Salonların Yeşil Güzeli Dieffenbachia Bakımı ve Yetiştirilmesi


-2
-2 points

Kimine göre Dieffenbachia kimine göre Difenbahya. Herkesin tanıdığı ama adını bilmediği bu ünlü salon bitkisini hatırladınız mı? Bakımı en kolay olan saksı bitkilerinden biri olan Dieffenbachia hakkında biraz daha detaylı bilgi almak ister misiniz?

difenbahya
Görsel: freshideen.com

Difenbahya, “Ağlayan Çiçek” olarak da bilinir. Kimi zaman yapraklarından ter damlacıkları gibi su çıkarması sebebi ile bu isim yakıştırılmıştır. Difenbahya çiçeği neden ağlar bilinmez ancak bir takım kaynaklar bu çiçeğin sahibi öldükten sonra bu etkiyi gösterdiğini söyler. Doğruluğunun elbette bilimsel bir kanıtı yok ancak halk arasında oldukça yaygın olarak bilinen bir hikaye olduğunu söyleyebiliriz.

Dieffenbachia Özellikleri
 • Difenbahya çiçeksizdir. Uzun dalları yoktur, dipten sürgün çıkarması ender karşılaşılan bir durumdur.
 • Tropikal bir bitkidir.
 • Difenbahya bitkisi pek yer seçmez. Çabuk büyür, iyi bir dekorasyon çiçeğidir ancak diğer salon bitkilerine oranla yaprakları uzun yıllar dayanmaz.
 • Bakımının kolay olması sebebi ile evlerde ve ofislerde sıklıkla tercih edilir.
 • Yetişmiş bir Difenbahya 2 metreye kadar oylanabilir.

Difenbahya zehirli bir bitkidir. Eğer yaprakları yenirse kişi bir süre konuşamaz. Bu sebeple “Dumb Cane” yani dilsiz bastonu olarak da adlandırılır.

Gazi Üniversitesi Tıp Dergisinin raporuna göre Difenbahya bitkisi, ihraç ettiğimiz bitkiler arasında en zararlılarındandır çünkü zehirlidir.

Difenbahya Bitkisi Bakımı
 • Difenbahya aydınlığı sever, rahat bir şekilde yetişebilmesi için güneşe ihtiyaç duyar. Güneş alan odalarda tül perdeden süzülerek gelen güneş ışığını direkt olarak alarak büyürse geniş, sağlıklı ve büyük yaprakları olacaktır.Ancak direkt olarak güneş alması bitkinin formunu bozacaktır.
 • difenbahya çiçeği
  Görsel: flickr.com

  Kış aylarında da güneş beklentisi vardır. Kış boyu mümkün olduğunca uzun süreli güneş alabilmesini sağlarsanız bitkiniz güzelliğini koruyacaktır.

 • Bitkinin güneş ışığı alan bölgedeki yaprakları güneşe doğru uzayacaktır. Bu sebeple çiçeğinizi haftada bir güneş almayan yönüne doğru çevirerek eşit bir büyüme elde edebilirsiniz.
 • Difenbahyaların toprak isteği antoryum, devatabanı, yelken çiçeği gibi bitkilerinki ile aynıdır. Yani gevşek yapılı ve hava gözenekleri bol olan, ponzalı bahçe toprağı ister. Ağır ve sıkı topraklardan kesinlikle hoşlanmaz. Yanlış toprakta bitki kökü çürümelere maruz kalabilir.
 • Difenbahya bol perlitli topraktan hoşlanır ve toprağın besleyiciliği yükseltmek için sığır gübresi ve yaprak çürüntüsü kullanılabilir.
 • Difenbahya toprağı için doğal karışımlar yeterlidir. Evde doğal gübre yapımını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Difenbahya bitkinizin toprağının çok kurumasına fırsat vermeden sulayın ancak sulamanızı dengeli yapın. Sulamanızı toprağın her yerine ulaşacak şekilde yapmalısınız. Bu oldukça önemli bir etkendir yoksa bitkinizin bir bölgesi kuru kalabilir bu da gelişimini önemli derecede etkileyebilir.
 • Bitkinizi sularken ölçü kabı kullanın ve her zaman aynı ölçüde ve düzenli aralıkta sulama yapın. Bitkinizde olumsuz bir etki görmediğiniz müddetçe de sulama ölçünüzü ve sürekliliğinizi de değiştirmemelisiniz.,
 • Yazın ve kışın ayrı sulama stili kullanılır. Sulama sıklıkları değişiklik gösterebilir ancak ölçü aynı tutulur. Yaz aylarında havaların da sıcak olması sebebi ile haftada 1 veya 2 defa sulama yapılırken kış aylarında havanın nemini ve ısısını kaybetmesi sebebi ile sulama sıklığı hafta 1’e düşürülür.
 • Difenbahya bitkinizi sularken direkt musluk suyu kullanmanız önerilmez. Dinlendirilmiş ve oda sıcaklığındaki su ile sulayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında buna dikkat etmeniz önerilir.
 • Difenbahya rüzgardan da soğuk havalardan da hoşlanmaz. Özellikle kış aylarında bitkinizin yapraklarının boızulmaması için ortam sıcaklığının en az 10-12 derece olması gerekir.
Görsel: bakker.com
Difenbahya Bitkisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 
 • Bitkinizin mutlu bir şekilde büyümeye devam etmesi için yılın belirli gününde difenbahya yaprakları sararıyor veya çürüyor ise bu sararmış, çürümüş yapraklarını bir makas yardımıyla budayın.
 • Bitkinizi hava akımına karşı koruyun. Kapı ağzında ve açık pencere kenarlarında bulundurmayın.
 • Fazla sulama yapmayın. Gereksiz ve bol sulama bitkinizin sağlığını bozacak, çürütecektir.
 • Bitkiniz yetişirken bulunduğu ortamda başka cisimlerle temas etmemelidir.
 • Kesinlikle yenmemeli, çocuklardan ve evcil hayvanlardan korunmalıdır.
 • Bitkinizi kış aylarında direkt olarak musluktan aldığınız soğuk su ile sularsanız bitkiniz üşüyecek, yaprakları sararacak ve dökülecektir. Hatta bitki köklerine çürümeler bile gözlemlenebilmektedir.
 • Çiçeğinizin yapraklarının sağlıklı olduğu dönemlerde vitamin kullanmanıza gerek yoktur
dieffenbachia
Görsel: oud.tuinen.nl
Difenbahya Nasıl ve Ne Zaman Çoğaltılır?

Difenbahya’nın çoğaltılması için en uygun mevsim ilkbahar başıdır. eğer yaşadığınız bölge yeterince sıcak değilse bu yaz başı olarak da düşünülebilir. Bitkiniz üzerinde birkaç dal gövde mevcut ise bunlardan bir tanesini keşin. Gövdeye yakın bir şekilde kesmeye özen gösterin ve su dolu bir bardak, vazo vs. içerisinde bekletin. Bitki parçası köklenmeye başlayacaktır. Ardından bu köklenen bitkiyi saksıya uygun formda toprak içerisinde ekebilirsiniz. İşte bu kadar basit!

Eğer bitkiniz fazlaca büyüdüyse ve alt kısımlarındaki yaprakları iyice dökülmeye başladıysa, toprağından çıkardığınız gövdenin yaklaşık 30 cm kadar üzerinden kesin ve aynı yukarıda bahsettiğimiz gibi köklendirin. Ardından yeni bir saksıya ekin. Zamanla kesilen bitkiden de yeni yapraklar çıkacaktır. Yetişmiş 2 adet Difenbahyanız oldu, tebrikler 🙂

Difenbahya bitkisinin hastalıkları  genellikle yanlış sulama ile ortaya çıkar. Bitkide yaygın olarak görülen hastalıklar yapraklarda oluşan pamuksu ve yapışkanlı rahatsızlıklar, kalitesiz toprak sonucu vitaminsiz kalma sonucu oluşabilecek yaprak dökülmeleri, mantar, sinekler ve solucanlardır.

Bu gibi durumlarda hastalığın tespiti yapıldıktan sonra çözüme yönelik ilaç kullanılması gerekir. Kaliteli toprak kullanımı ve düzenli sulama ile Difenbahya bitkiniz, eviinizin veya işyerinizin en güzel köşesinde size uzun yıllar gülümseyecektir.


10 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba benim difenbahyam mısir kocani gibi bisey verdi yaprak acan yerinden arastirdigim kadariyla cicek acmiyor lutfen beni bilgilendirin kotu bisey degildir umarim

 2. Evet benim çiçeğim de yaklaşık bir buçuk metre oldu, ve tepesinde mısır kocsni gibi bir şey açtı, nedir daha önce hiç rastlamadım

  1. Onur bey benimde 10 yıllık bir çiçeğim var. İlk çiçek açtığında çok şaşırmıştık. Bu sene yine çiçek açtı. Sizin ciceģinizde

 3. Benim difenbahyam da Çiçek açtı. Çiçek açmaz denilmiş fakat benimki beyaz bir dal Çiçek açtı .

 4. Difenbahyamin yapraklari disina kıvrılıyor neden acaba bilgi verirseniz memnun olurum

 5. Benim difenbahyamin yapraklari sarariyor cok uzuluyorum suyunu veriyorum tulun arkasindanda gunes aliyor ne yapmam lazim acaba yardimci olurmusunuz

 6. Bende difenbahya var.yıllardır hep üretiyorum…çünkü çok uzayıp tavana değiyor.ama artık gitgide yaprakları ufalmaya sap kısımları uzamaya başladı niye acaba …yalnız çiçeğim maşallah süper? teşekkür ederim