Kozmetik ÜrünlerKendin Yap (DIY)

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar? 5 Fondöten Temizleme Yöntemi

Kadınların en çok kullandığı makyaj ürünlerinden biri olan fondöten, aynı zamanda baş belası olabilen bir lekeye sahiptir. Üzerinize bulaştığında çıkarması oldukça zor olan fondöten lekesi için birçok yol denemiş ama başarısız olmuş olabilirsiniz. Fakat bu yazımızdan sonra fondöten lekesine “Elveda” diyebilirsiniz.

Çene ve boyun bölgesine uygulanırken ufak bir dikkatsizlik sonucunda kıyafete bulaşan fondöten lekesi, özellikle beyaz kıyafetlerde oldukça can sıkıcı bir görüntüye neden olur. Bu durumun üstesinden gelmek için birkaç etkili yöntem vardır. Gelin bu yöntemlere birlikte bakalım…

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten lekesi nasıl çıkar?
Cildin pürüzsüz görünmesi için kullanılan fondöten, ince tabakalı ve bazen sıvı krem formumda olur.

Cilt tonuna göre farklı renk seçeneklerinde sunulan fondöten, bazen kaza sonucu kıyafetlere bulaşır. Bulaşma sonrasında direkt yıkama ile istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. En etkili yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.  

1-) Bulaşık Deterjanı

 • Herkesin evinde bulunan bir ürün olan bulaşık deterjanı, kir ve leke çözme gücü yüksek bir üründür. Bu nedenle kumaş yüzeylerde bulunan fondöten lekesini çıkarmanıza yardımcı olur.
 • Fondöten lekesini bulaşık deterjanı ile çıkarmak için öncelikle yüzeyde bulunan fazla fondöteni almaız gerekir. Sonrasında alana deterjanı döküp ılık bir bezle veya süngerle lekeli kısmı ovabilirsiniz.
 • Daha etkili bir sonuç almak adına lekeli bölgeyi bir fırça ile fırçalamanız daha hızlı bir arınma sağlayacaktır.
 • Eğer fondöten kalın bir halı veya yünlü bir kumaşa dökülmüşse kıl fırçalı bir tarakla iplik aralarını temizlemeniz gerekir. Ardından soğuk suyla yıkadığınız bezi alarak köpüklü bölgeyi silebilirsiniz.
 • Fırçalama ve durulama işlemeni fondöten lekesi geçene kadar birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. Kıyafetlerde bulaşık deterjanı ile iyice yumuşattığınız lekeyi çamaşır makinesinde yıkayarak tamamen yok edebilirsiniz.

2-) Tıraş Köpüğü

Pudra ve yağ içermeyen fondöten çeşitlerinde kullanabileceğini tıraş köpüğü, leke çıkarmada oldukça başarılı bir üründür. Lekeyi çıkarmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Fondöten dökülen lekeli bölgeye yakın mesafeden tıraş köpüğünü sıkın. Bu alanı sonra diş fırçası yardımıyla fırçalayın.
 • Fırçalama işlemi sonrasında 10 dakika kadar bekleyin ve alanı nemli bir bezle silin.
 • Sildiğini bölgeyi farklı bir bezle soğuk su ile durulayın.
 • Kıyafetlerdeki lekeler için tıraş köpüğünü sıkıp yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra uygun programda yıkama işlemi yapabilirsiniz.

3-) Beyaz Sirke

Fondöten lekesi nasıl çıkar? - beyaz sirke
Oldukça güçlü bir temizleme ürünü olan beyaz sirke, fondöten lekesinde de etkilidir.

Açık ve çok renkli fondöten lekesi için telaş ediyorsanız, herhangi bir kimyasal ürün kullanmadan beyaz sirke ile temizlik yapabilirsiniz.

 • Öncelikle halıya dökülen fondöten için beyaz sirkeyi lekeli bölgeye dökün. Sonrasında bölgeyi bir süre bekletin. Leke, yumuşayacak ve temizliğe hazır hale gelecektir.
 • Kumaş ve kıyafetlerde ise fondötenin değdiği bölgeye beyaz sirke dökün veya bir kap içerisinde ılık su ve beyaz sirkeyi karıştırıp kumaşı karışım içerisinde bekletin.
 • 30 dakika sonra kumaşı çıkarın ve uygun yıkama programında çamaşır makinesinde yıkayın. Bölgenin temizlendiğini göreceksiniz.

4-) Fön Makinesi

Makyaj yaparken kullandığınız pudra fondöten eğer üzerinize bulaştıysa fön makinesi ile kumaş yüzeyden rahatça çıkarabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Fondöten dökülen yeri açık bir alanda soğuk fön ile temizleyebilirsiniz. Pudra tozları yüksek rüzgar sayesinde rahatça uçuşarak gidecektir.
 • Bu işlem sonrasında düşük derecede yıkama yaparak temizliği tamamlayabilirsiniz. Ancak sıcak hava ile fön çalıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Sıcak hava fön nedeniyle fondöten daha fazla kumaşa işler ve çıkması zor bir leke haline gelir.

5-) Bulaşma Yapmayan Fondöten Kullanma

Makyaj malzemesi
Fondöten lekesinden en etkili kurtulma yöntemi tabii ki bulaşma yapmayan- transfer olmayan fondötenleri tercih etmektir.  

Transfer olmayan fondötenler, uygulandıktan sonra ciltle çok iyi bütünleşir ve sabit kalarak herhangi bir yere bulaşma sağlamazlar. Dağılma oranı çok az olan bu fondötenler sayesinde gömlek, tişört ve mont yakalarında oluşan lekelerden kurtulmuş olursunuz. Örneğin; Maybelline Super Stay Active Wear 30H bulaşma yapmayan bir fondötendir. Suya, tere, transfere ve bulaşmaya dayanıklıdır. Bunun dışında L’Oréal Paris Infaillible Matte Cover, NYX Professional Makeup Can’t Stop Won’t Stop ve YSL Beauty All Hours bu konuda çok başarılı ürünlerdir.

Leke çıkarmada başarılı olan en iyi leke çıkarıcılar ve tüm makyaj ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirisiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir