Çiçek Bakımı

Ruhsal Uyanışın Sembolü: Lotus Çiçeği

Bu çiçeği bazılarınız hiç duymadı, bazılarınız belki birkaç kez işitti… Fakat en çok kullanılan sembollerden biri olan lotus çiçeği, bitki dünyasında özel bir yere sahip. En temiz çiçek olma özelliğini taşıyan Lotus nerede yetişir, nasıl bakılır ve ne anlama gelir? Tüm soruların yanıtları bu yazıda!

Lotus çiçeği bir su bitkisidir. Suyun yüzeyinde, toprak gereksinimi olmadan yaşar. Tertemiz yaprakları ve güzel çiçeği ile bulunduğu kirli sularda hemen belli eder kendini. Hem duygusal hem de madden fayda sağlayan bir bitkidir. Eşi ve benzeri olmayan bir çiçektir anlayacağınız. Peki lotus bitkisi nasıl bir çiçektir? Şimdi gelin biraz daha derinden inceleyelim!

Lotus Çiçeği
Lotus Çiçeği, Görsel Kaynak: Unsplash

Nasıl Bir Çiçektir ve Nerelerde Bulunur?

 • Lotus bitkisi kirli sularda yetişir. “Lotus çiçeği neden çamurda açar?” sorusunun cevabı da burada saklıdır. Çünkü bulunduğu sular bulanık ve koyu renklidir. Bataklıklar ve sulak alanlar yetişme alanlarıdır. Ancak Lotus en temiz bitkidir ve kirlilik onu etkilemez. Yapraklarının yapısı gereği toz tutmadığından en ufak bir yağmur damlası ile bile kendini temizler. Lotus çiçeğinden esinlenerek yapılan dış mekan kaplama sistemleri ve boyalar vardır. Bu yapılar kendi kendilerini temizleyebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Aynı lotus çiçeğinin doğal yapısı gibi…
 • Lotus çiçeği ve insan arasında derin bir bağ vardır. Bilhassa Hinduizm ve Budizm’de insanın kendini bulma süreci ve ruh dünyasını temizleme sürecini simgeler.
 • Lotus çiçeğinin genelde 12 taç yaprağı vardır. 13 yapraklısı ile çok nadirdir. Lotus anlamı arasında yer alan bir inanışa göre eğer 13 yapraklı lotus ile karşılaşırsanız çiçeğin şanssızlık getirdiğine inanılır.
 • Lotus çiçeği geceleri yapraklarını kapatır, gündüzleri ise güneşi selamlayarak açar yapraklarını.
 • Yağmur ormanlarında yetişen lotus, bir su bitkisi olması sebebi ile evlerde yetiştirmek için pek uygun değildir. Eğer evde yetiştirmek isterseniz büyük havuzlar ya da fanusları tercih etmelisiniz.
 • Lotus çiçeği fiyatı değişkendir. Seçeceğiniz bukete göre farklı fiyatlar görebilirsiniz.

Lotus Duruşu Nedir?

Meditasyonun özel duruşlarından olan lotus; ayak bileklerini, dizleri ve omurgayı rahatlatır.
Görsel kaynak: drweil.com

Bu çiçeğin her hali huzur doludur. Birazdan okuyacağınız lotus çiçeğinin anlamı başlığında bunu daha iyi anlayacaksınız. Lotus çiçeği anlamı ile ilgili kısma gelmeden önce size farklı bir bilgi verelim. Meditasyonun temel duruşu olan Padmasana yani lotus beyni sakinleştirir. Bu oturuşun birçok hastalığı tedavi ettiğine inanılır. Hatta Budist tapınaklarında bu şekilde oturulur.

Bu hareket, dizleri zorlamadan ayak bileklerini çapraz bir şekilde yere yaklaştırarak bağdaş kurmak olarak anlatılabilecek bu duruş lotus çiçeğinden esinlenilerek Padmasana yani lotus duruşu adını almıştır.

Lotus Çiçeği Anlamı

Lotus
Lotus, Görsel Kaynak: Getty Images

Bu güzel çiçeğin renklerine göre anlamı değişir. Lotus çiçeğinin anlamı aslında renklerine göre değişir. Bu nedenle “Lotus anlamı” denildiğinde tek bir cevap vermek zordur. Özünde ruhsal temizliği ifade eden lotusun beş farklı rengi vardır ve bu beş rengin de kendine has anlamları vardır.

Beyaz lotus anlamı

Lotus çiçeği anlamı denildiğinde akla ilk saflık gelir. Beyaz lotus saflığı temsil eder. Manevi mükemmelliği simgeler.

Pembe lotus anlamı

Pembe lotus çiçeği aydınlanmayı simgeler.

Kırmızı lotus anlamı

Kırmızı lotus sevgi ve tutkuyu yani kalbi temsil eder. Merhamet, şefkat gibi anlamları vardır.

Mavi lotus anlamı

Mavi lotus bilgi ve bilgeliği temsil eder. Lotus çiçeği anlamı aslında çok eski zamanlara uzanmaktadır. Örneğin; Mısır mitolojisinde kutsal kabul edilen mavi lotus, onlar için saf tutku, yeniden doğuş, bereket ve bolluk anlamlarına gelirdi.

Mor lotus anlamı

Budizm’in de en önemli öğreti sembolü olan mor lotus çiçeği, bazı kültürlerde maneviyatı temsil eder.

Lotus Dövmesi
Lotus Dövmesi, Görsel Kaynak: tatt might

Lotus çiçeği anlamı, dövme olarak kullanılmasında da etkili olmuştur. Ruhsal temizliğin simgesi olan Lotus mitolojide de oldukça önemlidir. Lotus çiçeği çizimi bilhassa bel, ayak ve el bileği, parmak gibi bölgelerde dövme olarak tercih edilir.

Lotus çiçeği dövme, bilek için çok kibar bir tercihtir. Bu sebeple bilhassa yoga ile ilgilenen ve kendi iç dünyasını temiz tutmaya çalışanlar bu özel çizimi tercih eder.

Budizm’de cennetin kralının 1000 yapraklı bir altın lotusun üzerinde oturduğu düşünülmektedir ve Buda’nın en yüksek öğretilerinden biri olan Sekiz Aşamalı Yüce Yöntem ya da Sekizli Yol olarak bilinen ilkelerinin temelini oluşturur. Bu yöntemler bilgelik, etik (ahlaki) ve doğru davranış ile Konstanstrasyon – Disiplin veya Zihinsel Gelişim esaslarını kapsayan öğretilerdir.

Lotus Çiçeği
Lotus Çiçeği, Görsel Kaynak: helo national

Faydaları Nelerdir?

Bu güzel bitki her şeyi ile insanlara fayda sağlar. Tohumundan yağına, kökünden yaprağına her kullanımı ile sağlıklıdır. Tüm parçaları tüketilebilir özelliktedir.

 • Lotus çiçek tohumu vitamin ve minerallerce zengindir. Aynı zamanda tatlıdır ve direkt olarak tüketilmesinde sakınca yoktur. Ayrıca kan dolaşımını artırır ve damarları rahatlatır.
 • Kilo kontrolü için sıkça kullanılmaktadır. Sindirimi rahatlattığı ve kilo vermeyi hızlandırdığı bilinmektedir.
 • C vitamini bakımından çok zengindir Vücut direncini artırır.
 • Bol miktarda potasyum içeren lotus yorgunluğa ve baş ağrısı, uykusuzluk, stres gibi durumların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Cinsel gücü artırır.
 • Kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir.
 • Cildi güzelleştirme etkisi vardır. Bu nedenle tonik olarak kullanılır.
 • Kökleri ishal tedavisinde sıkça tercih edilir.
 • Lotus kokusunun uyku verdiği ve rahatlattığı bilinmektedir.
Lotus Çiçeği
Lotus Çiçeği, Görsel Kaynak: thai travel blogs

Nilüfer ve Lotus Aynı Çiçek mi?

Lotus çiçeği ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri “Nilüfer çiçeği ve lotus aynı mı?” sorusudur. Lotus çiçeği ve nilüfer çiçeği farklı çiçeklerdir. Birbirlerine çok benzer ve birçok özellikleri de aynıdır. Ancak ne aynı takıma ne de aynı familyaya çiçeklerdir. Nilüfer, nilüfergiller yani Nymphaeaceae familyasına bağlı bir su bitkisi türüdür. En fazla 20 cm kadar uzar. Lotus ise Nelumbonaceae familyasına bağlıdır ve 3 metreye kadar uzar.

İşin bilimsel kısmı geride bırakıldığında iki bitkiyi görünüş olarak birbirinden ayıran şey boylarıdır diyebiliriz ancak lotus çiçeği nilüfer midir derseniz, hayır değildir diyebiliriz.

Lotus çiçeği hem görünümü ile hem de anlamı ile bu kadar güzel olunca, birçok aksesuar ve kıyafette de kendine yer bulur.

Mavi Lotus
Mavi Lotus, Görsel Kaynak: Flipkart

İlham alınan bazı hediyelik eşyalar:

Yoga Kolyesi

Lotus kolye sevilerek kullanılan aksesuarlardan biri. Zarif görünümü ile kadınların çok sevdiği ve her yaştan kişi için hediye olarak tercih edilebilecek özel bir tasarımdır.

Özel Tasarım Çerçeveli Tablo Lotus Flower

Evlerinde lotus çiçeğinin huzurunu hissetmek isteyenler için sade ve hoş bir tablo. Evin her odasına yakışacak lotus tablosu ile huzuru oturma alanlarınızda hissedin.

Yoga Lotus Bez Postacı Çantası

Yoganın daha doğrusu meditasyonun temel duruşlarından olan lotus duruşu, yogaseverlerin eşyalarında da kendini gösteriyor. Bu postacı çantayı kendiniz ya da yoga yapmaktan keyif alan bir yakınınız için tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek başka çiçekli yazılar:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir