Kendin Yap (DIY)

En Etkili Koltuk Kırlent Temizliği Yöntemleri

Yaşam alanlarının en çok kullanılan bölgeleri salon ve oturma odalarıdır. Bu alanlarda ise koltuklar ön plana çıkar. Koltukların önemli bir parçası olan kırlentler, çok sık kullanıldığından düzenli temizlik isteyen parçalardır. Peki, kırlent temizliği nasıl yapılmalıdır? Cevabı yazımızda.

Önemli bir dekorasyon parçası olmanın yanı sıra kullanışlı da olan koltuk kırlenti, alanda değişiklik yapmak istediğinizde aklınıza ilk gelen parçalardan biridir. Çünkü kılıf değişimi ile bile alanın havasında değişiklik yapabilmenizi sağlar. Ayrıca otururken, dinlenirken veya bir şeyler yaparken kırlent kullanılır. Bu kadar sık kullanılan bir parçanın haliyle temizlenmesi de oldukça önemlidir.

Kırlent temizliği nasıl yapılmalıdır?
Kırlent temizliği için öncelikle hangi yöntemle temizlik yapacağınızı belirlemeniz gerekir.

Yöntemi belirledikten sonra o yönteme geçmeden önce kırlentleri süpürerek tozunu almanız temizliğin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

1-) Makinede Kırlent Yıkama

Fermuarlı ve kılıfı yastıktan ayrılabilen kırlentleriniz varsa kılıfı çıkararak kumaşa uygun şekilde yıkama işlemi yapabilirsiniz. İşlemeli, baskılı modellerde kılıfı ters çevirerek yıkaya dikkat etmeniz önemlidir. Aksi takdirde baskıda veya işlemelerde bozulmalar meydana gelebilir. Saten, ipek gibi hassas kumaşlardan üretilen kılıflarda ise elde yıkama veya hassas yıkama programlarını tercih ederek 30 derecede yıkama yapabilirsiniz. Ek olarak zor çıkan bir leke bulaşan kırlentler için leke çıkarıcı ürünü lekeli yere bir miktar döktükten sonra yıkama işlemi yapmalısınız. Bu sayede inatçı lekeden kurtulabilirsiniz.

2-) Elde Kırlent Yıkama

Hassas kumaş yapısına sahip olan ve makinede yıkamaya uygun olmayan kırlentleri elde yıkayabilirsiniz. Elde yıkama işlemi, kılıfından ayrılmayan kırlentler içinde kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Detarjanlı nemli bir bez ile kırlentleri sildikten sonra ılık suda tercihen vegan deterjan ile kırlent temizliği yapabilirsiniz. Yıkama işlemi sonrasında kuruma süresinin kısa sürmesi için havadar bir alanda kırlentleri bekletmeniz faydalı olacaktır.

3-) Kuru Temizleme

Kırlent temizliği hakkında bilgiler
Kırlent temizliğinde kuru temizleme etkili bir yöntemdir.

Kuru temizleme, koltuk kırlent temizliği için etkili yöntemlerden birisidir. Ancak her kırlent kuru temizleme işlemi için uygun olmayabilir. Bu nedenle kırlent üzerinde yer alan kullanma etiketindeki simgelere bakmanız gerekir. Kuru temizleme yapılmaz simgesi bir yuvarlağın üzerinde çarpı işareti ile ifade edilmektedir. Eğer bu simge varsa kırlentleriniz kuru temizleme için uygun değil demektir. Yoksa kuru temizleme işlemini uygulatabilirsiniz.

4-) Kadife Kırlent Kılıfı Temizliği

Kadife kumaş kırlentler oldukça şık görünen ama hassas yapılı olan ürünlerdir. Bu nedenle dokumasına zarar vermeyecek şekilde bir temizleme yöntemi seçmeniz gerekir. Eğer ürünün üzerindeki talimatlarda ıslak yıkamaya uygun olduğu bilgisi varsa düşük devirde ve düşük ısıda yıkama yapabilirsiniz. Elde yıkama için ise deterjan veya beyaz sabun su karışımlarından faydalanabilirsiniz.

5-) Doğal Temizlik Tavsiyeleri

Koltuk yastığı çeşitleri
Koltuk kırlentlerini yıkamak yerine düzenli temizlik yaparak hijyenik tutabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan yöntemleri düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Arap sabunu: En çok kullanılan temizlik malzemelerinden biri olan arap sabunu, koltuk kırlenti ve koltuk temizliğinde oldukça etkili bir üründür. Koltuk kırlenti temizliği için arap sabununu sıcak sura eritin ve sonra bu suya bir bez batırın. Koltuk minderlerini ve kenarlarını ovarak temizleyin. Sonrasında sabun kalmaması adına ılık su ve bezle durulayın.

Sirkeli su: Sirke, birçok alanda kullanılan bir temizlik ürünüdür. Bakteri ve mikropları yok etmekte oldukça başarılı olmasının yanı sıra doğaldır. Koltukların ve kırlentlerin haftalık veya aylık temizliğinde rahatça kullanabilirsiniz. Bunun için ılık bir su içerisine sirkeyi dökün ve karıştırın. Bu karışımı bir bezle kırlentlere sürerek temizliğe başlayın. Eğer sirke kokusu sizi rahatsız ediyorsa karışım içerisine uçucu yağlardan ekleyerek karışımı güzel kokan bir hale getirebilirsiniz.

Beyaz sabun: Koltuk kırlentlerini temizlerken beyaz sabun kullanabilirsiniz. Oldukça etkili bir temizleyici olan beyaz sabunu bir bez veya sünger ile lekelere direkt olarak uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı ılık bir su ve beyaz sabun karışımı şeklinde de yapabilirsiniz. İlk denemenizde istediğiniz sonucu alamazsanız kuruma sonrasında 2. ve 3. Denemeleri yapabilirsiniz. Bu denemeler aynı zamanda parlaklık ve güzel koku da sağlayacaktır.

Koltuk kırlent temizliği için yapmanız gerekenleri anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Yaşam alanlarının temizliği için ihtiyacınız olan tüm temizlik malzemelerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir