Sağlıklı YaşamBeslenme

Mürdüm Eriği Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlü olması, özellikle kış aylarında daha değerlidir. Çünkü kış aylarında soğukların artması ve kar, yağmur gibi doğa olaylarının çoğalması nedeniyle hastalık riski artmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendiren, vitamin ve mineral bakımından zengin meyveleri hayatınızın bir parçası haline getirmeniz önemlidir. Mürdüm eriği, içerdiği antioksidanlar, mineraller ve vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli bir katkıda bulunur. Peki, mürdüm eriğinin faydaları tam olarak nelerdir?

Anavatanı Japonya ve Çin olan ve ülkemizde mürdüm eriği olarak bilinen bitki, gülgiller familyasından bir erik türüdür. Kışı soğuk geçmeyen ılıman iklim bölgelerinde yetişen mürdüm eriği, toprağım çok kumlu olduğu yerlerde yetiştirilir. Japon eriği olarak da bilinen bitkinin meyvesi iri, tatlı ve suludur. Ağustos – Eylül aylarında olgunlaşan bu meyve olgunlaştıkça yumuşamaya başlar ve tatlılık oranı artar. Meyveler taze iken mor veya lacivert renkteyken olgunlaştıkça sarımsı bir renge döner. Olgunlaşan mürdüm eriğinin saklama süresi ise oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle kurutularak saklanır.

Mürdüm Eriğinde Neler Bulunur?

Mürdüm eriği nedir?
Erik içerisinde bulunan faydalı vitamin ve mineralleri aşağıda bulabilirsiniz.

Mürdüm eriği; A, B2 ve C vitaminleri açısından da oldukça zengindir. C vitamini bakımından zengin besinler, bitkisel demir kaynaklarının emilimini hızlandırır. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.

Erik içerisinde bulunan ellagik asit, bir tür organik asittir. Miktarı ise toprak, iklim ve depolama koşullarına göre değişir. Güçlü bir antioksidan olan ellagik asit; antimikrobiyal, prebiyotik ve antienflamatuar etkileri içermektedir. Bu sayede vücut direncinin artmasına yardımcı olur.

Antioksidan açısından oldukça zengin olan mürdüm eriği, yaban mersinine göre 13,5 kat daha fazla antioksidan ve 5 kat daha fazla polifenol içermektedir. Antioksidanlar, serbest radikallerin nötralize edilmesinde oldukça önemlidir. Mürdüm eriğinde bulunan başlıca antioksidanlar:

 • Flavonoller: Kalp sağlığı ile doğrudan ilişkili olan flavonoller, antiviral ve inmeyi azaltıcı etkilere sahiptir.
 • Antosiyaninler: Renkli bir pigment olan antosiyanin, idrar yolu sağlığı için önemlidir. Ayrıca göz sağlığı ve hafıza iyileşmesinde de rol oynar.
 • Lutein: Bir karotenoid olan lutein, göz sağlığı ve kalp hastalıklarında etkilidir.

Mürdüm Eriğinin Faydaları

Mürdüm eriği faydaları nelerdir?
Düzenli mürdüm eriği tüketmeniz, vücut sağlığınız açısından oldukça faydalıdır.
 • Cilde oldukça iyi gelen mürdüm eriği; koyu lekeler, güneşten zarar gören cilt, akne izleri gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Zengin bir C vitamini kaynağı olması nedeniyle depigmentasyon maddesi görevi görerek lekeleri azaltır ve cildin daha parlak hale gelmesini sağlar.
 • Etkili bir antioksidan olması nedeniyle birçok rahatsızlığın giderilmesine yardımcı roldedir. İdrar söktürücü özelliği vardır ve ödem atmak için tüketilebilir.
 • Regl düzenleyici etkisi bilinmektedir. Kuru mürdüm eriği tüketilmesi, kardiyovasküler hastalıkların tedavisi, kemik hastalıkları ve menopoz döneminde faydalıdır.
 • Antioksidanlar cildi onarmakla kalmaz, aynı zamanda cildin sıkılaşmasını da sağlar. Bu nedenle kırışıklık görünümün azalmasına yardımcı olur ve cilt bütünlüğünün korunmasını destekler.
 • Stres kaynaklı hastalıklar, dış etkenler, hava kirliliği, alkol ve sigara tüketimi gibi durumların ortaya çıkardığı rahatsızlıklara karşı vücut direncini artırır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar.
 • Kalp rahatsızlıkları ve kötü kolesterolün düşürülmesi için çözünür lif içermektedir. Bu sayede kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcı bir üründür.
 • Potansiyel bir anti-inflamatur özelliğine sahip olması nedeniyle bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir. İltihaplı hastalıklara karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.
 • Kan yapıcı özelliği vardır. Özellikle kurusunun tüketilmesi sağlıklı beslenme düzeni için oldukça faydalıdır. Düşük glisemik endeksi sayesinde kan şekerini dengeler ve metabolizmayı hızlandırır.

Sıkça Sorulan Sorular

Erik
Mürdüm eriği hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Kuru mürdüm eriği ne işe yarar?

Diyet döneminde olanlar için harika bir besin kaynağı olan kuru mürdüm eriği, bağırsak ve midenin çalışmasında oldukça etkilidir. Vücut direncini artırmaya yardımcı olur. Uzun süreli tokluk sağlar ve bu sayede atıştırmalıklardan uzak durmanıza yardımcı olur. Böbrek taşı olanlar içinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Mürdüm eriği besin değeri nedir?

Mürdüm eriğinin 100 gramında; 63 mg potasyum, 4.94 gram karbonhidrat, 0.23 gram yağ, 1.35 gram sodyum, 0.1 gram B6 vitamini, 130 mg C vitamini, 3.60 mg kalsiyum, 0.5 mg demir, 9 mg magnezyum 135 IU A vitamini ve 0.99 mg diyet lifi bulunmaktadır.

 • Mürdüm eriği ne zaman yenmeli?

Günde 4-5 adet mürdüm eriği tüketmeniz yeterli olacaktır. Erik yemek için en iyi zaman ise sabah bir bardak su içtikten sonradır. Akşam geç saatlerde ise yemekten kaçınmanız faydalı olacaktır. Çünkü düzgün bir şekilde sindiremeyeceğiniz için rahatsız olmanıza neden olabilir.

 • Fazla mürdüm eriği tüketmenin zararları nelerdir?

Erik türlerinin hepsi, vücutta birikebilen oksalatlar içermektedir. Bu nedenle fazla tüketmeniz halinde böbrek ve safra kesesi sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kurutulan mürdüm eriğinin şeker oranı arttığından diyabet ve insülin direnci rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemesi faydalı olacaktır. Bunun yerine taze eriği tercih etmelidirler.

Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan tüm meyve, sebze ve besinleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir