bitmiyor! Umarız siz de bu nedenleri okuduktan sonra kendinizi kışa daha yakın hissediyorsunuzdur. :) Peki sizin kışı sevme sebebiniz ne?

Unutmadan!

Kış mevsiminin keyfini sürebilmek çok güzel ancak bu durum maalesef herkes için geçerli olmuyor. Kış soğuklarında sokakta kalan vatandaşlarımızı gördüğünüzde İstanbul’da ikamet ediyorsanız ALO 153‘ü, diğer iller için belediyeyi arayabilirsiniz. Sokak hayvanları için korunaklı yuvalar yaparak kapı önlerine bırakabilirsiniz.

Kışı sevmenizi sağlayacak bu nedenlerin yanı sıra, kışı sevmenizi sağlayacak çok çeşitli ürünleri de ÇiçekSepeti‘nden alabilirsiniz. Böylece hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir