Soğuk Kış Aylarında Renkleri İle İçimizi Isıtan Kış Çiçekleri


-2
3 shares, -2 points

Geride bıraktığımız muhteşem bir yaz mevsiminin ardından yavaş yavaş kış hazırlıkları başladı. Yazın içimizi ısıtan rengarenk bahçelerin ve saksıların yerini kış mevsiminin solgunluğu almasın diye kışın kolaylıkla bakabileceğiniz kış çiçekleri ve bu çiçeklerin bakım önerilerini derledik.

Soğuğa ve kara inat rengarenk çiçekler olsun etrafımızda isteriz ve o rengarenk çiçekleri gördükçe mutluluk kaplar içimizi. Tabii ki kışın bakılabilecek bir sürü çeşit bitki türü mevcut. Her mevsim açan bahçe çiçekleri, çok yıllık saksı çiçekleri, yaz kış kurumayan çiçekler ve dahası…

Çiçeklerimiz ne kadar uzun ömürlü olursa, onlar ne kadar canlı kalırsa bize verdikleri pozitif enerji sayesinde bizlerde canlı kalırız ama biliyoruz ki hava değişimi çiçeklerimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Elbette onlara kış aylarında iyi bakabilmenin kolay püf noktaları mevcut.

İşte o güzel kış çiçeklerine ve onlara iyi bakabilmenin püf noktaları:

Kış Çiçekleri

Tıpkı yaz çiçekleri kadar muhteşem renklere sahiptir bahsettiğimiz kış çiçekleri. Rengarenk kasımpatılar, kardelenler, çuha çiçekleri, şebboylar, açelyalar, mis kokulu sümbüller ve dahası hem kokularıyla hem cıvıl cıvıl renkleriyle şenlendirirler kışımızı.

Kasımpatı (Krizantem)

Kasımpatı

Otsu ve çok yıllık bir bitki türü olan Kasımpatı çiçeğini balkonunuzda ya da bahçenizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. -30 dereceye bile dayanıklılık gösteren Kasımpatı çiçeği papatyagiller familyasındandır. Kasımpatının en çok sarı rengine rastlanır fakat mor, beyaz, kırmızı gibi renklerini görmek de mümkün. Yaklaşık olarak 50-150 cm arası yüksekliğe sahip olur. Kasımpatının güzelliği bir yana bakımının kolaylığıda onu seçmeniz için iyi bir neden olacaktır.

Toprak sorunu yaratmayan Kasımpatı doğrudan güneş ışığını almadığı zaman daha sağlıklı büyür. Yani güneşli ya da yarı gölge alanlarda bakılması tavsiye edilir. Sık sık su ister ve ona birinin dokunmasından pek haz almaz. Kasımpatı çiçeğinin hikayesine ve hakkındaki daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kardelen

Kardelen

Kardelen çiçeği Nergisgiller familyasının üyesidir ve -15 derece bile etkilemez bu muhteşem çiçeği. Eğer Kardelen çiçeği evde bakılıyorsa sıcaklığın 12 derecenin altına düşmemesine dikkat edilmelidir.

Kara inat çiçek açtığı için ona yılın ilk açan çiçeği denir. Kardelen çiçeğinin tertemiz beyazlığı adeta yağan karı kıskandırır. Yaklaşık olarak 900-1800 metre arası yüksekliğe sahip nemli ve humuslu toprakta ve doğrudan güneş almayan ortamlarda gönül rahatlığı ile yetiştirebilirsiniz Kardelenlerinizi. Çok fazla su isteği olmayan Kardelen çiçeği de nazik ve hassaslığından ötürü dokunulmayı sevmeyen çiçeklerimiz arasında yer alıyor. Kardelen çiçeğini daha yakından tanımak için daha önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Nergis

Nergis

Nergis, sıra dışı güzelliğin çiçeğidir. Soğanlı bir bitki türü olan Nergis çiçeği sarı veya beyaz tonlarındadır. Suyu iyi süzdüren toprakları sever. Çok killi, taban suyu yüksek, asitli toprakları sevmez. Doğrudan güneş almamalıdır Nergis çiçeği ve onun için 3-4 günde bir sulama yeterli olacaktır.

Eğer Nergis çiçeğinize bahçenizde bakıyorsanız doğal yaşam onun ihtiyaçlarını yeterine karşılayacaktır ve sulamanıza bile gerek kalmayacaktır. Kendi kendine yetmesini bilen Nergis çiçeğinin hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

Şebboy

Şebboy

İki veya çok yıllık otsu bir bitki olan Şebboy, turpgiller familyasındandır. 50-80 cm arası uzayabilen bir çiçektir. Besince zengin toprak sever. Kaliteli ve koyu renkli toprak bitkisidir. Düşünüldüğü kadar soğuk havaya dayanıklı olmayan Şebboy çiçeği 10 dereceye kadar ısı ister. Evde bakılan bir Şebboy ise 1 gün dinlendirilmiş su ile sulanması tavsiye edilir.

Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği

Çuhaçiçeğigiller familyasının üyesi olan Çuha çiçeğini neredeyse her renkte görebiliriz. Eğer çiçeğinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız kış aylarında bulunduğu ortamın sıcaklığını 14-15 derecenin altına düşürmemelisiniz. Doğrudan güneş ışığını sevmeyen bu nadide çiçeğin tercihi dolaylı yoldan aldığı güneş ışığı olacaktır. Oda sıcaklığındaki su ile sulanması gereken Çuha çiçeğinin kış aylarında susuz bırakılmamasına dikkat etmelisiniz. Her ne kadar kış aylarında yaşamına devam etse de çok fazla soğuk havaya maruz kalmamalıdır narin Çuha çiçeği.

Sıklamen Çiçeği

Sıklamen

Sıklamen çiçeği Çuhaçiçeğigiller familyasındandır. Asidik ve kireçsiz toprak seven Sıklamen çiçeği için ev ortamı uygun değildir çünkü onlar soğuğu direk olarak hissetmek ister. Güneş ışığından kaçınılması gerekir fakat tamamen karanlıkta kalmamasına özen gösterilmelidir. Serin ortamı seven Sıklamen çiçeği, kışı aylarında ortamının 15 derecenin altına düşmemesini ister. Sıklamen çiçeğinin suyu sevdiği dönem çiçek açtığı dönemdir. Çiçeğin yapraklarına suyun değdirilmemesi ve saksının tabağında su bırakılmaması dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Açelya

Açelya

Fundagiller familyasının güzel çiçekli üyesi Açelya. Doğrudan güneş ışığıyla arası iyi olmayan çiçeklerimizdendir. Soğuk havalarda da çiçek açar fakat ani hava değişimlerine karşı dikkatli olunması gerekir. Açelya çiçeğinin soğuk havalara dayanıklılığı -20 ile -35 dereceleri arasında değişmektedir. Kış aylarında susuz bırakılmamaya özen gösterilmeli ve suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Küçük bir ayrıntı olarak Açelya çiçeği bahçe için daha uygun bir bitkidir. Ev ortamında bakılmak istenen Açelya çiçeği için uygun şartlar incelikle sağlanmalıdır.

Hercai Menekşe

Hercai Menekşe

Hercai Menekşesi (Viola) Menekşegiller familyasının çok yıllık ya da iki yıllık bitkisidir. Hem bahçeleri hem balkonları hemde pencere önlerini şenlendiren Menekşe çiçeği -20 derecelere kadar dayanıklıdır ve neredeyse her toprağa uyum sağlar. Toprak kurumaya yüz tutmuşken su vermek en iyi tercih olacaktır. Narin olmayan ama bir bu kadarda güzelliğiyle göz dolduran Hercai Menekşeleri her daim muhteşem renkleriyle kendine hayran bırakacaktır. Boyu yaklaşık 20 cm olabilen bu güzel çiçeğin su isteği çok fazla yoktur ama toprağının kurumamasına dikkat edilmelidir. Toprak kurumaya yüz tutmuşken su vermek en iyi tercih olacaktır. Narin olmayan ama bir bu kadarda güzelliğiyle göz dolduran Hercai Menekşeleri her daim muhteşem renkleriyle kendine hayran bırakacaktır.

Kış Sümbülü

Kış sümbülü

Zambakgiller familyasının renkli, güzel üyesi Kış Sümbülü bir diğer adıyla Kış Ortancası. 30-40 cm arası uzama gösterir. Kış aylarında açan o güzel çiçekleri genellikle pembe ya da beyaz renktedir. Kış Sümbülleri geçirgen toprak ister. Asla doğrudan güneşe maruz bırakılmamalı ve sümbülünüze uygun toprağı hazırlamak için yaprak çürüntüsü ve yanmış çiftlik gübresi karıştırılabilir. Serin ortamların çiçeği olan Sümbülünüzden ilginizi asla eksik etmemelisiniz.

Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı çiçeği

Yılbaşı çiçeği kaktüsgiller familyasından bir çiçek türüdür. 30 cm lere kadar boyu uzayan bu çiçek ekim ayı ile ocak ayı ortalarında yerine göre çiçek açabilir.

Sarkan bir çiçektir ve ona göre uygun ortam sağlanmalıdır. Suya çok fazla ihtiyacı yoktur Yılbaşı çiçeğinin fakat süzek bir toprağa ihtiyacı vardır. Yarı gölge bir ortam ayarlanır doğrudan güneş ışığı alması engellenirse çiçeğiniz için uygun bir ortam hazırlamış olursunuz.

Karanfil

Karanfil

Çok yıllık bir bitki türü olan Karanfil güzel kokusuyla bilinir. Kış soğuklarına dayanıklılığı -17 ile -40 dereceleri arasında değişim gösterir. Sulama işlemini toprağı çok kurumadan yapılmamalıdır. Toprağın kupkuru olduğunu gördüğünüz an sulamalısınız. Ona uygun toprak seçimine özen göstermelisiniz suyun iyi süzülmesi gerekir. Güzel kokulu, güzel renkli Karanfil çiçeği hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Küpe Çiçeği

Küpe çiçeği

Çok yıllık bir süs bitkisi olan Küpe çiçeğinin en sevdiği ortam kuru olmayan, rüzgarlı ve yarı gölge alanlardır. Küpe çiçeği görüntüsünden dolayı bu ismi almıştır ve neredeyse her çeşidinde iki renkli olarak görmek mümkündür. Yaklaşık 15 cm boya ulaştığına bile rastlanmış bu çiçek dış mekanlarda da bakılabilir fakat genellikle uygun ortamı yakalayarak balkonları renklendirmesi tercih edilir. Geçirgen ve gevşek toprak seven Küpe çiçeği tamamen gölge bir alanda yaşıyorsa hafta da 2 kere az sulanması ona yetecektir ancak kış aylarında yaprak döken Küpe çiçeği 1.5 ay süre aralıkla 1 kere sulanmalıdır. Susuzluğa dayanıklı Küpe çiçeğinin bakımı çiçeklerini sulamayı sürekli unutup bakımı biraz daha kolay çiçek isteyenlerin tercihi olacaktır.

Orkide

Orkide

Zerafetin çiçeği orkidegiller ya da salepgiller familyasının üyesi Orkide çiçeği. Aşırı sıcak, kuru ve havasız ortamları asla sevmez kış aylarında bile havadar bir ortamda bulunmak ister. Narindir de Orkide bir bu kadar da güzeldir gören herkesi kendine hayran bırakır gerek renkleriyle gerek asil görüntüsüyle. Boyları 40-100 cm arası değişim gösterir. Sabah sulanmayı seven Orkidenizi sulamak için toprağın tamamen kurumasını beklemeyin ve musluk suyu lle sulamayın. Doğrudan güneş ışığından hoşlanmayan çiçeğiniz dolaylı yoldan ışık almasını sağlarsınız güzel Orkideniz sağlıklı büyür. Sevdiklerinize anlamlı bir hediye etmek isterseniz Orkide güzel bir tercih olacaktır.

On Bir Ay Çiçeği

On bir ay çiçeği

Adından da belli olduğu üzere yılın 11 ayı açan, muhteşem renklere sahip, hem bahçeniz hemde balkonunuz için uygun bir çiçek türüdür. Doğrudan güneş ışığı sevmez On Bir Ay Çiçeği bu yüzden onun için dolaylı yollarla aldığı güneş ışığı en iyisi olacaktır. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortamın 12-15 derece olması halinde çiçeklenme görülür. Düzenli sulanması gereken bu çiçek için unutulmaması gereken bir diğer bilgi ise On Bir Ay çiçeğinin zehirli bir çiçek oluşu ve alerji yapabilme olasılığıdır.

Noel gülü
Noel Gülü

Düğün çiçeğigiller familyasının çok yıllık, soğanlı bir bitki türü olan Noel gülü bir diğer adıyla Helleborus. 50-70 cm arası boya ulaşabilen bu çiçektir. Aralık ayında açmaya başlar. Serin yerleri sevdiği her halinden belli olan bu çiçeği yinede rüzgarlı yerlerde bırakmamaya özen göstermelisiniz. Humuslu ve kireçli toprak onun için iyi bir seçim olacaktır. Neme kesinlikle ihtiyaç duyan Noel gülünün sulama işlemi kontrol altında tutulmalıdır.

Çiçek bakmak öyle muazzam bir iştir ki emek ister, bakım ister… Her çiçek birbirinden farklıdır fakat tüm çiçeklerin ortak bir isteği vardır: İlgi ve sevgi. Çiçeklerinize her daim fısıldamayı unutmayınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şevval